גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

פחות מיממה אחרי ההצבעה על סגירת רשות השידור וביטול אגרת הטלוויזיה, התכנס הבוקר פאנל לדיון בטלוויזיה ציבורית. בהתחשב בנסיבות, היה הפאנל, שהתקיים בבבית ביאליק בתל אביב כחלק משוק קופרו לטלוויזיה, אקטואלי במיוחד ומשופע קריאות ביניים.

את הפאנל, שעסק בטלוויזיה ציבורית במאה ה- 21, הנחתה לינוי בר גפן והשתתפו בו מנהלים בגופי שידור ציבוריים מרחבי העולם: מטה הופמן מאייר מדנמרק, אן ג'וליאן מהטלוויזיה הצרפתית, מרטין פיפר מארטה וניק פרייז'ר מבי־בי־סי. את ישראל ייצגו הבמאי דורון צברי, שסרטו "המדריך למהפכה" מתעד את ניסיונו לשנות את רשות השידור, ומנהל מחלקת התעודה ברשות השידור, איתי לנדסברג.

הדיון נפתח בהגדרת תפקידה של הטלוויזיה הציבורית בכל אחת מהמדינות. הנוכחים הסבירו כי תפקידם לייצג ככל האפשר את כלל הקבוצות באוכלוסייה והדגישו את יכולתו של גוף השידור הציבורי לשמר עצמאות. "בעידן שבו עיתונות הולכת ונעלמת בגלל האינטרנט", הסביר פרייז'ר, גדלה חשיבות השידור הציבורי כגוף שיכול להיות מופת למקצוענות, דיוק ואמת. מה שקורה עכשיו בישראל הוא הזדמנות אדירה. אם כל הגופים הרלוונטיים יתייצבו מאחורי הרפורמה – היא תצליח".

דורון צבריצילום: דודו בכר

"גם בדנמרק התקיימה רפורמה מתונה ב-2011", אמרה הופמן מאייר. "לשידור ציבורי בכל מדינה יש עתיד אדיר אם יוכלו להיות אמינים ובלתי תלויים".

כמה מהנציגים סיפרו על הקשיים שעמם הם מתמודדים בניסיון להיות משוחררים מהשפעה פוליטית.פיפר הגרמני סיפר כיצד לפני כשנתיים הוחלף העורך הראשי ב-ZF בשל לחץ פוליטי. עם זאת, הסביר "הלחץ האמיתי לא מגיע מפוליטיקאים אלא מהרצון לרייטינג. זה עלול להשפיע על שיקול הדעת".

"לפני 30 שנים הטלוויזיה נשלטה בידי פוליטיקאים", העידה אן ג'וליאן. "היה אפילו קו טלפון חם לפוליטיקאים שרצו להביע את דעתם". עם השנים, הוסיפה, השתנתה החקיקה כך שקשה להשפיע על הנעשה ברשות השידור הצרפתית, אך "בכל בחירות, כל נשיא חדש שנבחר, מנסה לשנות את ההנהלה. לפני שבע שנים סרקוזי ניסה אבל נוצר זעם ציבורי גדול כל כך שזה היה בעוכריו".

הדיון התלהט כאשר עברו האורחים לדון בהצעת החוק החדשה לסגירת רשות השידור ופתיחתה שנית בסוף מארס הבא. ההצעה עברה כאמור אמש בקריאה ראשונה בכנסת.

"זו ההזדמנות הכי גדולה שלנו", קבע צברי. "זהו מצב נדיר אבל לעתים הממשלה הולכת לכיוונים נכונים. רבים מהמפיקים והיוצרים מביטים מהצד ואינם מעורבים. זוהי הזדמנות שבה השרים הממונים מביאים חוק טוב להצבעה"

בתגובה טען לנדסברג כי הבעיה אינה בעובדי הרשות אלא בהנהלה כושלת לאורך שנים והרעיון להתחיל מהתחלה, אינו ישים או טוב: "השר הממונה רצה את הכוח למנות את הנהלת הרשות בידיו והמנגנון שמופיע בחוק הוא שינוי שהוכנס ברגע האחרון. הרשות לא יכולה להתחיל מהתחלה. זהו מפעל תקשורת ויש חשיבות לניסיון של האנשים. הבעיות של רשות השידור הן בעיות בניהול. אי אפשר לשלוח הביתה 2000 עובדים ובהם 700 עיתונאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ