חברי הכנסת תקפו את הממונה על ההגבלים העסקיים על המלצתו בעניין תל"י

בכינוס מיוחד של ועדת החינוך, שאירגנו הח"כים מרב מיכאלי, עמרם מצנע וגילה גמליאל, השתתפו חברי כנסת שבאו להביע תמיכה בארגוני היוצרים

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

חברי הכנסת תקפו היום (שני) את הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, על ההמלצה שנתן לבית הדין להגבלים עסקיים בעניינה של חברת התמלוגים של התסריטאים והבמאים בישראל, חברת תל״י.

בכינוס מיוחד של ועדת החינוך, שאירגנו חברי הכנסת מרב מיכאלי, עמרם מצנע וגילה גמליאל, השתתפו חברי כנסת מכמה סיעות, בהם גם שרת התרבות לימור לבנת, שבאו לתמוך בהצעת החוק שיזמו השלושה ושנועדה לעקוף מצב שבו יגדיר הממונה על ההגבלים העסקיים את תל"י כהסדר כובל וימנע בעצם את התאגדותם של היוצרים לצורך גביית תמלוגים. לפני כשבועיים המליץ הממונה על ההגבלים לבית הדין לאשר את פעילות תל"י לצורך גביית תמלוגים ומעקב אחר השימוש ביצירותיהם, אך אסר עליה לייצג אותם במשא ומתן על גובה התמלוגים. " זה טבעי שיוצרים ירצו להתאחד מול גופי השידור, אבל מבחינת דיני ההגבלים העסקיים, לדעתי זה לא אפשרי", אמר אז ל"הארץ", "אתה חייב להראות שבלי שיתוף הפעולה האינטראקציה בין המשתמשים ליוצרים היא לא אפשרית ואת זה תל"י לא הראו".

חבר הכנסת אבישי ברוורמן ממפלגת העבודה אמר היום: ״אני פונה לפרופ' גילה. אני חושב שהוא טועה. דייוויד הוא אדם רציני שלוחם לתחרותיות אבל בנושא הזה הוא טועה. זה ברור שאם תל"י לא קיים כגוף מול שניים שלושה שחקנים מרכזים אז התחרות הזאת יוצרת חבורה של אטומים קטנים. אני פונה אל הממונה ומבקש ממנו שיחזור בו״.

חנה אזולאי הספרי (שנייה מימין) ולימור לבנת, בדיון המיוחד של ועדת החינוך בכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

חברת הכנסת מירי רגב מהליכוד אמרה: ״הממונה על ההגבלים העסקיים הוא בסופו של דבר רק פקיד. הוא לא קובע מדיניות. רק הבוקר לראשונה ראיתי באילו סכומים מדובר כי ראיתי את התלוש מתל"י של חנה אזולאי הספרי. היא מקבלת שקל או חמישה שקלים מכל ערוץ. היא צריכה להוציא המון אנרגיה בשביל שקל? קשת ורשת אומרים שאין להם בעיה עם היוצרים אלא עם תל"י. הם יודעים שהיוצרים לא יתחילו לגבות שקל ועוד שקל. הם יתעשרו מזה ואתם תהיו עניים מזה. אני מציעה לחבר את כל חברי כנסת לחוק״.

חברת הכנסת מרב מיכאלי אמרה כי לא הופתעה מחוות דעתו של הממונה. ״ניסיתי להסביר לממונה שזה לא מה שהוא מכיר ולא אותה סוג תחרות שהוא מכיר. הממשלה רוצה להכריז על כל ועדי העובדים הגדולים במשק כמונופול. בתל"י יש אלמנט של איגוד עובדות ועובדים שהם קטנים וקטנות מול הגופים הגדולים. אם אנחנו צריכות לסמוך על שר הכלכלה המצב לא מזהיר כי הוא רוצה להוריד סטנדרטים של בנייה כדי לא להקשות על הקבלנים ורוצה לא להקשות על המעסיקים עם זכויות עובדים. הסברנו בוועדת הכספים שגופי התקשורת חייבים להיות מוכרזים כגופים ריכוזיים, אבל כשזה מגיע אליהם המונופול בעצמו רשת וקשת פתאום כשהם עומדים מול היוצרים שכחנו שהכנסנו אותם לחוק הריכוזיות. הממונה מרשה ייצוג משותף ומומ משותף מול יוצרים קטנים, רק מול גופי התקשורת הגדולים הוא לא עושה את זה. זה מופרך ומצער. אני מקווה שחוק יעבור כך שלא נזדקק לחסדי כל מיני ממונים".

היוצרים הגיעו אל הכנסת שעות לפני הכינוס וניסו להיפגש עם חברי כנסת רבים ככל האפשר ולשכנע אותם לתמוך בחוק. ביניהם היו ראשי איגודי היוצרים עמית ליאור, יריב הורוביץ ואורי רוזנווקס, התסריטאים מאיה הפנר, עירית לינור, דניאל לפין, נועה רוטמן, הבמאים רן טל, ערן קולירין, חיים בוזגלו וחנה אזולאי הספרי.

רוזנווקס אמר: ״הממונה מציב סכנה ממשית על קיומה של תל"י. אין לנו קרן פנסיה ואנחנו לא זכאים לדמי אבטלה. זה מזכיר לי את הסיפור של סטודנטים להנדסה בטכניון שהתבקשו לתכנן צינור שיוביל דם ואף אחד לא שאל למה בעצם רוצים להוביל דם. אתם צריכים להיות זה ששואל. חברת הכנסת גמליאל דיברת אתמול על העמלות של הבנקים. שם קיימים מונופולים ומכל הגופים האדירים האלה בחרו להתמקד בנו. הבעלים של רשת מקבלים תספורת מהמדינה. אין שום מדינה מערבית שבה נושא התמלוגים הונח לפתחו של הממונה על ההגבלים. כולם פנו אליו ושום דבר לא עוזר. רובנו מגרד את מעמד הבינים מלמטה. אנחנו מודים לכם מקרב לב ומקווים שההליך בכנסת יהיה זריז״.

יו"ר איגוד התסריטאים עמית ליאור אמר: "היצירה חשובה למדינה ועל סמך זה מאפשרים לארגוני אמנים להתאגד מול הגופים החזקים שמולנו. מדינת ישראל נהפכה לכר נרחב של יצירה. אנחנו נהפכים לעמק סיליקון קטן. ומולו שני גופים חזקים שרוצים להפוך אותנו למדינת פיילוט, שהם ימכרו את הפיילוטים שלנו בחו״ל בלי שתהיה להם שום מחויבות אלינו. רוצים להפוך אותנו לסינים קטנים״.

דייוויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקייםצילום: עופר וקנין

לימור לבנת אמרה: ״גם בחוק הסופרים הממונה על ההגבלים לא רואה למה זה לא בסדר שתהיה בעלות אנכית בין הוצאת ספרים ורשת חנויות. אותו חוסר היגיון מנחה אותו כנראה גם המקרה הזה. היוצרים שלנו הם נכס שאנחנו צריכים לשמור עליו מכל משמר. מספיק לראות שיש כאן נציגים של כל הסיעות בכנסת מקיר לקיר וכולנו רואים וחושבים את הצורך להגן על היצירה ולהגן על היוצרים. אנחנו רוצים להביא לכך שיהיה כאן תיקון. הדברים ברורים כמעט מאליהם. אני רוצה להוסיף שלא רק רוצים לקחת את הזכויות ולמכור לכל העולם, אלא רוצים גם להשקיע כמה שפחות ביצירה המקורית וכמה שיותר בתוכנית טפשת בתוכנית ריאליטי שמטמטמים את הציבור. אני רוצה שיושקע כמה שיותר בסוגה עילית. כל זמן שהרשות השנייה לא מגדירה את מעושרות כסוגה עילית. אני אומרת את זה כאן כי אני מאמינה בזה וצריך להיאבק גם שיהיה פחות ריאליטי שהזכיינים יעמדו בהתחייבויות שלהם לסוגה עילית שתהיה באמת סוגה עילית. זה המקום הנכון לומר את זה כי אני רוצה שהיוצרים המקומיים זכויותיכם ישמרו וגם זכותו של הציבור לקבל יצירה איכותית תישמר".

שולי מועלם מהבית היהודי אמרה: "האמירה הכי חשובה שצריכה לצאת זה על החשיבות של קניין רוחני. זה מה שהחזיק את העם היהודי במשך הדורות. אסור לנו להסכים לעושק של הקניין הרוחני. יש תחושה שהפקידים קמו עלינו. אני חושבת שהפקידים האלה המטרה שלהם היא לכלות הרבה חלקות טובות. גם את התמלוגים וגם את המהות של חשיבה של לצפות צפייה ביקורתית ולא לבהות. כשאנשים מבקשים תמלוגים הם אומרים גם אמירות קשות על מה שאנשים צופים בהם".

בין חברי הכנסת שבאו להביע תמיכתם היה מיקי רוזנטל ממפלגת העבודה. הוא אמר כי מכיוון שהוא רואה בעצמו בעל עניין, ומקבל תמלוגים, הוא לא יכול כרגע לחתום על החוק, אבל תומך בו. ״יש פה מצב מעוות שהלווייתנים ממשיכים לשחות בבורות של שומן ורוצים לקחת את ליטרת הבשר המצומקת של היוצרים", אמר. "אני קורא לממונה לעצור את הצעד. למה הממונה מבזה את עצמו? למה להגיע למצב שצריך לחוקק חוק מיוחד כדי שהממונה יילחם בענקים שהורסים את הכלכלה. זה חולני ומעוות״.

חברי כנסת נוספים שהשתתפו בדיון היו זהבה גלאון, ניצן הורוביץ ותמר זנדברג ממרצ, יו"ר מפלגת העבודה יצחק בוז׳י הרצוג, בנימין בן אליעזר ממפלגת העבודה, נחמן שי ממפלגת העבודה, דב חנין מחדש, עליזה לביא מיש עתיד, משה מזרחי מהעבודה ואיתן כבל ממפלגת העבודה.

אורי רוזנווקס, יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, בדיון בכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ