יוצרי קולנוע וטלוויזיה הפגינו מול משרדי קשת ורשת

שתי הזכייניות הן היחידות, יחד עם חברת פרטנר, מבין כל גופי השידור בישראל, שהגישו התנגדות לבית הדין להגבלים עסקיים לאפשר את פעילותה של חברת תל"י, חברת התמלוגים של היוצרים בישראל

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

ארגוני היוצרים של הקולנוע והטלוויזיה בישראל ערכו הבוקר כנס חירום מיוחד במסגרת מאבקם למען הכרה בתל"י, חברת התמלוגים של היוצרים בישראל. אל הכנס הגיעו עשרות רבות של תסריטאים ותסריטאיות, במאים ובמאיות, העוסקים בקולנוע, בטלוויזיה וביצירה דוקומנטרית. לאחר הכנס נערכה הפגנת מחאה של היוצרות והיוצרים מול משרדי זכיינית ערוץ שתיים, קשת, ולאחריה עברו המפגינים לעמוד מול משרדי הזכיינית השנייה של ערוץ 2, חברת רשת. שתי הזכייניות הן היחידות, יחד עם חברת פרטנר, מבין כל גופי השידור בישראל, שהגישו התנגדות לבית הדין להגבלים עסקיים לאפשר את פעילותה של חברת תל"י. היוצרים מבקשים למחות על עמדה זו וטוענים כי היא נוסעת מרצון להפסיק לשלם להם תמלוגים על יצירותיהם המשודרות בגופי השידור ובפלטפורמות הסלולריות.

יו"ר איגוד התסריטאים, עמית ליאור (שכתב את הסרט "עפולה אקספרס" ואת הסדרה "פרנקו וספקטור"), אמר בכנס: "רק חברה פשיסטית רוצה לנשל יוצרים מהקניין הרוחני שלהם. אני קורא למחוקק לכבד כמו בכל העולם את זכויותיהם של היוצרים. במצב של מלחמת הישרדות קשה, היוצר הבודד מוחלש וברור מי הוא הקרטל האמיתי. בישראל עד היום לא אימצו אף גישה שמגינה על היוצר או על החברה והמדינה, רק את המכוער שבשיטה הקפיטליסטית. לשדוד מאתנו את כספי התמלוגים זה כמו לשדוד צ'ק של זקנה שיוצאת מביטוח לאומי. זה מתאים לנרקומנים, לא לבעלי הון. אם מוזי ורטהיים (מבעלי קשת, ש.ל) או אודי אנגל (מבעלי רשת, ש.ל) יוכיחו שהם זקוקים לכסף הזה יותר ממני, אני אתן להם את זה בחפץ לב. אבל מכיוון שזה לא המצב, אני אומר, על גופתי". 

מחאת היוצריםצילום: דודו בכר

חברת הכנסת מרב מיכאלי (העבודה), שנכחה אף היא בכנס, הודיעה השבוע כי תגיש יחד עם יו"ר ועדת החינוך של הכנסת עמרם מצנע (התנועה) ועם חברת הכנסת גילה גמליאל (הליכוד), הצעת חוק שתסדיר את זכותם של היוצרות והיוצרים להתאגד, ללא תלות באישורו של הממונה על ההגבלים העסקיים. "המהלך הזה שעושות רשת וקשת הוא בריונות מהסוג הנלוז והמגעיל ביותר. כשהתלבטתי אם להיכנס לפוליטיקה אז לא ידעתי אם אפשר לשנות דברים משם. אז הנה, אפשר. הצעת החוק שנגיש לא תאפשר לגופים בריוניים למנוע מיוצרות ויוצרים להתאגד כדי להגן על זכויות היוצרות שלהם".

היוצרים חוששים שהמלצתו של הממונה על ההגבלים העסקיים, שתינתן לבית הדין ב-7 בינואר, לא תתמוך ברצונם להסדיר את פעילותה של תל"י ללא סייגים, ובכך למעשה תהלום את רצונותיהם של גופי השידור קשת ורשת, שמתנגדות להתאגדות זו. ח"כ מיכאלי הוסיפה כי יש לה אמון בממונה על ההגבלים העסקיים והיא מתקשה להאמין שהוא ימליץ להגביל את פעילותה של תל"י. "הכנסת אישרה לאחרונה אחרי דיונים ארוכים את חוק הריכוזיות. זה חוק שנובע מהבנה שיותר מדי כוח במעט מדי ידיים זו סכנה לדמוקרטיה ולכן הוא בא לרסן גופים עם יותר מדי כוח. במסגרת הגופים האלה נמצאים גם כלי התקשורת. הממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה יודע ומבין שמדובר בגופים ריכוזיים עם יותר מדי כוח אבל כדי לוודא את זה אנחנו מגישים את החוק". 

לאחר הכנס אמרה מיכאלי ל"הארץ" כי היא מאמינה גם שהחוק יעבור בכנסת. לדבריה, עד כה הביעו תמיכה בחוק כל חברי סיעת מרצ, וכן חברי הכנסת עופר שלח, חיים כץ, עדי קול, איתן כבל, שלי יחימוביץ' ודב חנין. "אני לא רואה סיבה להתנגד לזה. זה לא עולה כלום למדינה והיא חייבת את זה ליוצרים, במיוחד אחרי שהיא הכירה בגופי התקשורת כגופים ריכוזיים בעלי כוח יתר. אני מקווה שלא אופתע לרעה אבל אני לא רואה סיבה שהחוק הזה לא יעבור. החוק לא יעבור לפני המלצת הממונה, אבל כשיש כזאת הכרזה מצד המחוקקת, אז זאת בהחלט אמירה שהוא בוודאי ייקח בחשבון. אני לא מאמינה שהממונה ייתן יד למהלך כל כך מעוות ושערורייתי שעושה את ההיפך ממה שהוא אמור לעשות".

כיום פועלת תל"י בשם 1,600 היוצרים החברים בה, וגובה בעבורם תמלוגים בגובה של אלפי שקלים לשנה בממוצע לכל יוצר. "השנה קיבלתי מתל"י 8,000 שקל", אמרה הבמאית התיעודית איבתיסאם מרעאנה (יוצרת "בדל" ו"ליידי כל אל ערב") בכנס, "זה עזר לי להתחתן. לפי חישוב שעשיתי, אני מרוויחה מהעבודה שלי ששה שקלים לשעה. זו המשכורת. אנחנו לא זוכים אפילו לשכר מינימום. אבי ניר השתכר בשנת 2004 שמונה מיליון שקל. אני לא חולמת על המיליונים של אבי ניר אבל אני חולמת על המקום שיתקיים בו צדק ותתקיים בו היצירה. אבל אם לא יתקיים צדק, לפחות תנו לנו לעשות סרטים על אי צדק, בשביל במוסר החברתי שלנו". 

במאי הטלוויזיה רני בלייר (יוצר הסדרות "שבתות וחגים"ו-"שביתה") אמר בכנס, "אנחנו מזהים מגמה כללית כבר כמה שנים. אנחנו כבר לא שוק מקומי אלא בינלאומי. ברגע שהתחלנו להיות שוק בינלאומי מישהו רוצה לעשות על זה הרבה מאוד כסף והוא פועל בנידון. תל"י זה אירוע מחולל. אם בשנה הקרובה כמות האנשים שהיתה פה ולא תגדל ותהפוך להיות כוח מניע שתיאבק על הכל אז לא תהיה כאן תעשייה. יהיה פה שוק שימכור רעיונות ללא הפקה וללא שידור וללא תמלוגים".

מהזכיינית רשת נמסר בתגובה להפגנת היוצרים: "'רשת' מכבדת את זכויות התסריטאים והבימאים, לרבות זכותם לתקבולים המשולמים להם ע"י רשת באופן סדיר ושוטף מתוקף ההסכמים. עם זאת, רשת מנהלת מו"מ הוגן עם התסריטאים אשר רובם מיוצגים ופועלת להגן ולאכוף את זכויות התסריטאים והבימאים- במסגרת הגנתה על כלל זכויותיה. לתל"י אין מודל המתאים לזכייניות הטלוויזיה המסחרית, כפי שהוא,  שכן היא אינה מחזיקה ברפרטואר כלשהו".

מחברת שידורי קשת נמסר בתגובה: "קשת מוקירה ומכבדת את היוצרים ואת זכותם להתפרנס מיצירתם. התסריטאים והבימאים ניצבים במרכז העשייה הטלוויזיונית ומגיע להם לקבל תמלוגים על תרומתם לתעשייה זו. קשת אינה דורשת שתל"י תיסגר אלא רק מבקשת להסדיר את פעילותה, בדיוק כשם שאקו"ם והפדרציה פועלות בתנאים שנקבעו על ידי בית הדין להגבלים עסקיים. אנו משקיעים סכומים חסרי תקדים ביצירה המקומית, ואין בכוונתנו להפסיק בתשלום התמלוגים לתסריטאים ובימאים. לראייה - בימים אלה הגיעה קשת לסיכום עם תל"י לגבי גובה התמלוגים שישולמו על ידה עד סוף 2015. חשוב לנו שהתסריטאים והבימאים ייהנו מפרי עמלם ורוחם. יחד עם זאת, חשוב  גם שפעילותו של ארגון התמלוגים תהיה חוקית ומוסדרת על פי דין. אנו מאמינים כי גם תל"י סבורה שיש בכך חשיבות, שהרי היא יזמה את ההליך בבית הדין להגבלים עסקיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ