הממונה על ההגבלים העסקיים מבקש להשהות הדיונים בנושא תל"י

הבקשה באה על רקע הצעת חוק לניהול משותף של זכויות יוצרים, שאושרה לפני כשבוע בוועדת שרים לענייני חקיקה ועתידה לעלות להצבעה בכנסת

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שני ליטמן
שני ליטמן

דייוויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, פנה ביום חמישי האחרון לבית הדין להגבלים עסקיים בבקשה להשהות למשך שלושה חודשים את הדיונים בנושא חברת התמלוגים של התסריטאים והבמאים בישראל, חברת תל"י. הבקשה באה על רקע הצעת חוק לניהול משותף של זכויות יוצרים, שאושרה לפני כשבוע בוועדת שרים לענייני חקיקה, שעתידה לעלות להצבעה בכנסת ונראה כי יש לה תמיכה רחבה בקרב חברי הכנסת. הרשות הבהירה כי החוק, אם יתקבל, עשוי לייתר את הדיון בבית הדין, והמשך הדיון בעניין בבית הדין עלול להוביל לבזבוז זמן שיפוטי. במשך התקופה הזאת תוכל תל"י להמשיך לפעול בהתאם לתנאים שנקבעו לה בעבר, מסרה הרשות.

הצעת החוק שעברה בוועדת השרים, אותה יזמו חברי הכנסת מרב מיכאלי, עמרם מצנע וגילה גמליאל, קובעת כי היוצרים יוכלו להקים תאגיד כדי לגבות יחד את זכויות היוצרים שלהם מגופי השידור. במקרים שבהם תתגלע מחלוקת בין התאגיד למשתמשים ביצירות, יעברו הצדדים להליך גישור שייבחר על ידי הצדדים בהסכמה, ואם לא תהיה הסכמה תועבר ההכרעה לבוררות. כל עוד שלא נעשה הליך הבירור לא יהיה רשאי התאגיד לנקוט הליכים משפטיים נגד גוף השידור. בית הדין להגבלים עסקיים דן בימים אלה בבקשתה של תל"י לאפשר את המשך פעילותה. הרשות להגבלים עסקיים הגישה לבית הדין חוות דעת, שלפיה אסור לאפשר ליוצרים לנהל משא ומתן משותף באמצעות תל"י על גובה התמלוגים שישולמו להם. הצעת החוק של חברי הכנסת נועדה לעקוף למעשה את הצורך בהתערבותה של הרשות להגבלים עסקיים, או של בית הדין להגבלים.

נציגי תל"י, קשת, רשת ונציגי חברת פרטנר, אשר הגישה בעבר התנגדות להמשך פעילותה של תל"י במתכונת הנוכחית, לא התנגדו לבקשתו של הממונה להשהות את הדיונים.

דייוויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקייםצילום: עופר וקנין

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ