הישג לתל"י: הסכם עם קשת על חלוקת התמלוגים

זכיינית ערוץ 2 קשת משכה מבית הדין להגבלים עסקיים את התנגדותה לבקשה להסדרת פעולתה של תל"י, וחתמה עם תל"י על הסכם רישיון לשלוש שנים

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

הישג משמעותי נוסף לחברת התמלוגים של התסריטאים והבמאים תל"י במאבקה להסדרת פעולתה מול גופי השידור: זכיינית ערוץ 2 קשת משכה מבית הדין להגבלים עסקיים את התנגדותה לבקשה להסדרת פעולתה של תל"י, וחתמה עם תל"י על הסכם רישיון לשלוש שנים לפיו ישולמו תמלוגים ליוצרים בתמורה לשידורי הטלוויזיה ולתכנים המפורסמים באתר MAKO.

כזכור, קשת, רשת ופרטנר היו שלושת גופי התקשורת היחידים שהגישו התנגדות לבית הדין להגבלים עסקיים שהתבקש על ידי חברת התמלוגים להסדיר את המשך פעולתה. הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, בחוות דעת שמסר לבית הדין לפני שלושה חודשים, המליץ גם הוא להגביל את פעולתה של תל"י, אולם בהמשך ביקש להקפיא את הדיונים בעקבות הצעת חוק שהגישו חברי הכנסת מרב מיכאלי, גילה גמליאל ועמרם מצנע, ועברה בקריאה טרומית לפני כחודשיים. לפי הצעת החוק, תאושר התאגדות יוצרים לצורך איסוף תמלוגים, ללא צורך באישורו של הממונה על ההגבלים העסקיים.

רן טל, יו"ר תל"י. הישגצילום: דניאל צ'צ'יק

בעקבות ההסכם עם שידורי קשת אמר רן טל, יו"ר תלי, כי "תמיכתו של גוף כה חשוב ומשפיע כמו שידורי קשת בזכויות התסריטאים והבמאים לקבלת תמלוגים באמצעות תל"י הוא לא פחות מיום היסטורי. קשת שכבר 20 שנה נמצאת בחזית היצירה הטלוויזיונית בישראל מושיטה יד לציבור היוצרים, במציאות הכאוטית של תעשיית הטלוויזיה זה רגע משמח ומרגש. משיכת ההתנגדות של קשת היא הרבה מעבר לצעד משפטי, זו הצהרה מוסרית". אבי ניר, מנכ"ל קשת אמר כי "הדרך לא היתה קלה, אך לאורכה פעלנו תחת ההבנה כי העבודה עם היוצרים היא לב לבה של העשייה הטלוויזיונית והיא עומדת מעבר לחילוקי דעות. אני שמח שהגענו להבנות ארוכות טווח". אבי שמש, מנכ"ל תל"י אמר, "אנחנו מעריכים מאד את הצעד של קשת וחשים שקשת והתסריטאים והבמאים נמצאים יחדיו במסע משותף לפיתוח היצירה והתרבות הישראלית. זה מאוד משמעותי שגוף שידור מוביל ביצירה מקורית כמו קשת, יזם וביקש במפורש מבית הדין להגבלים עסקיים לקבל את בקשת תל"י להסדר כובל. זה צעד אמיץ ומרגש ואני בטוח שציבור התסריטאים והבמאים מאוד מעריך אותו". ואילו עמית ליאור, יו"ר איגוד התסריטאים, בירך על ההסכם: "אנו שמחים שקשת החליטה לחבק את ציבור התסריטאים והבמאים ולהבטיח את זכותם לתמלוגים".

שרת התרבות לימור לבנת פרסמה סטטוס בפייסבוק בעקבות ההסכם בין קשת לתל"י וכתבה כך: "סוף סוף החלטה נכונה וחכמה! ליוויתי מקרוב את מאבקם של היוצרים, שנלחמו על זכאותם להתאגד ולדרוש את התמלוגים המגיעים להם מיצירותיהם. תמכתי מאוד במאבק צודק זה, חרף התנגדות קשה, כי לא ייתכן שפעילותה של תל"י לא תוסדר באותו אופן בו הוסדרו חברות תמלוגים אחרות, הרי זו אפליה זועקת כלפי ציבור התסריטאים והבמאים. מהלך זה של קשת הינו מבורך, גם אם הגיע באיחור, הוא יעניק ליוצרים צעירים וותיקים להמשיך לפעול, ליצור ולהעשיר את עולם היצירה הישראלית, במה שהופך לאחד מענפי הייצוא החשובים של מדינת ישראל כלכלית ותרבותית. היוצרים שלנו נפלאים, מצליחים,  זה מה שהם יודעים ורוצים להמשיך ולעשות. עכשיו זה גם מתאפשר להם באופן מוסדר, נכון וצודק. אני גאה להיות חלק מציון דרך חשוב זה, אשר באופן סימבולי קורה לפני פסח, חג החירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ