אושרה הצעת החוק שתאפשר ליוצרים להתאגד כדי לגבות תמלוגים

ההצעה הוגשה לפני כחודש, כתמיכה במאבקה של חברת התמלוגים של התסריטאים והבמאים, חברת תל"י, שביקשה לאפשר את המשך פעילותה

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הבוקר פה אחד את הצעת החוק שהגישו חברי הכנסת מרב מיכאלי, עמרם מצנע וגילה גמליאל. על פי הצעת החוק, היוצרים יוכלו להתאגד כדי לגבות תמלוגים מגופי השידור. ההצעה הוגשה לפני כחודש, כתמיכה במאבקה של חברת התמלוגים של התסריטאים והבמאים, חברת תל"י, שביקשה לאפשר את המשך פעילותה, בניגוד לדעתם של גופי השידור קשת ורשת ותוך הסתייגויות גם מצד הממונה על ההגבלים העסקיים.

בישיבה היום השתתף גם הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, שלפני כמה שבועות הגיש את חוות דעתו לבית הדין של ההגבלים העסקיים, ובה כתב כי הוא תומך בעצם קיומה של חברת תמלוגים לצורך איסוף התמלוגים ומעקב אחר השידורים, אולם הוא אינו סבור כי חברת התמלוגים צריכה לנהל בעבור היוצרים משא ומתן במשותף מול גופי השידור השונים.

גילה אמר בישיבת הוועדה כי הוא תומך בהצעת חוק שתגן על היוצרים, אך חקיקה מסוג זה עלולה להגן גם על גופים שאין כוונה להגן עליהם, ואמר כי הוא מבקש לוודא שהחוק יתמקד בהגנה על היוצרים. גילה ביקש לדחות את ההצבעה על החוק בטענה שיש בו פגמים רבים: "ניתן לחוקק חוק שעוזר לבמאים ולתסריטאים, אבל הצעת החוק הזו מכשירה גם קרטלים כמו מיקרוסופט לגוגל לדוגמא, על חשבון הצרכן הישראלי, וגם מכשירה מצב שמי שמשמיע שיר יצטרך להתקשר עם עשרה מונופולים במקביל בצורה שמעלה מאוד את העלויות שלו. לכן יש לנסח את הצעת החוק בצורה שממקדת אותה למטרות שלשמן הוצעה. אנחנו גם מציעים לחוקק יחד עם הצעת החוק הזו חוק שמקים בית דין לתמלוגים, שיוכל להגן על משתמשים מפני מחירים מונופוליסטיים".

שרת התרבות לימור לבנת, שהשתתפה בישיבה, סירבה לדחות את ההצבעה ואמרה, "לא אתן לדחות את הצעת החוק, אחרת דבר לא יקרה. אם יש בה פגמים, הם יעלו במהלך הליך החקיקה״. בנוסף אמרה לבנת, ״אני תומכת בהצעת חוק זו, הבאה לתקן את המצב הקיים. אלפי יוצרים רודפים אחרי פרוטות, ואם לא היה קיים ארגון תל״י, הם בכלל לא היו זוכים לקבל תמלוגים".

אבי שמש, מנכ"ל תל"י אמר כי "אנחנו שמחים מאוד על כך שהצעת החוק עברה היום את המשוכה הראשונה והמשמעותית של ועדת השרים לענייני חקיקה. אני רוצה להביע תודה מיוחדת לשרת התרבות לימור לבנת על התמיכה הנחרצת שלה בהצעת החוק לחברות תמלוגים והובלת אישורה בוועדת השרים. השרה לימור לבנת הוכיחה פעמים רבות בעבר וגם היום בישיבת ועדת השרים, כי המחויבות שלה לציבורי יוצרים שונים היא עמוקה ואמיתית".

לדברי הרשות להגבלים עסקיים, חברי הכנסת הסכימו שנוסח החוק ייכתב בתיאום עם הרשות להגבלים עסקיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ