סרטי השבוע: 2.1 עד 8.1

אורי קליין
אורי קליין
אורי קליין
אורי קליין

מצור

יס ישראלי, ו', 13:39, 85 דקות

אחד הסרטים הישראליים הטובים ביותר בכל הזמנים. גילה אלמגור, באחד מתפקידיה המדויקים והטובים ביותר, מגלמת בסרט היחיד מ-1969, שביים במאי התיאטרון האיטלקי ג'ילברטו טופאנו, אלמנת מלחמה, שחבריו של בעלה מקיפים אותה, ומתקשים להעניק לה חופש פעולה ועצמאות רגשית. מצור זה מתעצם אשר גיבורת הסרט מתחלה לקיים קשר הססני עם גבר שאינו שייך לחבורה זו (דן בן אמוץ המצוין אף הוא). זהו אחד הסרטים המקומיים הטובים ביותר שעוסקים במקומה של האשה בהיררכיה בישראלית החברתית והתרבותית הסימבולית; אמירותיו חריפות ועדינות והוא נעזר בצילום השחור לבן המצוין של דוד גורפינקל. יהורם גאון מצוין אף הוא כגבר המגונן ביותר על גיבורת הסרט.

סילבסטר בניו יורק

יס 1, ו', 21:30; שבת, 15:41, 
113 דקות

הבמאי גרי מארשל ("אשה יפה"), שכבר ביים ב-2010 סרט אפיזודות שמתרחש בוולנטיין'ס דיי, חזר ב-2011 על אותה נוסחה, שהפעם מתמקדת בליל השנה החדשה, והתוצאה מתהדרת באוסף כוכבים מרשים ביותר, אך הסיפורים הם בנאליים וסתמיים, בין אם הם רומנטיים או סנטימנטליים. הסרט כתוב רע, מבוים ברישול, והצפייה בכוכבים מעוררת חמלה שאינה מבשרת טובות לשנה החדשה שהסרט מציג את התחלתה. עם רוברט דה נירו (כקשיש גוסס), מישל פייפר, זאך אפרון, הילארי סוונק, האלי ברי, ג'סיקה ביל, אשטון קוצ'ר, קתרין הייגל, קרי אלווס, סת מאיירס, שרה פולסון, טיל שווייגר, לאה מישל וג'ון בון ג'ובי.

ציידי האוצרות

יס 4, ו', 22:00; שבת, 11:56, 
118 דקות

תסריט רעוע ונימה צדקנית מביסים את הסרט החמישי שביים ג'ורג קלוני, שבמקום להיות סרט הרפתקאות מלחמתי סוחף, המבוסס על סיפור אמיתי, הוא מורכב מאוסף של נוסחאות עלילתיות מוכרות ובנאומים העוסקים בחשיבותה של אמנות, ולקהל שלא שמע עליהם מספק מידע בנוגע למי היו רנואר, סזאן או אפילו רמברנדט. קלוני מגלם היסטוריון אמנות שנשלח בראש צוות מומחים חסרי ניסיון צבאי לאתר את אוצרות האמנות שהנאצים גנבו את רובם מהיהודים וכת רוצים להשמיד אותם, קודם לתבוסתם במלחמת העולם השנייה. גם הרוסים דולקים בעקבות יצירות אמנות אלה, אך לא מתוך אהבת אמנות אלא תאוות בצע וקלוני וחבריו חייבים לפיכך להתחמק גם מהגרמנים וגם מהרוסים. כן, זה יכול היה להיות מרתק, כפי שהיה סרטו של ג'ון פרנקנהיימר "הרכבת" מ-1964, עם ברט לנקסטר וז'או מורו, שעסק בסיפור דומה; אך התוצאה יגעה, ומעדיף לעסוק בחשיבותה של אמנות במקום בעוול המרכזי הטמון בסיפור, והוא גניבתם של יצירות האמנות מהיהודים שהושמדו בשואה (רק בסצינה מרכזית אחת סוגיה זו מוזכרת). גם צוות השחקנים המרשים, שלרובם לא ניתן הרבה לעשות, לא יכול להציל את הסרט. הוא כולל את מאט דיימון, קייט בלאנשט, ביל מארי, ג'ון גודמן, יו בונוויל ובוב בלבן.

חיבוק קטלני

אם־ג'י־אם, שבת, 23:40, 102 דקות

מותחנו הייחודי והמסתורי של ג'ונתן דמי ("משהו פראי", "שתיקת הכבשים") מ-1979 משלב בין ביון למיסטיקה יהודית כדי ליצר הרפתקה סוחפת, שגם אם לא הכול עובד או נהיר בה, הצפייה בה מרתקת. רוי שיידר מגלם סוכן שעובר התמוטטות נפשית אחרי שאשתו נהרגת במהלך מבצע שהוא היה מעורב בו, והוא מגלה שחייו עדיין בסכנה, ואולי האדם היחידי שיודע משהו על מי ולמה רודפים אחריו, היא האשה היהודייה הצעירה (ג'נט מרגולין), שעברה לגור בדירתו לשעבר והיא עשויה אולי לפענח את האזהרות הקבליסטיות שהוא מקבל. התוצאה היא מותחן שתחושה עזה של פטליזם עולה ממנו, ואפלה של ממש עוטפת גם את שיאיו הסוחפים ביותר. עם ג'ון גלובר, סם לוין, צ'ארלס נפייר, כריסטופר ווקן, דיוויד מרגוליס ומנדי פטינקין.

דילינג'ר

אם־ג'י־אם, שבת, 01:20, 107 דקות

אלימות היא שם המשחק בסרטיו של ג'ון מיליוס ("קונאן הברברי", "שחר אדום") והיא שופעת מסרט גנגסטרים זה מ-1973, שמציג את סיפורו של הגנגסטר ג'ון דילינג'ר (וורן אואטס), שהמיתולוגיה מספרת שהוא נהרג על ידי האף־בי־איי בצאתו בלוויית אשה באדום מבית קולנוע שהציג את "מנהטן מלודרמה" עם קלרק גייבל, אך חוקרים עכשווים טוענים שמי שנהרג באותו אירוע היה כפיל שלו. הסרט אלים יותר מסרטי הגנגסטרים שהופקו בשנות ה-30 שבהן דילינג'ר פעל, ועמדתו המוסרית אמביוולנטית יותר, אך הוא מזכיר אותם ומביים במיומנות יעילה. עם בן ג'ונסון כסוכן מלווין פרביס, שפיתח אובססיה ללכוד את דילינג'ר, מישל פיליפס, שקודם להופעתה בכמה סרטים היתה חלק מלהקת "האמהות והאבות", קלוריס ליצ'מן, הארי דין סטנטון, ג'פרי לואיס, ריצ'רד דרייפוס וסטיב קאנאלי.

פאט גארט ובילי הנער

הוט פריים, ב', 01:05, 122 דקות

סרטו של הבמאי סם פקינפה ("חבורת הפראים", "שיירה") מ-1973 עבר מסכת ייסורים בידי מפיקיו, שטענו שפקינפה האלכוהוליסט אינו כשיר לביים עד שגרסה זו יצאה לאקרנים, וחשפה מערבון מלנכולי יפהפה, שעוסק ביחסים בין שני חברים מהעבר, פאט גארט (ג'יימס קובורן), שהיה לשריף ובילי הנער (כריס כריסטפרסון), שנותר עבריין, ולחברו לשעבר אין ברירה אלא לדלוק בעקבותיו. המערב הגוסס, שהיווה נושא בכמה מסרטיו של הבמאי הגדול, משמש שוב נושא מרכזי בסרט המצטבר לקינה על ערכיה המסורתיים של אמריקה שאבדו. עם בוב דילן, ריצ'רד ג'קל, קטי ג'וראדו, צ'יל וילס, בארי סאליוון וג'ייסון רובארדס.

בית זמני

יס 3, ג', 22:00; ד', 12:57, 96 דקות

סרטו של הבמאי דסטין דניאל קרטון מ-2013, שמרחיב סרט קצר שהוא ביים ב-2008, מתעד ללא סנטימנטליות וללא מגמתיות חברתית את הנעשה במעון למתבגרים, שדייריו ברחו או נזרקו מבתיהם. הסרט אינו מתמקד במצוקה של צעירים אלה, אף שהוא מספק לה ביטוי אמין, אלא בשניים מהמטפלים הצעירים אף הם, שאינם פסיכולוגים או עובדים סוציאליים, אלא תפקידם הוא להעניק לחוסים במעון, שהממסד שכח מהם, חום אנושי ותחושת ביטחון. ברי לארסון מצוינת כחברת הצוות, שיש לה בעיות משלה, וג'ון גלאגאר ג'וניור טוב אף הוא כחבר שלה. הסרט, ששמו המקורי הוא "Short Term 12", שמתייחס לעובדה שדיירי המעון אמורים לשהות בו במשך שנה ואז הממסד אמור למצוא להם פתרון, אך לרוב אינו מוצא, מצליח בזכות ישירותו והגינותו לרגש ואף להצביע על המחדל החברתי המאפיין את המציאות שהוא מתאר.

אנשי הדיונים

הוט דרמה, ד', 09:25, 126 דקות

סרטו השני והאחרון לפי שעה כבמאי של דנזל וושינגטון מ-2007 מתרחש בשנות ה-30 ומספר על קבוצת מתדיינים מקולג' לסטודנטים שחורים בטקסס שמביסה את הנבחרת של אוניברסיטת הארווארד בתחרות הארצית. הקבוצה מונחה על ידי משורר ופעל פוליטי שמואשם ברדיקליות, אותו ואשינגטון עצמו מגלם בסמכותיותו המאופקת, ומעבר לשאלה המנחה את העלילה, האם קבוצת הסטודנטים האפרו אמריקאים, שנחשבים כחסרי סיכוי, תביס את הנבחרת האליטיסטית מהרווארד, הסאט משרטט היטב את הדיוקן של אמריקה הגזענית ברגע ההיסטורי שבו הוא מתרחש. מובן שלסרט יש מטרה מגמתית מופגנת, שוושינגטון אינו מנסה להסתיר אותה, אך גם בנסיבות אלה התוצאה מצליחה לגרוף את הצופים לתוכה ולרגש כמו סרט ספורט טוב, רק שהפעם מחליפים מלים ודעות את הפעילות הגופנית.

תגובות