טענות לניגוד עניינים במינויו של עידן אור לסמנכ"ל התוכן ברשות השנייה

לטענת היוצרים, אור לא חשף את התמודדותו לתפקיד הסמנכ"ל ברשות השנייה, ובה בעת ייצג אותם בתפקידו כמנכ"ל איגוד עובדי הקולנוע והטלוויזיה בוועדות שבהן גובשו אסטרטגיות פעולה מול הרשות

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן
איתי שטרן

מפיקים, תסריטאים ויוצרים נגד מינויו של עידן אור לסמנכ"ל התוכן ברשות השנייה. אור, שמינויו לתפקיד פורסם אתמול, מכהן בימים אלו כמנכ"ל אק"ט (איגוד עובדי הקולנוע והטלוויזיה) וחבר בפורום הגג של ארגוני היוצרים בישראל. כחלק מתפקידו ייצג פעמים רבות את היוצרים בוועדות בכנסת, שבהן גובשו אסטרטגיות פעולה מול הרשות השנייה.

חברים בארגון אק"ט הביעו תמיהה ואכזבה מאור, שלא טרח לחשוף את התמודדותו לתפקיד, זאת למרות שהמכרז אליו נפתח לפני כשמונה חודשים.

עמית ליאור: "חוסר השקיפות בה הוא פעל, אינו מתקבל על הדעת"צילום: תומר אפלבאום

עמית ליאור, יו"ר איגוד התסריטאים, אמר ל"הארץ" כי "יש כאן בעייתיות גדולה מאוד. אנחנו ישבנו בחדר, כל ראשי האיגודים יחד עם אור, וניסחנו עמדות מול הרשות השנייה, הלכנו יחד לשימועים ואני חושב שמן הדין הוא לפחות לצאת בגילוי נאות באשר להתמודדות על תפקיד כזה. גם הרשות השנייה מציגה כאן עמדה בעייתית. הרי מן הראוי שבמעבר בין תפקידים כאלו תחול תקופת צינון. על פניו, מדובר באדם מוכשר לתפקיד אבל חוסר השקיפות בה הוא פעל, אינו מתקבל על הדעת. צר לי שהוא לא גילה לנו על כך שניגש להתמודדות על התפקיד ואני מקווה שידע לשמור על האינטרס של היוצרים גם בתפקיד החדש".

חוסר השקיפות שבה נהג אור הצליח להרגיז גם את אורי רוזנווקס, מי שכיהן בעבר כיו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים ומי שיצא למאבקים רבים בשם ארגוני היוצרים מול הרשות השנייה. "האמת כואב לי לשמוע את זה, מותר לבן אדם להתקדם ולהצליח בחיים וזה הכל טוב ויפה אבל איפה הגילוי הנאות?" תוהה רוזנווקס, "אתה יושב באופן קבוע בישיבות עם כל ראשי האיגודים, שבניגוד לך כמנכ"ל בשכר, הם כולם עושים את עבודתם בהתנדבות, מקדישים ימים כלילות מתוך אמונה ומחויבות ליוצרים שאותם הם מייצגים, ולך אין את היושר או האומץ לספר להם שלפני שמונה חודשים הגשת את עצמך למכרז ברשות השנייה, שהיא גוף שהיו ליוצרים לא מעט מאבקים מולו?"

אורי רוזנווקס: "איפה הגילוי הנאות?"צילום: אוליבייה פיטוסי

גורם בכיר נוסף בעולם ההפקה הישראלי שביקש להישאר בעילום שם, הוסיף כי "מדובר באיש מאוד מסור, אבל בדיעבד מתברר מה עמד מאחורי בלמים מסוימים שהוא שם במאבקים שביקשנו להוביל. היתה תחושה שעלתה כבר מזמן על כך שהוא מתנהג כפוליטיקאי, אבל לא היתה לנו כל דרך להוכיח את זה. עכשיו הכל התבהר". טענות אלו מכוונות בעיקר לסירובו של אור, בתפקידו כמנכ"ל אק"ט, להצטרף לקריאה ליו"ר המועצה הישראלית לקולנוע דוד אלכסנדר, למנוע את התערבותה של שרת התרבות מירי רגב בתוכני פסטיבל ירושלים. כזכור, השרה רגב ביקשה למנוע את הקרנת הסרט הדוקומנטרי "אל סף הפחד", שעוסק בחייו בכלא ובמשפחתו של יגאל עמיר, במסגרת הפסטיבל.

גלי רשף, יו"ר אק"ט החדש, מסרב להתרגש מחילופי הכיסאות המהירים וחוסר השקיפות שנלווה אליהם. "מבחינה אתית, אני לא מרגיש שיש כאן בעיה", אומר רשף, "עידן עשה את עבודתו נאמנה ואני לא רואה כאן היבט של ניגוד עניינים. אני ארד לעומקו של העניין בימים הקרובים. אני מאוד מאמין בעידן, סומך עליו ומאחל לו הצלחה רבה".

עידן אור מסר בתגובה: "אני לא מופתע מהקולות הללו, אבל צר לי על חוסר הפרגון ועל צרות העין. אבל כנראה זה חלק מעולמנו, בצר לנו. בכל תפקיד שעשיתי ובכל מקום שהייתי בו במהלך הקריירה, עשיתי את עבודתי נאמנה, ללא משוא פנים והתעקשתי להיות נטול פניות. הייתי לויאלי ומחויב במאת האחוזים. כך נהגתי וכך אמשיך לנהוג בהמשך. מצפוני נקי. כל האנשים שהיו בתהליך של המכרז ידעו בדיוק מי אני ומה תפקידי ואני מאמין שזכותו של אדם לפעול לקידום הקריירה שלו באופן פרטי, וזכותי לשתף בכך את מי שאני מוצא לנכון".

ממנכ"ל הרשות השנייה ניר שוויקי נמסר בתגובה: "ארגון אק"ט הינו גוף יוצרים עצמי שאינו מפוקח או פועל תחת אחריותה של הרשות השנייה. עידן אור נבחר לתפקיד סמנכ"ל תוכן ברשות השנייה על סמך ניסיונו רב השנים ואני בטוח שימלא את התפקיד במסירות ובמקצועיות".

הבהרה: בניגוד לדיווח קודם בכתבה זו, איגוד הבמאים לא התנגד למשלוח המכתב ליו״ר מועצת הקולנוע דוד אלכסנדר, בנוגע להחלטותיה של שרת התרבות בעניין פסטיבל ירושלים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ