שני זמרים פלסטינים אזרחי ישראל ישתתפו בתוכנית "ערב־איידול"

תוכנית הריאליטי המוזיקלי "Arab Idol", המקבילה הערבית לתוכנית האם הבריטית "Pop Idol" של סיימון פלר, תשודר השנה זו הפעם השלישית מביירות

איל שגיא ביזאוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איל שגיא ביזאוי

שנה לאחר זכייתו של מוחמד עסאף, הזמר הפלסטיני מעזה, בתוכנית הריאליטי "ערב־איידול" המשודרת בערוץ MBC, שולחת פלסטין שני נציגים חדשים, והפעם מ"ערביי 48'" (ישראל). מנאל מוסא מהכפר דיר אל־אסד, והית'ם ח'לאילה מהכפר השכן, מג'ד אל-כרום, הם שני הנציגים שנבחרו לייצג את פלסטין בתחרות השנה.

תוכנית הריאליטי המוזיקלי "Arab Idol", המקבילה הערבית לתוכנית האם הבריטית "Pop Idol" של סיימון פלר, תשודר השנה זו הפעם השלישית מביירות, לבנון. דומה כי מעבר לפופולריות הרבה להן זוכות תוכניות הריאליטי המוזיקליות ממילא, למקרה של "ערב־איידול" נוספת משמעות סמלית לא פחותה, אשר מוסיפה לחשיבותה של התוכנית בעיני הצעירים בעולם הערבי, שכן במידה רבה התוכנית מאחדת באופן ממשי את העולם הערבי, יותר מכל אידיאולוגיה פוליטית כזו או אחרת. הדבר בא לידי ביטוי גם במשתתפי התחרות, כשכל מדינה ערבית מוזמנת לשלוח את הנציג שלה, וגם בקרב השופטים: הזמר הלבנוני ראר'ב עלאמה, הזמרת אחלאם מדובאי, המפיק המצרי חסן א־שאפעי, ובשנה האחרונה הצטרפה לצוות השופטים גם זמרת הפופ הלבנונית ננסי עג'רם.

האודישנים ל"ערב-איידול" ברמאללהצילום: AP

בעונה הראשונה של התוכנית, לאחר מאבק צמוד, גברה המתמודדת המצרייה כרמן סוליימן על זו המרוקאית, דוניא בטמה. בעונה השנייה, נראה היה כי הזמר המרגש ביותר שכבש את הבמה הוא מוחמד עסאף הפלסטיני מעזה, אשר שר, בין היתר, שירים לאומיים כשהוא עוטה על צווארו את הכאפייה, שהפכה לסמל המאבק הפלסטיני לשחרור. בכל אופן, "ערביי 48'" או "ערביי הפנים", כפי שנקראים בערבית הפלסטינים תושבי מדינת ישראל, לא השתתפו עד כה בתחרות. מקומם רגיש ובעייתי בכל הקשור לעולם הערבי, אשר מצד אחד מתייחס אליהם כאל "בוגדים", כיון שהם מחזיקים בתעודות זהות ישראליות, ומצד שני מייחס להם את ה"צומוד", העמידה איתן והאחיזה בקרקע למרות הכיבוש הישראלי.

השנה, בכל אופן, ייצגו שני זמרים מישראל את פלסטין בתחרות בביירות: הזמרת מנאל מוסא מדיר אל־אסד, המוכרת בין ערביי הארץ בעיקר בזכות הביצועים שלה לשירים מוכרים מן המורשת הפלסטינית, והזמר הית'ם ח'לאילה ממג'דל כרום, אשר למד מוזיקה במכללת צפת והתפרסם לפני כחמש שנים. שני הזמרים כבר הופיעו בעבר בתחרות שירה מקומית בשם "New Star", ולאחרונה הופיע ח'לאילה יחד עם להקת תרשיחא ועם להקה נוספת בשם "סלמא".

לפני מספר שבועות השתתפו השניים יחד עם עוד עשרות מתמודדים במבחנים לערב־איידול שהתקיימו ברמאללה. ועדת הבוחנים החליטה פה אחד שח'לאילה ומוסא יהיו נציגיה של פלסטין בביירות, ובעזרת הרשות הפלסטינית דאגו לארגן את האישורים הדרושים כדי להבטיח את כניסתם ללבנון. בכל שנה נבחנים לתוכנית כ-20 אלף זמרים וזמרות מרחבי העולם הערבי, ומתוכם נשארים כ-27 מתמודדים בתוכנית עצמה. בתקווה שמוסא וח'לאילה יצליחו ויגיעו לגמר, נותר לשאול כעת רק מה יעלה בגורלם כשיחזרו לארץ, ואם מזלם יאיר להם יותר מזה של העיתונאי מג'ד כיאל?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ