תחקיר "עובדה": ארנון מילצ'ן היה מעורב ברכישת נשק בעבור ישראל

מילצ'ן והבמאי ההוליוודי זוכה האוסקר, סידני פולק המנוח, עסקו ברכש נשק וציוד בטחוני בעבור ישראל

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

מפיק הסרטים הישראלי־בינלאומי, ארנון מילצ'ן, והבמאי ההוליוודי זוכה האוסקר, סידני פולק המנוח, עסקו ברכש נשק וציוד בטחוני בעבור ישראל. גם השחקן ריצ'רד דרייפוס היה מעורב בפעילות בטחונית למען ישראל. כך מודה מילצ'ן לראשונה בפני מצלמה, במסגרת תחקיר "עובדה" שישודר ביום שני הקרוב. התחקיר מתמקד בדמותו של מילצ'ן ובמיוחד בשנותיו הראשונות בהוליווד.

ברבות השנים נהפך מילצ'ן לאחד הישראלים המפורסמים בעולם, והפיק את שוברי הקופות "אשה יפה", "מלחמת רוז ברוז" ועוד, אבל בשנותיו הראשונות בתעשיית הקולנוע האמריקאית, היה מעורב מאוד ברכש הביטחוני הישראלי, במיוחד בכל הנוגע לפרויקט הגרעין. בתחקיר נחשפת שיטת העבודה של מילצ'ן, שהילת סוחר נשק ישראלי אופפת אותו זה עשרות שנים.

כך למשל מאשר מילצ'ן כי פולק היה "שותף אמיתי" וכי כשניסה לגייס מדען אמריקאי בכיר, מומחה לפצצות ניוטרון שומו ארתור בייל, הזמין אותו לבקר בביתו של השחקן ריצ'רד דרייפוס כדי להרשימו. עוד חושף התחקיר את המנגנון שבו תפקד: למשל נחשף הגוף החשאי הלק"ם, הלשכה לקשרי מידע, שכונה "המוסד הקטן", ותפקידו היה הפעלת אנשי עסקים פרטיים וחברות קש לשם רכישת אמצעים בטחוניים. במסגרת התחקיר מרואיינים גם השחקנים רוברט דה־נירו, ראסל קרואו ובן אפלק, על מה שידעו ועל השמועות שאפפו את מילצ'ן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ