יוצרי הטלוויזיה הפסיקו הפגנתם לאחר שרשת הבטיחה להתדיין עמם

נציגי היוצרים הפגינו הערב מול ביתו של אודי אנג'ל, מבעלי רשת. בעקבות הבטחת הזכיינית לדון בדרישותיהם הסתיימה ההפגנה, שהתקיימה כחלק מהמאבק להסדיר את פעולתה של חברת התמלוגים תל"י

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

עדכון, 20:15: סמנכ"ל הזכיינית רשת, שאול מגנזי, התקשר הערב (שלישי) אל יוצרי הטלוויזיה והקולנוע שהפגינו מול ביתו של אודי אנג'ל, מבעלי הזכיינית, והבטיח להם כי רשת תדון עם נציגיהם עד שיושגו הסכמות. היוצרים מצדם אמרו שאם הדברים לא יוסדרו, הם יראו עצמם חופשיים למחות בכל אירוע או השקה או יום שידור של רשת. בעקבות ההבטחה, הסתיימה ההפגנה שהחלה מוקדם יותר.

רשת מסרה בתגובה להפגנת היוצרים: "רשת מאמינה כי אי הסכמות נפתרות בשולחן המשא ומתן ולא באמצעות הפגנות, הכפשות או הפעלת לחצים. היצירה המקורית היא זכות קיומנו ורשת היתה ותהיה הבית של היצירה הישראלית".

במאים, תסריטאים ויוצרי קולנוע התכנסו מוקדם יותר הערב מחוץ לביתו של אנג'ל בשכונת צהלה שבתל אביב. ההפגנה היא חלק ממאבקם של ארגוני היוצרים בחברות התקשורת קשת ורשת, שמתנגדות להסדרת פעולתה של תל"י, חברת התמלוגים של הבמאים והתסריטאים. משתתפים בהפגנה מסרו כי משפחת אנג'ל נראתה חומקת מהבית עם תחילת האירוע.

ראש פורום היוצרים הדוקונמטרים, אורי רוזנווקס, אמר הערב: "אנחנו מחוץ לבית של אודי אנגל. באנו ללוות אותו לראות את גמר התוכנית 'אקס פקטור' או לראות אצלו בבית. מרגע שהזכיינים שמו את היד בכיס שלנו, אנחנו שמים את היד בכיס שלהם. מעכשיו כל פרימיירה עלולה להצית התפרעות של יוצרים. היום רשת הוציאה עוד כסף על אבטחה כי הם חשבו שנבוא ל'אקס פקטור'. עדיף להם להוציא כסף על תמלוגים מאשר על אבטחה". רוזנווקס ציין כי במקום ההפגנה נמצאים שוטרים: "הם באו לשמור שלא נתפרץ. עוד רגע נתחיל הפגנה עם הקראת הביוגרפיה של אודי אנגל מוויקיפדיה". אסף כרמל, דובר ארגוני היוצרים, הוסיף: "עדיף לרשת להוציא מעט על תמלוגים ליוצרים מאשר הרבה על אבטחה".

בתחילת השבוע התפרסמה עצומה אינטרנטית הדורשת מחברת אנדמול לעצור לאלתר את רכישת רשת. "רשת החליטה שליוצרים בישראל לא מגיע ליהנות יותר מתמלוגים", נכתב בעצומה. "מדינת ישראל עומדת להיות המדינה הראשונה בעולם שבה נסגרה חברת תמלוגים משיקולי הגבלים עסקיים. היא גם עומדת להיות המדינה היחידה שבה אנדמול עובדת שלא משלמת תמלוגים לתסריטאים ובמאים. אנו קוראים לחברת אנדמול ומתריעים: את משתפת פעולה עם חברה שהחליטה לחסל את זכויות היוצרים בישראל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ