החלטה היסטורית |

הכנסת אישרה את חוק רשות השידור החדש

החוק התקבל היום ברוב של 45 חברי כנסת. הרשות תיסגר במתכונתה הנוכחית ובמקומה יוקם תאגיד שידור חדש עד סוף מארס 2015. אגרת הטלוויזיה תבוטל

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

החלטה היסטורית בכנסת: חוק רשות השידור החדש עבר היום (שלישי) לפני זמן קצר בקריאה שנייה ושלישית ובכך, לאחר 13 ניסיונות קודמים שכשלו, תצא לדרך הרפורמה בשידור הציבורי. 45 חברי כנסת הצביעו בעד החוק, 11 נגד ואחד נמנע. משמעות ההחלטה היא כי רשות השידור במתכונתה הנוכחית תיסגר ובמקומה יוקם תאגיד שידור חדש. במסגרת התאגיד יקומו שלושה ערוצי טלוויזיה (ערוץ כללי, ערוץ לילדים וערוץ בערבית), יוקצו תקציבים מכובדים להפקות מקור ותבוטל אגרת הטלוויזיה. כעת, אחרי שהחוק עבר וברגע שיפורסם ברשומות, ימונה כונס נכסים רשמי לרשות והוא יהיה אמון על פירוקה וניהולה עד לפירוק. במקביל, תחל הקמת התאגיד החדש. כל זה צפוי לקרות עד סוף חודש מארס הקרוב.

ההחלטה עברה בכנסת היום לאחר שלרגעים נראה היה שגם הרפורמה הנוכחית צפויה להיגנז. שני סעיפים בחוק, הנוגעים לכוח אדם ולשכר, עמדו במחלוקת בין האוצר להסתדרות. על פי הסעיף הראשון, תוגבל ההוצאה על שכר ל-35% מסך תקציב התאגיד החדש. הסתדרות התנגדה ובמקום הסעיף הסכים האוצר להגביל את מספר העובדים, ולא את גובה ההוצאה על שכר. הסעיף השני קבע כי רבע מעובדי התאגיד החדש יהיו עובדי רשות השידור. ההסתדרות, בתמיכת ח"כים רבים מהאופוזיציה, התנגדה למגבלה. סעיף זה נותר על כנו והוחלט כי ההסתדרות תוכל להמשיך ולהיאבק בו בעתיד.

השר ארדן בהצבעה על חוק רשות השידורצילום: אורן נחשון

מאז הקמתה, ולמרות ניסיונות רבים במשך השנים, לא עברה רשות השידור הליך רפורמה שנועד להתאימה לזמנים המשתנים. כך, מאז 1965, אז נחקק חוק רשות השידור, לא בוצעו בחוק או במבנה הרשות שינויים מהותיים. עם השנים נהפכה הרשות סמל לקיבעון, להשפעה פוליטית, לניהול קלוקל וכן לעמידה במקום בכל הקשור לקידמה טכנולוגית ואפילו תוכנית.

עם כניסתו לתפקיד שר התקשורת הכריז גלעד ארדן, יחד עם שר האוצר יאיר לפיד, על כוונתו להשהות את הסכם הרפורמה הקודם, שהוצאתו לפועל דישדשה במשך שנים ולבחון את מצב הרשות. בסוף 2013 מינה ארדן את המפיק רם לנדס לעמוד בראש ועדת הבדיקה לרשות ובתחילת השנה הגישה הוועדה את מסקנותיה; הדרמטית שבהן קבעה כי לא יהיה אפשר להביא להבראת הרשות במצבה הנוכחי ולכן יש לייסד תאגיד חדש ולסגור אותה. בחודשים האחרונים, לאחר שהצעת החוק המתבססת על מסקנות הוועדה התקבלה בקריאה ראשונה בכנסת, דנה בסעיפי החוק ועדת אלהרר, בראשות ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד). הוועדה דנה בהצעת החוק באופן מרתוני במשך כמה שבועות, למרות התנגדות נמרצת של ועדי העובדים ברשות, שבמסגרתה הם קיימו הפגנות ומשמרות מחאה ואף ניצלו את מסך ערוץ 1 ואת גלי האתר בתחנות קול ישראל.

החוק שגובש אמור היה לעבור להצבעה כבר בשבוע שעבר אלא שבשל התנגדויות לשני הסעיפים שצוינו החליט יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין (ליכוד), שלא להעלותה להצבעה. בעקבות זאת עלתה האפשרות כי אם הצעת החוק לא תתקבל במושב הנוכחי של הכנסת, שיסתיים ביום רביעי הקרוב, תהפוך גם היא לאבן שאין לה הופכין. אמש סיימה ועדת אלהרר את דיוניה על הנוסח המתוקן של החוק והיום, כאמור, הוא אושר על ידי הכנסת.

רם לנדס, שעמד בראש ועדת הבדיקה לרשות השידורצילום: דניאל בר און

השר ארדן אמר במליאה עם אישור החוק: "היום אנחנו מתקנים את המעוות. מחזירים לעם ישראל את מה ששייך לו. השידור הציבורי מפסיק לקחת ומתחיל לתת. עם ישראל יקבל בקרוב תמורה ללא אגרה. החוק הזה הוא בשורה לכל מי שהתרבות והחברה הישראלית יקרה לו. החוק הזה הוא בשורה לכל מי שיודע שהחוסן שלנו לא נמצא רק בצבא חזק, אלא גם ביצירה, בהיסטוריה, בתרבות ובמורשת ישראל. בייחוד בימים לא קלים אלו, החוק הזה והדרך שבה הוא נחקק, הם עוד הוכחה לחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית. אני גאה להכריז: היום, השידור הציבורי, חוזר אל מקומו הטבעי, אל עם ישראל".

מוקדם יותר,בדיון במליאה, אמרה אלהרר: "היתה כאן מטרה אחת ויחידה לייצר שידור ציבורי חדשני, במקום בו השידור הציבורי איבד מהרלוונטיות שלו לציבור הרחב. החוק הנוכחי נועד לשפר - לא להרוס ולא לחסל, אלא לבנות משהו חדש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ