איגודי היוצרים דורשים לסגור את רשות השידור

בנייר העמדה שהוציאו היום שבעת איגודי היוצרים בקולנוע ובטלוויזיה קראו לממשלה להקים שידור ציבורי ולסגור את רשות השידור במתכונתה הנוכחית

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן

שבעת איגודי היוצרים בקולנוע ובטלוויזיה הוציאו היום נייר עמדה בו הם קוראים לממשלה לסגור את רשות השידור במתכונתה הנוכחית בהקדם האפשרי, ולהקים את תאגיד השידור הציבורי תחתיה. "רשות השידור כשלה במילוי תפקידה", כתבו. "יש לסגור אותה ולהחליפה בתאגיד חדש ורענן לאלתר, תוך מציאת פתרון הגון ומכבד לעובדי רשות השידור השכירים, אשר תחת החוק החדש יפרשו". על נייר העמדה חתומים: איגוד המפיקים בקולנוע ובטלוויזיה, איגוד הבמאים, פורום היוצרים הדוקומנטריים, איגוד התסריטאים, איגוד העורכים, אק"ט – איגוד עובדים בקולנוע ובטלוויזיה ושח"ם – ארגון השחקנים בישראל.

לצד הדרישה לסגירת הרשות, דורשים איגודי היוצרים מרשות השידור לעמוד בהתחייבויותיה הכספיות ולהפנות את התקציבים הנקובים בחוק לטובת הפקת תוכן מקורי. כזכור, בעקבות הפסקת גביית אגרת הטלוויזיה, כפי שנקבע בחוק שהוביל שר התקשורת לשעבר, גלעד ארדן, נעצרו תקציבי הרשות. בעקבות זאת הוקפאו גם תקציבי הפקות החוץ של הערוץ הראשון.

מחר עתיד להתקיים דיון בנושא במסגרת ועדת הכלכלה. חבר הכנסת איתן כבל ממפלגת העבודה קרא לשר גלעד ארדן להשתתף בדיון, בו ינכחו גם נציגי היוצרים, אך עד כה לא ידוע האם ארדן יענה להזמנה.

שר התקשורת לשעבר, גלעד ארדן, בעת הצגת מסקנות ועדת לנדסצילום: דניאל בר און

"שבע עשרה הפקות דוקומנטריות שזכו במכרז, התנהל עליהן מו"מ ונחתמו במעמד צד אחד ונמצאות אצל הרשות לחתימה אינן משולמות. אנשיהם העצמאיים מובטלים או חמור מכך, כבר התחילו לעבוד ואין להם דרך לשלם לספקים ונמצאים בקריסה כלכלית. שש סדרות דרמה שזכו במכרז שפורסם בשנה שעברה ועוד לא קיבלו הודעה על כך שעברו את המיון נעצרו. מדובר בפוטנציאל תעסוקה של למעלה מאלף איש ואישה" כתבו נציגי היוצרים.

עוד כתבו היוצרים כי הם "מייצגים אלפי אזרחים, עובדים עצמאיים, אשר משקי אלפי בית־בישראל תלויים בפרנסתם. החברים בארגונים שלנו אינם עובדים כשכירים, הם לא זכאים לדמי אבטלה, וכשלא משלמים להם, הם מגיעים לחרפת לחם, ללא כל יכולת להגן על עצמם כיוון שאינם עובדים שכירים. אנו כאן כדי להגיד בקול רם וברור — לא משלמים לנו, איננו מתפרנסים, הגענו לקריסה כלכלית! הגענו לחרפת רעב כי במשך שנים רבות רשות השידור הישנה אינה עומדת בחובות ההפקה שלה. לרשות השידור קיימים חובות לתוכן, הקבועים בחוק, של 140 מיליון שקל (50 מיליון לשנת 2014 ו–90 מיליון לשנת 2015)".

בניין רשות השידור ברוממה, ירושליםצילום: יעל אנגלהרט

נייר העמדה הנוכחי מגיע לאחר מספר צעדים קולניים כנגד שר האוצר משה כחלון, בטענה שהוא לא מתקצב את רשות השידור בתקופת הביניים עד להקמתו של תאגיד השידור הציבורי. עם זאת, מנייר העמדה הנוכחי עולה רוח אחרת, ומוקד ההאשמות של היוצרים היא רשות השידור. "אחרי שנים ארוכות בהן לא עמדה הרשות בחוק והוציאה סכומים זעומים ליצירה ישראלית מקורית, בתהליך הסגירה והפתיחה נראה לרגע ניצוץ של אופק ליצירה הישראלית, אסור לעצור את התהליך החשוב הזה. הקמת תאגיד השידור הציבורי החדש טומנת בחובה הבטחות גדולות ליצירה הישראלית ולתקציבי הפקות המקור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ