אסף הראל: קשת היא בית, אבל עם הורים מכים

מאבק היוצרים על התמלוגים תפס מקום בולט בטקס פרסי הטלוויזיה. עימות קולני התרחש בין היוצרים לבין אחד מנציגי הזכיינית רשת. "שטיסל" זכתה בפרס סדרת הדרמה הטובה ב-2013

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

סדרת הדרמה הטלוויזיונית "שטיסל", המשודרת בערוץ יס או, היא הזוכה הגדולה של טקס פרסי הטלוויזיה של האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה, שנערך היום (שישי) בנמל תל אביב. "שטיסל" זכתה בפרס לסדרת הדרמה הטובה ביותר, בפרס הבימוי, התסריט, השחקן הטוב ביותר לדב גליקמן, וכן בפרסים על עיצוב תלבושות, איפור, ניהול אמנותי, צילום, עריכה ופס הקול.

אבי בללי, המוסיקאי שיצר את המוסיקה ל"שטיסל", שבר שיא של מועמדויות בקטגוריה – הוא היה מועמד לפרס המוסיקה המקורית על ארבע סדרות שונות בהן היה מעורב – אך בסופו של דבר זכה בפרס על עבודתו ב"שטיסל". השחקנית איילת זורר, שהיתה גם היא מועמדת על תפקידה ב"שטיסל", זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר על תפקידה בסדרה אחרת – "בני ערובה".

הסדרה הקומית "הפרלמנט", המשודרת על ידי זכיינית ערוץ 2 קשת, זכתה בפרס הסדרה הקומית הטובה ביותר, וכן בפרסים לשחקן אסי כהן ולשחקנית ליאת הר לב. אחד מיוצרי הסדרה, אסף הראל, עלה לבמה לקבל את הפרס והחליט להתייחס בנאום התודה שלו למאבק היוצרים בזכייניות קשת ורשת, על רקע התנגדותן להמשך פעילותה של חברת התמלוגים של התסריטאים והבמאים, חברת תל"י.

השחקן דב גליקמן וצוות הסדרה"שטיסל". גרפו פרסים רביםצילום: דודו בכר

"אני רוצה להגיד מילה על קשת", אמר הראל, "כשהם רוצים הם יודעים להיות בית נפלא ליוצרים. אבל כשזה מגיע לענייני תקציבים, אמנם זה בית אבל יש בתים עם הורים מכים. והחוק אמור להתערב כשההורים מכים אבל במקרה הזה החוק הוא לא לטובתנו כרגע, ואני מקווה שהממונה על ההגבלים העסקיים יבין שיש בעיה. כשהם הרוויחו טונות הם לא חילקו את זה איתנו. גם אם הם היום לא מרוויחים מספיק, אלה גופים שיכולים לעמוד בזה למשך תקופה מסוימת, וזה לא צריך לבוא על חשבון היוצרים שמרוויחים כל כך מעט".

את פרס הבמאי הטוב ביותר בסדרה קומית הגישה השחקנית אורלי זילברשץ, שנכנסה ודרשה שימחאו לה כפיים על שצבעה את שיערה לבלונדיני. את הפרס קיבל הבמאי שי קפון, על בימוי הסדרה ״עבודה ערבית״, המשודרת על ידי קשת. הסדרה קיבלה פרס נוסף – על תסריט, שהוענק לסופר סייד קשוע. קשוע הודה על הבמה לחבריו הטובים מחו"ל, "ג'וני, ויינשטפן וסטולי" (כולם שמות של משקאות אלכוהוליים), שלדבריו עוזרים לו מאוד בכתיבה, וביקש להודות גם "למאהבת שלי תל"י, אותה אני פוגש פעם בחצי שנה בבנק".

בפרס לסדרת התעודה הטובה ביותר זכו שתי סדרות, ״לוד בין יאוש לתקווה״, של אורי רוזנווקס ואייל בלחסן, שהופקה על ידי ערוץ 8 של הוט, ו״החיים כשמועה״ של עדי ארבל ומויש גולדברג, הסדרה העוסקת בחייו של אסי דיין, ושודרה גם היא בערוץ 8 של הוט וכן בערוץ 10.

צוות הצילום מהתוכנית "ערב טוב עם גיא פינס", עלו לקבל את הפרס כי ממילא הגיעו לצלם את האירועצילום: דודו בכר

היוצר אורי רוזנווקס עלה לקבל את הפרס יחד עם בלחסן ואמר, "איפה אבי ניר ואבי צבי השפנים, שפחדו לבוא לכאן", כשהוא מתייחס למנהלי קשת ורשת, שנמצאים בסכסוך עם היוצרים בעניין התמלוגים, וסיים את דבריו בקריאה "יש חזיר בממיר". בכניסה לאולם בו התקיים הטקס חולקו ליוצרים חולצות עליהן נכתב ״לא תחמוד״, כחלק ממאבק היוצרים למען הסדרת פעילותה של חברת התמלוגים של התסריטאים והבמאים, חברת תל״י, וחלק מהמשתתפים לבשו את החולצות.

ארז בן הרוש, מנהל תוכניות ברשת, שעלה לקבל את הפרס לתוכנית הבידור הטובה ביותר בו זכתה ״מצב האומה״ של זכיינית ערוץ 2 רשת, ענה להתקפות היוצרים בנאומו ואמר: "הבעיה מתחילה ברגולציה, אתם לא מבינים לעומקם את הבעיות. תעשיית הטלוויזיה לא נמדדת רק בצעקות שלכם אלא גם בעשייה. אין חזיר בממיר, יש בעיה בממיר". חלק מן הנוכחים באולם הגיבו לדבריו בקריאות בוז קולניות.

הבמאי הוותיק רם לוי זכה בפרס על מפעל חיים, ואת הפרס הגיש לו הסופר א.ב יהושע. יהושע אמר על לוי כי "מעבר לכל הדברים הטובים שעושים כאן, אצל רם לוי יש משאב שהייתי שמח שכל היוצרים היו מאמצים לעצמם – וזהו המשאב המוסרי. יש לו מצפן מוסרי. לפעמים זה לא עוזר לו. לפעמים מכשיל אותו. אבל בכל עבודה שלו יש מימד מוסרי שמתמיד במעמקי העשייה ומדריך אותה". יהושע פנה לאנשי ערוץ אחד, שהיה מקום עבודתו העיקרי של לוי במשך שנות יצירתו, ואמר, "אתם לא תלויים ברייטינג ותקציבים יש לכם בשפע. אתם צריכים לעשות את העבודה על פי השיקולים המוסריים והאיכותיים ביותר".

לוי עצמו עלה לבמה עם החולצה "לא תחמוד", והזכיר בתחילת דבריו את שולמית אלוני, שמתה הבוקר, ולדבריו "עיצבה הרבה מאוד מהתרבות העברית לא רק כשהיתה שרת התרבות, אלא בגלל ההשקפות שלה שיסודם באדם".

הבמאי רם לוי, זכה בפרס מפעל חיים, בחולצת מחאת היוצרים צילום: דודו בכר

גם לוי התייחס למאבק היוצרים למען חברת התמלוגים שלהם, ואמר, "בעניין החולצה היפה הזאת, אני לובש אותה בזעם. הניסיון של המנגנונים לנצל את תשוקתנו הבלתי נגמרת ליצור לא התחיל היום. התשוקה האדירה שלנו ליצור מזכירה לי את המחזה היווני ליזיסטרטה. עד שלא נסרב לשכב עם בעלי ההון הם יעשו איתנו מה שהם רוצים. אם השכל הישר לא יעזור נצטרך להכריז על שביתת תשוקה".

עוד פרסים שהוענקו בטקס היו פרס לתוכנית הריאליטי הטובה ביותר, בה זכתה תחרות הכישרונות המוסיקלית אקס פקטור, ששודרה על ידי זכיינית ערוץ 2 רשת. בפרס סדרת הילדים ונוער הטובה ביותר זכתה "החממה" של גיורא חמיצר, של יס נוקולודיאון.
בפרס על תוכנית האירוח הטובה ביותר זכתה ״שי בשישי״ בהנחיית שי שטרן, המשודרת בערוץ עשר.

בפרס על תוכנית הדוקו ריאליטי הטובה ביותר זכתה "מחוברים פלוס" של ערוץ הוט 3 .
בפרס לתוכנית מגזין תרבות ופנאי זכתה ״ערב טוב עם גיא פינס״ של ערוץ 10. את הפרס עלו לבמה לאסוף צוות הצלמים והמקליטים של התוכנית, שבאו לסקר את הטקס ממילא. בפרס לתוכנית התחקירים או האקטואליה הטובה ביותר, זכתה התוכנית ״עובדה״ של זכיינית ערוץ 2 קשת. בפרס מיני סדרת הדרמה הטובה ביותר זכתה "אבודים באסיה", של יס דרמה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ