יוצרי הסאטירה "היהודים באים" 
נאבקים על שידור תוכניתם בערוץ 1

היוצרים העלו אתמול סרטון לאינטרנט עם קטעים מהתוכנית ובסיום כתבו מסר לצופים: "רצינו להצחיק גם אתכם, אבל לא נותנים לנו". הסאטירה, שבקדימון שלה הוצגו דמויות של יגאל עמיר וברוך גולדשטיין, היתה אמורה לעלות לשידור באוקטובר, אבל בערוץ 1 החליטו לא לשבצה בלוח השידורים

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

יוצרי תוכנית הסאטירה "היהודים באים", שהיתה אמורה לעלות לשידור באוקטובר שעבר בערוץ 1, העלו אתמול סרטון לאינטרנט עם קטעים מהתוכנית ובסיום כתבו מסר לצופים: "רצינו להצחיק גם אתכם, אבל לא נותנים לנו".

לאחר שידור קדימון קצר אחד הוחלט ברשות השידור שלא לשדר את הסדרה בלוח שידורי החורף. בקדימון הוצגו דמויות של יגאל עמיר וברוך גולדשטיין השרים "אבל אני רוצח ימני". הקדימון עצמו ירד אחרי כמה שעות בלבד.

מתוך "היהודים באים"צילום: מיכל אפרתי

נטלי מרכוס, שיצרה וכתבה את הסדרה עם אסף בייזר, הסבירה את ההחלטה להעלות את הסרטון כ"קרב אחרון". ראשית, ביקשה להסביר כי בכלל לא מדובר בסדרה אקטואלית, אלא "דיון קומי על ההיסטוריה שלנו": "הפרומו עשה לתוכנית עוול, אף על פי שאני עומדת גם מאחורי המערכון הזה. רק שהסדרה בכלל לא עוסקת בימין ושמאל. היא על אברהם אבינו, יוסף, דרייפוס, קפקא... מטבע הדברים כאשר מתעסקים בתנ"ך בצורה הומוריסטית זה נעשה באופן ביקורתי. רצינו שהציבור ישפוט אחרי כמה פרקים, ולא אחרי 12 שניות של פרומו. מהרשות אומרים שהם רוצים לאזן אותנו, לפי דעתי האיזון קיים בכל תוכניות הדת שכבר משודרות בערוץ 1".

"חשוב לי לציין שהסדרה עברה את כל השלבים ברשות. היה לה כבר תאריך שידור באוקטובר. היא נכתבה, הופקה, צולמה ונערכה. הפרומו עיצבן את הימין, ועכשיו אמיר גילת תופס עלינו טרמפ. הוא אומר שמדירים אותו, לא מראים לו חומרים, אבל ניסינו להיפגש אתו ולהראות לו חומרים. הוא מסרב להיפגש אתנו. לא מחזיר לנו טלפונים. החלטנו לצאת עם הסרטון. מאחר שאנחנו לא יכולים להשתמש בחומרים, אז לקחנו כל מיני פספוסים ועשינו מהם סרטון. הסרטון תוקף ספציפית אותו, כי יוני בן מנחם, מנכ"ל הרשות ועוזרו זליג רבינוביץ', תומכים בסדרה. גילת עוצר את שידורה בגופו. כדי שמישהו יתחיל להזיז משהו. זה הקרב האחרון".

מרשות השידור נמסר "על מנכ"ל הרשות יוני בן מנחם לא מופעלים שום לחצים, הוא לא חמק מהם ואף קיים פגישה אתם יחד עם עוזרו הבכיר זליג רבינוביץ'. המנכ"ל מציע להפנות את שאלת ההתחמקות וההתקפלות מול הלחצים הפוליטיים "כפי שנטען" ובמידה וישנם, לגורמים אחרים".

מלשכתו של יוני בן מנחם נמסרה תגובה באותן המלים ממש. מיו"ר הרשות אמיר גילת נמסר כי "מנכ"ל הרשות יוני בן מנחם מחרים מזה שבועות ארוכים את ישיבות ועדת התוכן של המליאה המאשרת את לוח השידורים ובכך מבצע עבירה חמורה על חוק הרשות. תלונה בנושא הועברה לשר הממונה ולמשנה ליועץ המשפטי לממשלה. התוכנית 'היהודים באים' היא חלק מלוח שידורים זה. כל טענה ללחצים פוליטיים או אחרים מצוצה מהאצבע. חברי הועדה נמרוד לב וקובי אוז, שהינם נציגי ציבור נטולי פניות, ביקשו עוד לפני חצי שנה לצפות בתכנית בטרם עליתה לאוויר. המנכ"ל מתעקש שלא להעביר פרקים מהסדרה לצפייה מוקדמת. כל אלה מובילים לכך שתכנית אינה משודרת עדיין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ