300 מיליון סינים לא טועים, והם יצפו בריאליטי סיני שצולם בישראל

רקדנית שהיתה קולונל בצבא הסיני ובעלה הגרמני הם בין שלושת הזוגות שהתחרו בריאליטי־סלבס שצולמה בישראל, וזוכה בסין לצפייה חריגה. עוד לא ברור איך אומרים סבבה בסינית, אבל כן, הם בהחלט נהנו כאן

יעל עינב
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הזמר פאנג טאן והרקדנית ג'ינג שינג רוקדים באוניברסיטת ת"אצילום: מוטי מילרוד
יעל עינב

"האתרים שביקרנו בהם יהפכו לפופולריים מאוד בקרב הסינים כשנשדר את העונה הנוכחית. ישראל הולכת להיות על המפה", אומרת המפיקה יין ג'ון־ג'יה. "המתנה של לו יו", סדרת ריאליטי מפורסמת בסין, חותמת שבועיים של צילומים אינטנסיביים בארץ, בעונה השנייה של תוכנית שזכתה בעונתה הראשונה ל–300 מיליון צפיות, כולל הצפייה בערוצי האינטרנט הגדולים של סין, כמו "סוהו" ו"יוקו". הפעם צופים לה עלייה של עשרות ואף מאות מיליוני צופים.

יוצרת הסדרה והמנחה שלה, לו יו, שעל שמה נקראת התוכנית, זכתה ב־CNN לכינוי "אופרה ווינפרי של סין". הארצות בהן מצולמת הסדרה זוכות במתנה בעלת פוטנציאל תיירותי אדיר: בשנה שעברה היו אלה אוסטרליה, צרפת והוואי, ובעונה הנוכחית יוון וישראל.

ג'ינג שינג ובעלה היינץ גארד, באוניברסיטת ת"א. אני מאוהבת בישראלצילום: מוטי מילרוד

בכל עונה משתתפים זוגות נשואים של סלבריטאים מפורסמים בסין, שנוסעים לטיול משותף במדינה רחוקה שם הם מתמודדים עם שורת משימות. זוג שהצליח יותר מהאחרים מקבל תואר "בוגר" ועוזב את המרוץ עם מתנה המסמלת את אהבתם ההדדית. התחרות התחילה ביוון, ואחרי שבועיים צילומים שם ושבוע בארץ נפרדה התוכנית מצמד שחקנים מפורסם.

לארץ הגיעו שלושה זוגות: ג'ינג שינג, הבלרינה המפורסמת של סין, שהיא גם שחקנית ומנחת תוכניות ושהיתה בעבר קולונל (גבר) בצבא הסיני, יחד עם בעלה היינז גארד, שמוצאו מגרמניה; זוג השחקנים הקומיים חו קה ושיה אי, שמקפידים לעמוד בציפיות ומצחיקים את סביבתם; והזוג צ'ון שיאו ופאנג טאן, היא דוגמנית־על בינלאומית והוא זמר פופ ומלחין נודע בסין.

ההופעה הכי קשה

צ'ון שיאו, שהופיעה בתצוגות אופנה ברחבי העולם, אומרת שההופעה הכי קשה בחיים שלה היתה דווקא כאן בארץ: אחת המשימות שקיבלו הצוותים היה לשיר ולרקוד ברחוב ביפו ולאסוף די כסף לארוחת צהריים. "רקדתי ורקדתי", מספרת צ'ון, "וזו היתה חוויה קשה — אף אחד לא הסתכל עלי!".

הזוג צ'ון שיאו ופאנג טאן, היא דוגמנית־על בינלאומית והוא זמר פופ ומלחין נודע בסין, באונ' ת"אצילום: מוטי מילרוד

נסיעות לחו"ל הן נושא חם בסין, במיוחד בקרב האליטה החדשה והעשירה. נופי ישראל והתרבות המשתקפים בתוכנית כזאת עשויים למשוך תיירים רבים מסין שירצו לנסוע בעקבות המפורסמים ובעיקר לחזור הביתה ולספר שרגלם דרכה במקום שבו צולמה התוכנית.

מאה אנשי צוות פועלים בסין סביב השעון כדי לספק את הדרוש, עוד כמאה פרוסים ברחבי הארץ. ציוד הצילום כולל 17 מצלמות קבועות, שתי מצלמות רחף, שתי מצלמות אווירה ועוד כ–20 מצלמות בנקודות שונות. ארוחות הצהריים והערב מתקיימות על פי לוח־הזמנים הסיני, ב–11:30 וב–17:30, במסעדות שתואמו זמן רב מראש.

זוג השחקנים הקומיים חו קה ושיה אי, ב"המתנה של לו יו" באונ' ת"א.צילום: מוטי מילרוד

בסדרה נדרשים המתמודדים לבחון את יחסיהם בתנאים קיצוניים, כשלכל זוג מתוכנן מסלול שונה בהתאם לדברים שבני הזוג היו רוצים להעניק זה לזו. מדובר במגה־דיוות עם אישיות חזקה, אומרים בהפקה, ועל כולם מנצחת המפיקה יין, בחודש החמישי להריונה. מעט שינה והמון דאגות, היא אומרת. את הצילום הקשה ביותר חוותה במצדה, שם ישנו הזוגות באוהלים ובישלו לעצמם ארוחות, ולפנות בוקר טיפסו על המצדה וראו משם את הזריחה. צוות ההפקה לא ישן יומיים כדי שהכל יתקתק. "הפקה כזאת עולה 3–4 מיליון דולר" אומרת יין, "אי אפשר לפשל"

היינז גארד מסכים שזה היה קטע קשה ומתבדח בעיקר על בת זוגו, ג'ינג שינג, שמשם היא לא יכלה לברוח לקניות. גי'ינג מודה באשמה. מתברר שכשכל הצוותים התחרו ביניהם בקדחתנות במציאת רמזים בעיר העתיקה בירושלים, עסקה ג'ינג ברכישה של מזכרות מישראל. כך גם עשתה גם בתל אביב, וביפו לא עמדה בפני חנויות התכשיטים. הינז גארד מחכה בקוצר רוח לביקור בקיבוץ. "שם, אני מקווה, היא לא תמצא כלום".

מתנה לבעל

ג'ינג שינג גונבת את ההצגה בכל מקום. תוכנית הלילה החדשה שלה נחשבת לאחת הפופולריות בסין והיא היתה מועמדת בעבר לתפקיד שרת התרבות של סין. את הקריירה המפוארת החלה כילד בן תשע שהצטרף לבית ספר למחול של הצבא הסיני, ובגיל 17 כבר זכה הנער בפרס הרקדן הטוב ביותר בסין. ג'ינג טיפס עד לדרגת קולונל לפני שפרש. אחרי ניתוח לשינוי מין, שהיה הראשון הרשמי בסין, הופיעה ג'ינג כרקדנית מובילה בבלט הלאומי של סין. מאז הקימה להקת מחול מודרני, השתתפה בסרטים ובתוכניות אין ספור, היא שופטת ב"דה וויס" הסינית ומשתתפת קבועה בקבלות פנים רשמיות של ראשי ממשלות ונשיאים. את היינז גארד פגשה בטיסה משנחאי לפריז ולזוג יש שלושה ילדים מאומצים.

"אני מאוהבת בישראל", היא אומרת. לראשונה ביקרה בישראל ב–2006 באירוח רשמי של משרד התרבות. השבוע הגיעה הסדרה להרקדה באוניברסיטת ת"א עם שלושת זוגות הסלבריטאים. המרקיד גדי ביטון לימד את השלושה ריקוד זוגות ישראלי מורכב והזוגות עשו עצמם מתעלפים מהקושי. אחר כך הופיעו הזוגות בפני 1000 רוקדים ישראלים וארבעה שופטים וקיבלו מהם ניקוד על הביצועים. ג'ינג שינג ובעלה זכו במקום הראשון בהפרש קטן מאד מהאחרים. "את כל העולם אני מלמדת לרקוד", היא אומרת, "רק עם בעלי זה הולך קשה".

קהל הרוקדים באוניברסיטה חיבק את הסלבריטאים. ג'ינג חגגה. "כאן הבנתי שישראל היא הרבה דברים ולא רק קושי ומלחמות", היא אומרת. "יש לי כאן חברים וחברות בישראל וכשהציעו לי את כוויית ואיטליה, שיכנעתי אותם לשלוח אותנו לישראל".

גם צמד הקומיקאים חו קה ושיה אי היו חביבי הקהל באוניברסיטה. "ילד מקסים בן עשר אימץ אותי ולימד אותנו את כל הריקודים וסיפר לנו על החברה שלו ואפילו הזמין אותנו אליו הביתה", מספרת חו קה, המומה מחווית הבלתי־אמצעיות והחברות הישראלית. "פחדנו לבוא, חשבנו שנצטרך שכפצים, המשפחות שלנו ביקשו שניזהר. אבל הכל השתנה כאן, כולם כל כך נחמדים אלינו".

ג'ינג וכארד בישראל. קריירה מפוארת והניתוח הראשון הרשמי בסין לשינוי מיןצילום: אמיל סלמן

בים המלח נדרשו הזוגות לדקלם פואמה סינית עתיקה תוך כדי ציפה במים. בירושלים חיפשו פריט דקורטיבי שישמש אותם לעיצוב בית בקיבוץ אורטל בצפון. אצל הבדואים בנוקדים הם חיו באוהלים ואספו צמחי מרפא וביפו כאמור שרו ברחוב ואספו כסף.

במהלך התוכנית מעניקים הזוגות זה לזו מתנות וחושפים וחושפים את הסיפור שמאחוריהם. ביום האחרון מגיעה המנחה ליו יו, המפורסמת ביופיה ומי שאירחה בתוכניתה הפופולרית בין השאר את הילרי קלינטון וג'קי צ'אן, ומעניקה לזוגות את המתנה האולטימטיבית. התוכנית מקווה לחשוף בפני הצופים את מערכת היחסים הזוגית, מעין טיפול זוגי לעיני המצלמות.

השתתפות סלבריטאים בתוכניות ריאליטי נעשתה נפוצה בסין. "עד עכשיו סירבתי לכל ההצעות" אומרת ג'ינג, "בגלל ישראל, הריקודים ובעלי, הסכמתי". יין המפיקה אומרת כי נדהמה מהצבעוניות וריבוי הדתות והתרבויות במקום כל כך קטן. בתל אביב הרגישה לדבריה את החופש בכל נשימה. במדבר הבינה כמה חזקים צריכים להיות האנשים כדי לחיות פה. והצפון, אחרי כל המלחמות, נשאר כל כך יפה.

"הפעם החלטתי לתת מתנה לבעלי", אומרת ג'ינג בעודה מעבירה לכארבעה מיליון עוקבים בוויבו תמונה שלה רוקדת באוניברסיטת ת"א. "הוא גרמני ומאוד רגיש לנעשה בישראל. אני למדתי לאהוב את המדינה הכל כך מיוחדת הזאת. למעשה אנחנו כבר זקנים בשביל השטויות שמבקשים מאיתנו לעשות בתוכנית, אבל זאת המתנה שלי לבעלי ולעצמי".

--------------------------------------------------------------------------

פדיקור לפילים, או: למה החלו שלטונות סין לפקח על הריאליטי

בשנה שעברה הסתכמו הכנסות תעשיית הריאליטי בסין מפרסומות בכ–25 מיליארד דולרים — יותר מהכנסות תעשיית הסרטים בסין, שהיא היום השנייה בגודלה בעולם. מרבית התוכניות מבוססות על

הצצה לחיי מפורסמים, דבר שהסינים התמכרו אליו בחדווה. בתוכנית הפופולרית ביותר בסין כיום נשלחים אבות ובנים יחידים של מפורסמים לכפרים נידחים, שם הם מתחרים ביניהם על משימות בסגנון תוכנית הישרדות. 600 מיליון צופים צופים בסדרה הזאת.

המדיה בסין מצויה תחת פיקוח הדוק של השלטונות, שתחילה התעלמו מהתופעת הריאליטי המתעצמת, אך בשנים האחרונות מנהל הממשל מסע נגד תוכניות הבידור, כולל תוכניות ריאליטי, תחרויות שידוכים ומשחקים. הממשלה רוצה לראות יותר תוכן חדשותי חינוכי.

בשנים האחרונות אף החליטו הרשויות להגביל את החגיגה, אחרי שמקצת התוכניות הכילו תוכן בעייתי במיוחד כמו תוכנית ראיונות עם נידונים למוות או תוכנית המצולמת בגן חיות, שבחודש שעבר עוררה סערה גדולה בסין אחרי שסלבריטאים צולמו עושים פדיקור לפילים. רשתות השידור כולן מוגבלות כעת לשתי תוכניות בידור שבועיות בפריים־טיים, על התוכניות לקבל להן אישור, וזמן השידור של שתי התוכניות יחד לא יכול להיות ארוך מ–90 דקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ