הערב בטלוויזיה |

שיחה מאוירת עם נועם חומסקי

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

בתחילת הסרט הייחודי "האם האיש שהוא גבוה מאושר? שיחה מאוירת עם נועם חומסקי", הלילה בערוץ 8, מסביר יוצר הסרט מישל גונדרי ("שמש נצחית בראש צלול"), בדברי קריינות, כי בחר לאייר את דבריו של הפילוסוף שעמו הוא משוחח, בשל הטבע המניפולטיבי של סרט תעודה. בסרטים אלה, הוא מסביר העריכה בלתי נראית, והצופים לא מבינים בדיוק מתי המסר הוא של הבמאי ומתי של נושא הסרט, בסרט הזה יהיה ברור שיש הבדל בין הפרשנות של היוצר לדבריו של הדובר.

"האם האיש שהוא גבוה מאושר?" הוא מפגש בין הבלשן והפילוסוף נועם חומסקי לבין הבמאי מישל גונדרי והמבטא שלו. הבלשן היהודי־האמריקאי, בן 85, שפיתח את התיאוריה הבלשנית, הגורסת כי קיים דקדוק אוניברסלי שילדים מפנימים מגיל אפס, משיב לבמאי על שאלות אישיות, מדעיות ופילוסופיות (אך לא פוליטיות) — מחסרונה של אשתו שלה היה נשוי במשך 60 שנה, לפרטים על האופן שגדל בבית שהציונות בו היתה נחשבת לאנטי ציונית היום, לדבריו. גונדרי, שאייר כמעט לבד את האיורים המרשימים והיפים בסרט, נשאל לא מעט שאלות בעצמו כאשר הגיע בשבוע שעבר לראשונה לישראל, כאורח פסטיבל דוקאביב. גונדרי מתייחס אל חומסקי כאל מנטור; הוא שואל אותו שאלות תמימות או מיתממות, ומקבל תשובות לפעמים מפתיעות. כך למשל על השאלה על חברתו המאמינה באסטרולוגיה – "זאת לא אמונה אידיוטית", מתעקש חומסקי, "רק לא רציונלית", וכמוה יש עוד כמה אמונות ודתות כאלה.

מתוך ""האם האיש שהוא גבוה מאושר? שיחה מאוירת עם נועם חומסקי"צילום: Prtizan Films

הדיבור של חומסקי, הנראה לפעמים בחלק מהפריים, הוא מונוטוני ולא תמיד קל לעקוב אחריו. הרעיונות שלו מורכבים ודורשים ריכוז רב. שעת הלילה של שידור הסרט לא אידיאלית. האנימציה יפה מאוד — אופיינית לאישיות של גונדרי — בכך שהיא מפתיעה, משעשעת ומפותלת. לעתים היא מסיטה את תשומת הלב מהדברים שנאמרים לכל אורך הסרט, במקום להבהיר אותם. הם דורשים התייחסות ופרשנות משל עצמם. בסופו של דבר מתקבלת יצירה שמעוררת את הצופים לחשיבה ולתהייה — לא חוויה טלוויזיונית שבשגרה.

"האם האיש שהוא גבוה מאושר? שיחה מאוירת עם נועם חומסקי". ערוץ 8, 22:50

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ