גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

"כופר נפש", סרטה התיעודי של קרן שעיו, שישודר הערב ביס דוקו, הוא מסמך דוקומנטרי שמותיר את הצופה בו המום וחסר נשימה, כשאבן השוקלת טון מונחת על לבו. הוא בשום צורה ואופן אינו בידור, לא הסחת דעת, לא עניין להנאה. "כופר נפש" הוא סרט שצריך להיות מוקרן בפני קהל גדול ככל האפשר משום שהוא לוכד ללא פשרות את העוול הנורא ביותר המתקיים ממש כאן, מרחק כמה שעות נסיעה.

מאז הוכרזה עצמאותה לפני כ-20 שנה, הפכה אריתריאה לדיקטטורה צבאית אכזרית. כדי לחמוק מגורל אומלל, נמלטים ממנה כ-3,000 איש מדי חודש, כ-300,000 בעשור האחרון. אלא שבשנת 2006 סגרה אירופה את שעריה בפני הפליטים ובשנת 2009 הפך זרם הנמלטים ברגל, דרך מדבר סיני לישראל, להזדמנות עסקית. מבריחים בדואים החלו לחטוף את הפליטים ולאסור אותם בבתי עינויים. הם דורשים כופר, ועד שהמשפחות מצליחות לגייס את הסכומים הגבוהים, מענים את שבוייהם — נשים, ילדים וגברים — בעינויים מחרידים שאת תיאורם לא ניתן להכיל.

מרון אסטפנוס היא שדרנית רדיו החיה בשוודיה, ומשדרת משם תוכנית על הפליטים. מתנקזות אליה פניות בני משפחה והיא יוצרת קשר עם השבויים עצמם, דרך טלפונים סלולרים שמספקים להם שוביהם. הסיטואציה כולה מחרידה, מתפקעת בכל הרוע האנושי שאפשר לתאר, מהדהדת לתקופות חשוכות בהיסטוריה. היא גם מאתגרת את התפישה שאילו ידע העולם בזמן אמת על השואה, ודאי היתה נמנעת. אסטפנוס מבקרת בארץ ובמצרים, בבתי כלא וסמוך לבתי העינויים שליד הגבול עם ישראל. המחשבות על מחיר האדישות, על אוזלת יד גורפת וחוסר אכפתיות עולות מאליהן, גם מבלי שיאמרו.

"כופר נפש", יס דוקו, 21:00

צילום: yes / דניאל גל
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ