מליאת רשות השידור ממליצה: קיצוצים במשלחות למונדיאל ולאירוויזיון

כמו כן הרשות תפסיק את ההתקשרות עם ועדת המדרוג. ההצעות גובשו ללא שיתוף פעולה של ההנהלה כך שייתכן כי הוועד המנהל לא יאשר את הקיצוצים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

הנהלת רשות השידור דיווחה כי היא עשויה להגיע לחדלות פירעון ביוני, וזאת בשל חוסרים בתקציב שעשויים להגיע ל-200 מיליון שקל. בשל כך, מליאת רשות השידור החליטה על שורה של המלצות לקיצוץ בתקציב הרשות, אותן גיבשה ועדת הכספים של הרשות, בראשות דוד חיון. בין השאר הוחלט לקצץ שני שלישים מתקציב ההוצאה לשידורי המונדיאל שייפתח ביוני.

כחלק מהמלצות ועדת הכספים, במשלחות של הרשות לשידורי המונדיאל לברזיל ישתתפו רק עובדי הרשות ולא עובדים חיצוניים - למשל שדרים בכירים; תצומצם גם המשלחת של הרשות לאירוויזיון; הרשות תפסיק את ההתקשרות עם ועדת המדרוג, המפרסמת את נתוני הרייטינג – כלומר בערוץ לא יוכלו לקבל את נתוני הרייטינג; וביטול היועצים החיצוניים של הרשות.

עם זאת, יש לציין כי זוהי הצעת התקציב של ועדת הכספים, שאושרה על ידי המליאה, והיא גובשה ללא שיתוף פעולה עם ההנהלה, שמחרימה את דיוני ועדת הכספים. הוועד המנהל אמור לדון בה, וככל הנראה הוועד – שמנהל מאבק חריף נגד היו"ר אמיר גילת, שזוכה לרוב במליאה – לא יאשר את הקיצוצים של ועדת הכספים. במקרה כזה הוועד המנהל יגבש תקציב חלופי, ומשרד האוצר הוא זה שיצטרך לבחור בין שתי החלופות. גורמים ברשות אומרים כי קיים סיכוי לכך שהחלטות המליאה כלל לא יאושרו ויבוצעו, ולא ניתן לבצע קיצוץ בדיעבד להוצאות המונדיאל.

עוד החליטה המליאה כי מעתה ואילך ועדת ההתקשרויות של מליאת הרשות, שבראשה עומד גם כן חיון, תאשר כל הוצאה של הרשות בסכום של יותר מ-50 אלף שקל, זאת בשונה מהמצב כיום שבו הוועדה מאשרת הוצאה של 250 אלף שקל בלבד. המליאה נימקה את החלטתה בכך שהיא "מוטרדת מאוד מהתנהלותו של המנכ"ל בכל הנוגע לתקציב, זאת מאחר ובסוף הרבעון הראשון של שנת 2014 אין לרשות עדיין תקציב מאושר וזאת בשל אי התייצבותם של נציגי ההנהלה בהנחיית המנכ"ל לישיבות בנושא, זאת נוסף למצב בו רשומה לרשות הערת עסק חי המחייב ריסון תקציבי".

תקציב רשות השידור מגיע לכ-900 מיליון שקל בשנה. בתקציב 2014 עשויים להיווצר חוסרים משמעותיים מכמה סיבות. ראשית, תקציב ההפקות החיצוניות יהיה גדול יותר בכ-20 מיליון שקל מ-2013 ויגיע לכ-90 מיליון שקל, בהתאם למתווה שאושר בתיקון חוק הרשות בסוף 2012.

בנוסף, בכל שנה קיבלה הרשות בהוראת שעה תקציב של כ-90 מיליון שקל ממשרדי הממשלה על חשבון תשלום אגרת הטלוויזיה לאוכלוסיות חלשות, כמו גמלאים. ב-2014 הוראת השעה עדיין לא הוארכה ולכן נכון לעכשיו יש לרשות בור של 90 מיליון שקל. בנוסף, בין הרשות למשרד האוצר קיימת מחלוקת לגבי 30 מיליון שקל שלטענת הרשות היה האוצר אמור להעביר ב-2013 כחלק מהשתתפות משרדי הממשלה בתשלומי האגרה, אלא שהאוצר מסרב להעביר את הסכום. הנושא נמצא כיום בהליך בוררות אצל היועץ המשפטי לממשלה.

הרשות גם צריכה לשלם כ-40 מיליון שקל בשל תביעה של כ-100 עובדים פרילנסרים של הרשות שדרשו להשיב להם זכויות סוציאליות שלא שולמו להם במשך עשרות שנים. בית הדין לענייני עבודה קבע ב-2013 כי היו יחסי עבודה בין הצדדים ועל הרשות להשיב את הכספים לעובדים.

ברשות גם חוששים כי תירשם ירידה משמעותית בהיקף גביית האגרה בשנה זו. הסיבה לכך היא בעיקר הפסקת פעילות הגבייה באמצעות עורכי הדין החיצוניים, והעובדה שאגף הגבייה של הרשות אינו ערוך לבצע את פעילות הגבייה. בנוסף, החשש הוא שאזרחים רבים ימנעו מלשלם את האגרה בשל הפרסומים לגבי דו"ח מסקנות ועדת לנדס שהמליצה לבטל את האגרה.

המליאה החליטה מנגד כי לא יבוצעו קיצוצים שיביאו לפגיעה בעובדים, וכן שלא להפחית את תקציב הטלוויזיה בעברית ובערבית. ההערכות הן גם כי בסופו של דבר תאושר הוראת שעה שתאפשר את השתתפות משרדי הממשלה באגרה ל-2014, וכן הרשות תגיע להסדר עם האוצר לגבי המחלוקת על סכומי הכסף המגיעים לה ב-2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ