22 שקל לשעה למתרגמים בטלוויזיה: יפתחו בשביתה בשבוע הבא

הוועד הארצי של המתרגמים תובע מגופי השידור לקבוע מחיר 
מינימום ולהפסיק להוציא עבודות לממעיט במחיר

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

מתרגמי כתוביות לטלוויזיה פותחים בשביתת אזהרה ביום שני בשבוע הבא, בגלל שכר לא הוגן המשולם להם על עבודתם, כך הודיע הוועד הארצי של המתרגמים. הוועד דורש מגופי השידור יס והוט להגן על תנאי העסקתם ולתבוע, במסגרת המכרזים שהם מוציאים לאולפני התרגום הפרטיים, סכום מינימום שיעוגן בחוזה. שביתת האזהרה מתוכננת בשלב זה להימשך "שבוע־שבועיים".

לדברי עליזה פרידמן, יו"ר הוועד הארצי של מתרגמי הכתוביות בטלוויזיה, "הגופים מתחרים ביניהם במכרזים שבהם אין שום דרישה לאיכות תרגומים, ומי שזוכים הם מי שמציעים את המחיר הזול ביותר. הם מגלגלים את ההפחתה במחיר לפתחם של המתרגמים, כאשר לאולפני התרגום הפרטיים נותר מרחב תמרון מאוד קטן".

המתרגמים מוחים על כך שהתעריפים בתחום הם אחידים ונמוכים ביותר, ואינם נתונים למיקוח, ובגלל מעמדם כפרילנסרים איש אינו דואג להם. "אנחנו מרוויחים כ–22 שקלים לשעה, גם בשבתות וגם בחגים, סכום שלא מאפשר לעובדים להגיע להכנסה השווה אפילו לשכר מינימום", אומרת פרידמן, ומוסיפה כי המתרגמים הם עובדים מקצועיים, אקדמאיים ובעלי ותק, שאינם מצליחים לפרנס את עצמם ואת משפחותיהם בכבוד. "אנחנו רוצים להפסיק להיות פועלי עבדות. רוצים לקבל שכר הוגן עבור מה שאנחנו נותנים".

פרידמן טוענת שעל אף השאילתות שהוצגו בכנסת לשר התקשורת, גלעד ארדן, על ידי חברי כנסת כאיתן כבל, רות קלדרון, מיקי רוזנטל ונחמן שי, איש לא מוצא בזה עניין. "כולם מתנערים מאחריות עלינו ולכן החליטו לשבות", אומרת פרידמן. "לפי ההיענות בעמוד הפייסבוק שפתחנו בנושא, נראה כי נצליח לעמוד בשביתה הזאת הרבה זמן".

מחברת יס נמסר בתגובה: "אנו נעזרים בשירותם הטוב של המתרגמים בערוצי הבית, אך יס אינה עובדת עמם ישירות אלא באמצעות חברות התרגום המנהלות את תנאי ההעסקה. אנו במגע עם החברות ומקווים כי יימצא במהרה פתרון לשביעות רצון הצדדים". מהוט נמסר, כי החברה "אינה הכתובת לטענות, והיא חלק משורת גופים המזמינים שירותי תרגום מספקים חיצוניים. ראוי שתנאי השכר ראוי יוסדרו בין האולפנים למתרגמים, והוט נכונה לסייע בהידברות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ