זעם בבריטניה על ריאליטי חדש של בי־בי־סי שבו עניים יתחרו במשימות נוסח "משחקי הרעב"

עד כה חתמו עשרות אלפים על עצומה נגד התוכנית, “Britain’s Hardest Grafter”

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן
איתי שטרן

תוכנית ריאליטי חדשה שיפיק בי־בי־סי מעוררת מחאה בבריטניה. התוכנית, “Britain’s Hardest Grafter”, עתידה לשלב בין משימות המופיעות בסדרת סרטי "משחקי הרעב" לתוכניות כ"הישרדות". אלא שהפעם ייבחרו רק מתמודדים ממעמד סוציו־אקונומי נמוך. המשתתפים הם רק כאלה ששכרם נמוך מ-15 אלף ליש"ט בשנה, שכר המינימום בבריטניה. בהודעה שפירסם בי־בי־סי נכתב כי לתוכנית חדשה "מחפשים עובדים חרוצים שלא הצליחו בחיים".

"משחקי הרעב"צילום: מורי קלוז

עד כה חתמו 22 אלף תושבים על עצומה נגד התוכנית. ג'יימס פאולי, יוזם העצומה, מסר כי "אבטלה ועוני הם נושאים חברתיים רציניים ולא צריכים להפוך לפורמט טלוויזיוני המנצל את האנשים המרוששים במדינה למטרות בידוריות". בתגובה לעצומה, אומר פאולי, מסרו מחברת ההפקה כי "התוכנית נמצאת בשלבי הפקה מוקדמים, ואלה הטוענים שהיא נצלנית ופוגענית מגלים חוסר הבנה בנוגע למהותה".

לפני כשנה וחצי שודרה תוכנית אחרת, "Benefit Street", בערוץ 4 הבריטי ועוררה זעם רב בקרב הצופים. בתוכנית, ששברה שיאי צפייה בערוץ וכללה חמישה פרקים, תועדו תושבי רחוב ג'יימס טרנר בבירמינגהם שרובם חיים מקצבאות. פוליטיקאים ואנשי טלוויזיה רבים בבריטניה הזדעזעו כשהתוכנית הציגה למשל כיצד אפשר לגנוב מחנויות כדי לשרוד. כמה ממשתתפיה אף קיבלו איומים על חייהם בטענה שהם נצלנים. למרות הביקורת הציבורית, הפיק הערוץ עונה שנייה לתוכנית, שזכתה גם היא לרייטינג גבוה.

ז'אנר ה"Poverty Porn", שהתוכנית הזאת משתייכת אליו, הולך וצובר תאוצה בטלוויזיה הבריטית ומחוץ לה. גם בארצות הברית מיהרו לאמץ את הז'אנר עם השקתה התוכנית "המזוודה" שעלתה באחרונה ברשת סי־בי־אס. בריאליטי הזה מקבלת משפחה נטולת אמצעים מזוודה ובתוכה 101 אלף דולרים, אלא שאז היא נאלצת להחליט אם להעביר את המזוודה הלאה למשפחה בעלת קשיים רבים אף יותר. גם באוסטרליה הופקה בעבר תוכנית שעונה לכללי הז'אנר. בתוכנית, "Struggle Street", תועדו תושבי שכונת עוני בפרברי סידני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ