חשש ממהומות בבריטניה לקראת הקרנת סרט על מלכות דראג מוסלמיות

הסרט, שיוקרן בערוץ 4 הבריטי, מתמקד בצעיר פקיסטני שזכה בעבר לאיומים על חייו, ובגזענות אליה נחשפים הומואים וטרנסג'נדרים מוסלמים במדינה

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסיף חווארישי, המוכר כמלכת הדראג "אסיפה לאהור" (מימין), חושש ממה שעשוי לקרות לאחר הסרט
איתי שטרן
איתי שטרן

במשטרה הבריטית חוששים מתסיסה בקרב האוכולוסייה המוסלמית במדינה בעקבות שידורו הצפוי של סרט תיעודי העוסק במלכות דראג ממוצא מוסלמי. הסרט "מלכות דראג מוסלמיות", שיוקרן ביום שני הקרוב בערוץ 4 הבריטי וילווה בקריינות של השחקן איאן מקלן, מתמקד בדמותו של אסיף חווארישי, מוסלמי צעיר ממוצא פקיסטני המוכר יותר בדמותו כמלכת הדראג "אסיפה לאהור". חווארישי זכה זה מכבר למספר איומים על חייו — המוצגים גם בסרט — לאחר שהציף את סוגיית הגזענות הכפולה לה זוכים הומואים, מלכות דראג וטרנסג'נדרים מהקהילה המוסלמית־אסייאתית בריטניה.

מה שהבעיר את חמתם של נציגי הדת המוסלמיים קשור ככל הנראה לעובדה שחווארישי עלה לבמה בחלק מהופעותיו כשהוא לבוש בבורקה, הבגד המסורתי שעוטות נשים מוסלמיות. לדבריו של חווארישי, שפועל כאקטיביסט בקבוצת ה–"Gaysian" (הלחם של המילים Gay ו–Asian), האיומים שקיבל עד כה נלקחו ברצינות גבוהה על ידי המשטרה, שפעלה להגנתו. "אני בהחלט מודאג ממה שיקרה לאחר השידור של הסרט" אמר בראיון ל"גרדיאן" הבריטי. "ננקטו מספר צעדים כדי לשמור על בטחוני האישי. האיומים שקיבלתי על חיי ותועדו בסרט קרו בשנה שעברה והמשטרה תמכה בי מאוד בכל הקשור לזה".

פרומו לסרט "מלכות דראג מוסלמיות" של ערוץ 4 הבריטיקרדיט: Channel 4

כשנשאל האם צפה את המהומה הגדולה שתפרוץ לאחר שעטה בורקה כחלק ממופע הדראג שלו, שכולל אלמנטים של חשפנות, השיב "לא תיארתי לעצמי שזה יסבך אותי בצרות כאלה. יש אנשים שאומרים שלעשות שימוש בבורקה הוא צעד לכיוון הלא נכון אבל אני שואל בעצם מה האלטרנטיבה? זו קהילה שלא מושמעת במדיה הארצית. זו קהילה שאף אחד לא מוכן ולא רוצה להכיר בה".

בהמשך דבריו ציין חווארישי כי ישמח לשוחח עם דיוויד קמרון על אודות מצבה של קהילתו המושתקת. "הייתי רוצה לשוחח עימו על קהילה שחיה בבריטניה והיא לגמרי חבויה. קהילה שזקוקה להמון עזרה. הייתי רוצה לראות יותר קרנות שתומכות בהומואים מוסלמים. הייתי רוצה לראות תמיכה גדולה בדמויות בולטות מהקהילה שלנו". בהמשך ציין חווארישי כי עצם היותו מלכת דראג לא משנה בדבר את עובדתו היותו מוסלמי מאמין. "אני מתפלל, אני צם ואני מאמין באלוהים. אני נותן צדקה ועליתי לרגל. כל מה שאני עושה הוא חלק מהקיום שלי: אני הומו, אני מוסלמי ואני דראג קווין. אני בריטי ואני פקיסטני. אנשים רבים אומרים שכל זה לא מסתדר יחד אבל היי, זה מי שאני".

אסיפה לאהורצילום: צילום מסך מתוך סרטון ה יוטיוב : Asifa Lahore - Punjabi Girl

אימרן, הומו בן 28 ממוצא פקיסטני, הוא דמות נוספת שמופיעה בסרט התיעודי. אימרן מספר בסרט כי עצם היותו דראג קווין, המכונה זרינה חאן, מהווה שיקוף למצב הדואלי בו הוא חי. "זה קצת כמו להיות קאט־וומן כי בלילה אתה בעצם הופך לדמות אחרת. להיות זרינה מבחינתי זה כמו סיפור כיסוי. זה כמו ליצן שצוחק מבחוץ ובוכה מבפנים".

איאן מקלן, הומו שחי מחוץ לארון מזה שנים, נתן את קולו לקריינות המלווה את הסרט מתוך תחושת שליחות והזדהות עם מצוקתה של קהילת ה–Gaysian. לדבריו, "התביישתי במעט הידע שהיה לי על קהילת הדראג והטרנסג'נדרס שלא הכרתי עד כה. זה גורם לי להתחיל להבין מה עבר על הומואים לפני 20 או 30 שנה". בהמשך דבריו ציין מקלן כי גיבוריו של הסרט, הם בגדר חלוצים אמיצים בשל התמודדותם העיקשת נגד הדעות הקדומות אותם הם חווים.

הקליפ Punjabi Girl של Asifa Lahoreקרדיט: Asifa Lahore

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ