העוגה של אריק ובנץ שמשאירה טעם מר בבריטניה

מאפייה בצפון אירלנד סירבה להכין עוגה עם הדפס של אריק ובנץ לציון יום המאבק בהומופוביה. פעילים להט"בים קוראים לנקוט צעדים משפטיים נגד המאפייה וגם ראש ממשלת בריטניה נדרש להגיב

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

אריק ובנץ מ"רחוב סומסום", צמד הבובות שנהפכו לסמל לזוגיות הומוסקסואלית, נקלעו לשערורייה שמערבת חופש דת, שוויון וערכי זיגוג מנוגדים, שבבריטניה מכנים כעת "קייקגייט".

לפני כחודש וחצי קיבלה מאפייה בצפון אירלנד, ששמה "אשר'ס בייקינג קו", הזמנה לאפות עוגה עם הדפס של אריק ובנץ לצד סלוגן שתומך בנישואים חד־מיניים. הכוונה היתה להגיש את העוגה באירוע לציון יום המאבק בהומופוביה וטרנסופוביה ב–17 במאי. הלקוח המזמין הוא פעיל זכויות להט"ב ששילם על העוגה מראש ונתן הוראות מדויקות לאפייתה. הנהלת המאפייה התכנסה יום לאחר מכן לישיבה דחופה כדי להחליט כיצד להגיב לבקשה החריגה.

המאפייה המשגשגת נוסדה לפני 22 על ידי משפחת מקארתור, נוצרים אדוקים. העסק התרחב לשישה סניפים ומעסיק כיום 62 עובדים. הוא מתמחה בלחמים, מאפים ועוגיות קרם. אמנם באתר הרשמי של המאפייה, במדור העוגות, מובא ציטוט גדול של ג'וליה צ'יילד שלפיו: "מסיבה בלי עוגה היא ישיבה". אבל בהחלטת ההנהלה הזמנת העוגה נדחתה, והכסף הוחזר ללקוח.

בהודעה מוקלטת, הסביר מנכ"ל החברה, דניאל מקארתור, שמדובר בעסק דתי, הנקרא על שם אחד משבטי ישראל, ופועל על פי ערכי האמונה הנוצרית, ואף אינו פתוח בימי ראשון. לדבריו, עוגה עם הצהרה כזאת כפי שהוזמנה סותרת את האמונה של בעלי המאפייה ואת דברי התנ"ך. "חתונה בצפון אירלנד עדיין מוגדרת כקשר בין בעל לאשה, זה אחד מההסברים להחלטה שלנו", הוסיף מקארתור. "זו לא ההזמנה הראשונה שאנחנו דוחים. בעבר סירבנו להזמנות של עוגות מצופות בתמונות פורנוגרפיות או בשפה גסה".

לאחר כמה שבועות קיבלה המאפייה מכתב התראה מ"הוועד לשוויון בצפון אירלנד" ובו נטען שהלקוח הופלה על בסיס נטייה מינית ושאם לא יתקבל מכתב תגובה בתוך שבעה ימים, יינקטו נגד המאפיה הליכים משפטיים. מקארתור אמר בתגובה: "אנחנו משוכנעים בהחלטתנו וממשיכים לנקוט עמדה כדי שכל נוצרי בעל עסק יורשה לעבוד על פי אמונתו ולקבל החלטות על בסיסן". הוא פתח בקמפיין שחורת על דגלו את חופש הדת על חשבון הדאגה לשוויון. המקרה השאיר את כל הצדדים עם טעם רע בפה.

פעילים לזכויות להט"ב טוענים שאי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. ראש העיר היחיד בצפון אירלנד שהוא גם הומו מוצהר, אנדרו מויר, מנחה האירוע שלכבודו הוזמנה העוגה, אמר שיתמוך בצעדים משפטיים נגד המאפייה, וביקש שעסקים ישרתו את כל מגוון הלקוחות ללא אפליה. הוא הוסיף: "שמחתי שמאפייה אחרת נרתמה לאפות את העוגה לאירוע שהנחיתי. האירוע התקיים כסדרו למרות הצעד של מאפיית 'אשר'ס', וכולנו נהנינו מאחר צהריים מקסים שבו חגגנו את הגיוון התוסס שיש לנו בצפון אירלנד".

צפון אירלנד היא המקום היחיד בבריטניה שבו נישואים חד־מיניים עדיין אינם חוקיים. על פי הנרי מקדונלד מהעיתון "גרדיאן", האיסור הזה צפוי לעמוד בפני בחינה מחודשת בבית המשפט העליון של בלפסט, ועשוי לעלות לדיון בסופו של דבר בבית הדין האירופי לזכויות האדם בשטרסבורג.

כשראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, התבקש בפרלמנט הבריטי להגיב למקרה, הוא אמר כי "המחויבות לשוויון בין גזעים, מגדרים, נכויות ובחירות מיניות מגוונות היא חלק חשוב מלהיות בריטי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ