19.12-12.12

סרטי השבוע המומלצים בטלוויזיה

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

חיוכי ליל קיץ

הוט פריים, ו', 18:45, 108 דקות

סצינות מחיי נישואים

הוט פריים, א', 23:50, 150 דקות

שני קטבים ביצירתו העשירה של אינגמר ברגמן. "חיוכי ליל קיץ" מ-1955 הוא אחת הקומדיות החכמות והמקסימות ביותר בתולדות הקולנוע. סיפורה של חבורת גברים ונשים בגילים שונים, המעורבים במערכות יחסים שונות, המתכנסים בתחילת המאה ה-20 באחוזתה של שחקנית מזדקנת. בהשתתפות צוות שחקניו הקבועים של ברגמן באותן שנים ובהם אווה דאלבק, אולה יאקובסון, הארייט אנדרסון, גונאר ביורסטראנד ועוד, כולם נפלאים. "סצינות מחיי נישואים" מ-1973 מתאר בדיוק נוקב את התמורות החלות במהלך עשור ביחסים בין בעל לאשה, המגולמים באופן מופתי על ידי ארלאנד יוזפסון וליב אולמן. שני הסרטים, למרות השוני הרב ביניהם, עוסקים ביחסים בין המינים. "חיוכי ליל קיץ" עושה זאת כרונדו קולנועי רב קסם; "סצינות מחיי נישואים" כדואט קולנועי מטלטל; שני הסרטים הם יצירות מופת שמבוימות להפליא והן עתירות בתובנות אנושיות שאינן חדלות מלהפעים בכל צפייה נוספת.

אופטימיות היא שם המשחק

יס 1, ו', 21:30; שבת, 16:07; הוט גולד, ו', 22:00, 122 דקות

האקסצנטריות היא שם המשחק בסרטיו של הבמאי האמריקאי דייוויד או ראסל שמערבלים בין ז'אנרים שונים בצורה זוויתית כדי להציג לרוב את סיפורן של משפחות לא מתפקדות. לא תמיד זה עובד בהצלחה, אך הייחודיות והתעוזה המניעות את דרכו הקולנועית עדיפות על ההליכה השמרנית והבטוחה. לכן כל אחד מסרטיו ראוי לצפייה. כך גם הסרט הזה מ-2012, מעין קומדיה רומנטית אחוזת תזזית שבמרכזה ניצב גבר (בראדלי קופר) שסובל מהפרעה דו קוטבית והוא חוזר למשפחתו לאחר שהות של כמה חודשים במוסד לחולי רוח. הוא אחוז באובססיה להחזיר לעצמו את אשתו, שעזבה אותו, ומפתח קשר רב מהפוכות עם אלמנתו של שוטר (ג'ניפר לורנס, שזכתה באוסקר על תפקידה), ששרוטה אחרת ממנו, אך לא פחות ממנו. הסרט כתוב היטב (על ידי ראסל), כולל סצינות מצוינות, ומהלכיו אינם חדלים להפתיע, גם כאשר לא תמיד ברור לאן מהלכים אלה מובילים. צוות השחקנים המצוין כולל גם את רוברט דה נירו וג'קי ויוור כהוריו של הגיבור.

מלך הקומדיה

הוט פריים, שבת, 10:35; ב', 16:15, 109 דקות

סרטו של מרטין סקורסזי מ-1982, שהתקבל בזמנו בתמיהה מסוימת על ידי הביקורת והקהל, משתבח עם השנים ומתגלה כאחת הסאטירות הנוקבות ביותר על אובססיה בעולם שהתהילה בו היא מהות הכל. רוברט דה נירו, בהופעה מוחצנת עד כדי גרוטסקיות, מגלם את חדל האישים ששואף לזכות בהערכתו של אלילו, מנחה תוכניות אירוח שדמותו עוצבה בהשראתו של ג'וני קרסון (ומגלם אותו ג'רי לואיס שהופעתו בסרט היא מופת של איפוק צונן). כשהדבר אינו מצליח הוא נוקט תוכנית הזויה בעזרת אשה צעירה (סנדרה ברנארד) שאחוזה בטירוף משלה. זוהי קומדיה אכזרית כמעט, שההשפלה היא חלק ממהותה והיא מבוימת בחריפות שיאה לה.

לינקולן

יס 4, שבת, 22:00; א', 13:55, 150 דקות

סרטו הטוב ביותר של סטיבן ספילברג זה כעשור, שזיכה את דניאל דיי־לואיס, המגלם את הנשיא ה-16 של ארצות הברית, באוסקר השלישי שלו, מתאר בסגנון קאמרי ואינטימי את מכלול האינטריגות הפוליטיות שאפפו את ניסיונו של לינקולן להעביר בבית הנבחרים, בראשית 1865, לקראת סוף מלחמת האזרחים, את התיקון ה-13 לחוקה, האוסר על עבדות, ואת שלל התכסיסים – כולל הארכת המלחמה – שלינקולן נקט כדי לממש יעד זה. הסרט מ-2012, שאת תסריטו כתב המחזאי טוני קושנר ("מלאכים באמריקה"), אינו מתאפיין בראייה היסטורית רבת עומק, שמשליכה גם על ההווה הכה בעייתי עדיין מבחינת הקשר בין הגזעים בארצות הברית ומקומו של הזיכרון של העבדות בקשר הזה. אבל זו יצירה מעניינת בשל התהליך האישי והפוליטי שהוא מתאר בפרטנות מרתקת, העיצוב המוצלח של הדמויות הרבות ובחירותיו הסגנוניות הראויות להערכה. צוות השחקנים הגדול והמצוין כולל גם את סאלי פילד, כאשתו המיוסרת של לינקולן, טומי לי ג'ונס, דייוויד סטראתרן, ג'וזף גורדון־לוויט, ג'יימס ספיידר, הול הולברוק ועוד.

חלודה ועצם

יס 3, שבת, 22:00, 120 דקות

סרטו מ-2012 של ז'אק אודיאר ("לבי החסיר פעימה", "נביא"), אחד מבמאי הקולנוע הצרפתיים המוערכים כיום, הוא מלודרמה המתארת את הקשר המתהווה בין גבר ואשה פגועים מבחינה פיזית ונפשית. הוא (מתיאס שונארטס) אב לילד בן חמש, מובטל וחסר בית שמצא מקלט אצל אחותו המתגוררת בריוויירה הצרפתית וכדי להתפרנס משתתף בקרבות אגרוף לא חוקיים. היא (מריון קוטיאר) מאלפת לווייתנים, שבעת עבודתה חווה תאונה קשה שמאלצת אותה לשנות את סגנון חייה. הסרט עובד בזכות שני כוכביו, אך גם בשל השילוב שיצר אודיאר בין קשיחות לרכות, שמעניק לממד העלילתי הרומנטי שלו מינון דרמטי ורגשי.

קיץ אחרון

אם־ג'י־אם, א', 22:00, 95 דקות

בימים אלה, שבהם מוקרן הסרט הישראלי המצוין "שש פעמים", מעניין במיוחד לצפות בסרט הזה מ-1969, שהוא אחד הסרטים האמריקאיים הטובים ביותר שהופקו אי פעם שעוסק בחבלי ההתבגרות, קסמיה ואכזריותה, ובמערך הכוחות בין המינים והמעמדות המאפיינים אותה. הסרט, שביים פרנק פרי ("דויד וליזה", "השחיין") מספר על שני בנים ובת, שמייצגים נעורים אמריקאים אמידים, נאים וזוהרים. אל תוך הברית העזה שמקשרת ביניהם חודרת אאוטסיידרית שאינה תואמת את הדימוי שלהם. קתרין ברנס, שחבל שלא נהפכה לשחקנית מוכרת, מופלאה בתפקיד הזה. טובים גם ברברה הרשי, ריצ'רד תומאס וברוס דייוויסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ