הרשות השנייה הכירה ב"אלוף העברית" כסרט תיעודי, היוצרים מוחים

התוכנית של קשת כללה חידוני לשון לילדים. ההחלטה להכיר בה כסרט תיעודי ולא כתוכנית תעודה עוררה מחלוקת בקרב יוצרים וחברי מועצה ברשות

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

הרשות השנייה הכירה בחידון העברית לילדים "אלוף העברית" כסרט תעודה, בהחלטה המעוררת אי נוחות בקרב היוצרים ובקרב חלק מחברי מועצת הרשות.

זכיינית ערוץ 2 קשת שידרה את "אלוף העברית" לפני כשנה וחצי, כפרויקט משותף שלה עם חברת ההפקה טדי ומשרד החינוך. לקראת התוכנית נערכו חידונים מקדימים בבתי ספר יסודיים ברחבי הארץ, וכמה מהמתמודדים הצעירים, משפחותיהם ומוריהם, צולמו בעת ההכנות לתחרות. התוכנית עצמה הורכבה מצילומי חוץ שעקבו אחר המתמודדים ומצילומי החידון עצמו, שהנחתה דליה מזור.

הרשות השנייה מחייבת את זכייניות הטלוויזיה המסחרית לעמוד במכסות באשר לשידור סוגה עילית, המחולקת לז'אנרים שונים כדרמות, תוכניות תעודה וסרטי תעודה. לאחר שידורה הוכרה "אלוף העברית" כתוכנית תעודה, לצורך עמידה במכסות הז'אנר, אולם לאחרונה ביקשה קשת לשנות את ההכרה מתוכנית תעודה לסרט תעודה ומנכ"ל הרשות שי באב"ד נענה לבקשתה.

"אלוף העברית"צילום: שי שרף

ההחלטה עשויה לעורר עימות בין הנהלת הרשות למועצה הציבורית שלה ולארגוני היוצרים. אף שבאופן טכני נראה כי ההגדרה של "סרט תיעודי" עשויה להתקיים בתכנית, היוצרים וחברי מועצה, דוגמת ד"ר מירב אלוש־לברון ויו"ר ועדת הטלוויזיה ברשות יעקב שחם, צפויים להתנגד בחריפות למהות ההגדרה, בדומה להתנגדות להכרה בתוכנית "מעושרות" כתעודה.

בעוד שברשות הסבירו את ההחלטה ברצון לעודד את הזכיינית ליצור תכנים "נקיים" ולפיכך להקל בהגדרות הרגולטוריות, גורמים אחרים מערערים על הגישה. "אלוף העברית היא אולי תוכנית ערכית, אך זה לא הופך אותה לסרט דוקומנטרי", אמר יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטרים, אורי רוזנווקס, "דומה שבתקופה האחרונה עושה הרשות השנייה כל שביכולתה כדי להתעמת פעם אחרי פעם עם ארגוני היוצרים. להנהלת הרשות וחבריה ודאי פתרונים לעניין".

יו"ר ועדת טלוויזיה ברשות, יעקב שחם, מסר בתגובה כי הנושא אינו מוכר לו. "ארצה לקבל המלצה מהיועץ המשפטי של הרשות לכך שמנכ"ל מקבל החלטה לגבי תוכנית בודדת", אמר, "אם העניין יחזור לפתחה של הוועדה נרצה לדון בזה. בשום שלב לא דובר על אישור התוכנית כסרט תעודה".

מהרשות השנייה נמסר כי "'אלוף העברית' הוכרה על ידי הרשות השנייה למכסת סוגה עילית מסוג סרטי תעודה. התוכנית מקדמת את השפה העברית ומחייה אותה בקרב דור הילדים, תוך ליווי של הילדים לאורך התוכנית בדגש על ערכי השפה. הרשות רואה לנכון לקדם ערכים חיוביים מסוג זה, ולכן תמוהה בעינינו הביקורת המועלית כנגד הכרה בתוכנית כה חיובית כסוגה עילית. הרשות מעודדת את קיומם בטלוויזיה המסחרית של תכנים מקוריים התורמים לשיח לטובת הציבור בכלל והילדים בפרט, וזאת לעומת תכנים אחרים שמצויים על המסך כיום ופוגעים תדיר בערכים אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ