הצעת חוק של ח"כ אילטוב הופכת מפיקים לבעלי מלוא הזכויות על יצירות טלוויזיוניות

הצעת החוק הונחה היום על שולחן הכנסת. על פי ההצעה זכייניות הטלוויזיה יהיו זכאיות ל-15 אחוז מההכנסות מיצירה טלוויזיונית בלבד

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

שבוע אחרי שנודע כי שר התקשורת, גלעד ארדן, הקים צוות בדיקה לעניין הפקות המקור בטלוויזיה, הגיש ח"כ רוברט אילטוב הצעת חוק בנושא. הצעת החוק הונחה היום על שולחן הכנסת, ועיקרה הפיכת המפיקים לבעלי מלוא הזכויות על יצירה טלוויזיונית בכל הקשור למכירתה, וזכויות השידור בה בארץ ובחו"ל. על פי ההצעה זכייניות הטלוויזיה יהיו זכאיות ל-15 אחוז מההכנסות מיצירה טלוויזיונית בלבד.

מצב זה הופך את הנהוג כיום, וההצעה נענית לטענותיהם של מפיקי טלוויזיה וקולנוע. כיום מחזיקות זכייניות הטלוויזיה במרבית הזכויות ליצירה טלוויזיונית - פורמט, תוכנית מוגמרת (דרמה או כל ז'אנר אחר) וסרטי טלוויזיה. שאלת הזכויות בפורמט עומדת פעמים רבות כתנאי לפיתוחו ולהוצאתו לפועל, כאשר הזכייניות עומדות על מרכזיותן וקדימותן בזכויות. ההסבר לכך, על פי הזכייניות, נעוץ בסכומים שמגייס כל צד בהפקה, ויוצאת דופן היא זכיינית ערוץ 10, שמציעה בדרך כלל תנאים נוחים יותר לחברות הפקה חיצוניות.

ח"כ אילטוב. לחזק את היצירה וההפקה המקומיתצילום: מיכל פתאל

כאמור, לפני כשבוע פרסם משרד התקשורת כי קמה ועדה שנועדה לבחון את המצב, שעל פי חברות הפקה עצמאיות נטען כי הוא כשל שוק. בראש הוועדה עומד ד"ר עדי איל מאוניברסיטת בר אילן.

הצעת החוק של אילטוב, עליה חתומים תשעה חברי כנסת נוספים (בין היתר - אבישי ברוורמן, גילה גמליאל, איתן כבל, שמעון אוחיון, רינה פרנקל, עליזה לביא וחאלד עמאר), עשויה לייתר את עבודת הוועדה. הצעת החוק מגדירה כי הזכייניות לא יוכלו למנוע מכירה של הפקה מקומית לצד שלישי לאחר תקופה שתנוע בין שלוש לחמש שנים. בתום תקופה זו, המוגדרת כתקופת השידור הראשונית, יהפכו היוצרים לבעלי מלוא הזכויות. באותה תקופת שידור ראשונית יהיו המפיקים זכאים לגמול בסך 10 אחוז לפחות מעלות ההפקה, באם היא תשודר במדיות אחרות מלבד טלוויזיה. סעיף אחר קובע כי הזכייניות לא יוכלו להפלות בין הפקות מבית להפקות חיצוניות (שהופקו בידי חברות הפקה עצמאיות) בפרומואים, שיבוץ פרסומות או זמן שידור. בכך מצטיירת הצעת החוק כהיענות לדרישותיהם של מפיקים עצמאיים, הקובלים זה שנים על התנאים שמכתיבות זכייניות הטלוויזיה. "מטרת החוק היא לחזק את היצירה וההפקה המקומית ולהסיר את החסמים וכשלי השוק שקיימים היום. שגשוג של שוק הפקה מקומי יביא לגיוון ועושר תרבותי במסך הטלוויזיה המקומי ולהצלחה כלכלית בעולם שכולנו נהנה ממנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ