איגודי התסריטאים והבמאים דורשים מכחלון להציל את השידור הציבורי

יוצרים רבים הפסידו כספים בגלל הפקות שנעצרו לאחר ביטול האגרה. עמית ליאור, יו"ר איגוד התסריטאים: "לא יכול להיות ששר האוצר שמחשיב עצמו חברתי ישים עלינו קצוץ בצורה כזו"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן
איתי שטרן

לנוכח עוצר ההפקות שנגזר על ערוץ 1 ורשות השידור, יוצאים איגודי התסריטאים, הבמאים ופורום היוצרים הדוקומנטריים בקריאות נגד שר האוצר, משה כחלון. בקמפיין שהחל היום, פורסם מספר הטלפון האישי של שר האוצר בין מאות יוצרים. לשון ההודעה האחידה שנשלחה אל השר היא "מצילים את השידור הציבורי. שר האוצר, השידור הציבורי הוא חלק מאחריותך החברתית! היוצרים בהתרסקות כלכלית. עמוד לצדנו ולצד החוק, שחרר את תקציב הפקות המקור ברשות השידור כמחויב בסעיף 113 לחוק".

חוק רשות השידור, שנחקק בכנסת הקודמת על ידי שר התקשורת דאז, גלעד ארדן, קבע כי רשות השידור לא תוכל להמשיך ולגבות אגרה, דבר שהוביל בסופו של הליך לדלדול הקופה של הרשות. בהתאם לכך, קיבלו עשרות יוצרים הודעות על עצירת הליכי ההפקה בשל מחסור בתקציב. מצב זה הביא להפסדים מרובים בעבור היוצרים שהחלו לעמול על הפרויקטים שקיבלו זה מכבר אור ירוק מן הרשות. עם היוצרים שאיבדו את אפיק פרנסתם מרשות השידור נמנים רני בלייר ("שבתות וחגים"), רשף לוי ("הבורר"), נילי טל, אורי רוזנווקס ועשרות יוצרים נוספים.

עמית ליאור, יו"ר איגוד התסריטאים, תוקף בחריפות את כחלון ואומר ל"הארץ" כי "באוצר חייבים 40 מליון שקל של התחייבויות ליצירה משנת 2014 ועוד 90–100 מליון שקלים על התחייבויות משנת 2015. האוצר פועל בצורה עבריינית וגם היעוצת המשפטית של ועדת הכלכלה, אתי בנדלר, גיבתה אותנו ואמרה שלשון החוק מבהירה כי כל זמן שאין גביית אגרה, האוצר הוא זה שאמור לדאוג לתקציבי הרשות".

"אנחנו מתקוממים בתוקף כלפי המצב הזה שבו אנחנו מחזרים אחרי האוצר ולא מקבלים תגובה במשך חודשים", אומר ליאור, "האנשים באוצר חייבים להבין שכמו שיצאנו להיאבק בעבר למען זכויות היוצרים, נצא גם הפעם ונהיה יצירתיים כהרגלנו. לא יכול להיות ששר האוצר שמחשיב עצמו חברתי ישים עלינו קצוץ בצורה כזו".

אסנת טרבלסי, יו"ר איגוד פורום היוצרים הדוקומנטריים, מוסיפה כי "אנחנו כבר יוצאים מהכלים. האוצר לא נותן לנו שום מענה למרות שאנחנו מנסים לייצר אתו תקשורת כבר תקופה ממושכת. אנחנו נלך לכל מפגש רלוונטי שיתקיים בכנסת ובמקביל נלחץ על האוצר שלא מקיים את לשון החוק. יכול להיות שיש לפקידי האוצר צרות גדולות משלנו על הראש, אבל אנחנו מייצגים פה אנשים שאין להם משכורות ונמצאים תחת חרדה כלכלית. אנחנו נפעל בכל דרך כדי למנוע מצב שאנשינו ייזרקו לרחוב".

יריב הורוביץ, יו"ר איגוד הבמאים, מצטרף לקריאה של ליאור וטרבלסי אך מוסיף כי "אנחנו מחזקים את המאבק הזה כי חשוב לנו להגן על היוצרים שפרנסתם נפגעה. מצד שני, צריך לבדוק שהלחץ על כחלון לא יוביל למצב שבו תיקבר הרפורמה ברשות השידור וכולנו נגיע למצב גרוע בהרבה".

בעקבות הדלדלות הקופה הציבורית של רשות השידור, מצבה לוט בערפל: בפגישה שהתקיימה אמש בין ראש הממשלה לשר אופיר אקוניס, הממונה על הרשות, וכונס הנכסים הרשמי של הרשות הוחלט כי תשלום האגרה לא יוחזר בשום מצב. אקוניס אף יצא בהצהרה בעמוד הפייסבוק שלו, במסגרתה נכתב כי "הממשלה הקודמת חוקקה, בחיפזון, חוק שסוגר את הרשות הקיימת ואמור לפתוח תאגיד חדש, שכל מימונו הוא מקופת המדינה! ברור לכל בר דעת, שלוח הזמנים שנקבע בחוק איננו ישים ואינו מאפשר את תחילת השידורים במתכונת החדשה. פשוט, התאגיד החדש אינו ערוך לפעול, הוא טרם הוקם".

בהמשך כתב אקוניס כי "כדי להבטיח שבעוד שבוע לא יוחשך מסך ולא יפסקו שידורי הרדיו ברשתות 'קול ישראל' נדרשת הארכה, כפי שנקבע במפורש בחוק. ומה יקרה עם נבחן בזמן הזה שינויי חקיקה שיבטיחו שתקבלו בעתיד עוד חדשות, עוד ספורט, עוד יצירה ישראלית, עוד הפקות מקור? משום שבמצב שנוצר זה בלתי אפשרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ