יו"ר הרשות השנייה קבעה: יותר מדי תוכניות ריאליטי

על פי לוח השידורים, הזכיינית "רשת" היתה אמורה לשדר את התוכנית "הישרדות" לצד התוכנית "אמזונס" מבית "קשת". אבל היו"ר אוה מדז'יבוז' ביקשה להימנע משידורן במקביל של שתי תוכניות ריאליטי מאותו הז'אנר

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן

גודש של תוכניות ריאליטי מאותו הסוג הביא את יו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, אוה מדז'יבוז', להתערב בלוח השידורים של ערוץ 2. על פי לוח השידורים המקורי, הזכיינית "רשת" היתה אמורה לשדר את התוכנית "הישרדות" לצד התוכנית "אמזונס" מבית "קשת", דבר שהיה מביא לשידורן של שתי תוכניות ריאליטי מאותו הז'אנר – 4 ימים ברצף. לאחר דיונים ממושכים שהתפרשו על פני כמה חודשים, הסכימה "קשת" לדחות את "אמזונס" לשידור בשנת 2016. במקום "אמזונס" תשדר "קשת" את העונה החדשה של "בית הספר למוזיקה".

זו הפעם הראשונה שבה הרשות השנייה מתערבת בלוח המשדרים בכדי למנוע כפילויות ז׳אנריות. הצעד הנוכחי של הרשות ננקט לאחר שבעבר שודרו במשך ארבעה ימי שידור רצופים תוכניות ריאליטי דוגמת "מאסטר שף" ו"קרב סכינים".

מתוך "הישרדות VIPצילום: ורד אדיר

העלות של הפקת תוכניות בז'אנר ריאליטי האקסטרים (דוגמת "הישרדות" או "המירוץ למליון") עומדת על כמליון שקלים לפרק. בהינתן העובדה שעונה מלאה לתוכניות מסוג זה כוללת כ-25 פרקים, הרי שההימור שנאלצו לקחת הזכייניות בשידור צמוד היה גבוה למדי. זו גם כל הנראה הסיבה לכך שנמצאה הפשרה בתיווכה של יו"ר הרשות שאמרה היום כי "מהלך זה מבטא את אחריותנו כלפי ציבור הצופים בישראל לשידורי טלוויזיה מגוונים, במנעד רחב של ז'אנרים. זהו תהליך שהחל עם אישור לוחות השידורים ואני שמחה שבזכות שיתוף הפעולה והידברות עם זכייניות ערוץ 2, הבטחנו המשך מצב זה גם בעתיד. אני מברכת את הזכייניות על ההחלטה המושכלת ועל גילוי האחריות כלפי ציבור הצופים".

"הישרדות", תוכנית הריאליטי הוותיקה שמקורה בארה"ב, הופקה בישראל על ידי חברת "אבוט המאירי" וזכתה להצלחה רבה בשש עונותיה ששודרו ב"רשת" ולאחר מכן בערוץ 10. בשנים האחרונות הגיעו דיונים על זכויות השידור שלה לבית המשפט אך הדיון הוכרע לאחר שערוץ 10 ויתר על הזיכיון כחלק מוויתור על שידורי ריאליטי. גם "אמזונס" הינה פיתוח של "אבוט המאירי" אלא שהיא קונספט מקורי המתנהל באופן שונה מזה של התוכנית האמריקאית. בעבר דווח כי "אמזונס" תכלול תחרות בין 3 שבטים שינועו כל העונה על פני נהר האמזונס ויאלצו למצוא מקומות חדשים ללון בהם מדי ערב. ב״קשת״ חשפו כבר בדצמבר 2014 טיזרים לתוכנית בה קראו למתמודדים להגיש את מועמדותם.

מ"קשת" נמסר: ״כאשר המציאות המורכבת של ערוץ 2, פוגשת את המציאות הכלכלית של הטלוויזיה המסחרית, נדרשות החלטות גדולות על תכניות גדולות. בעקבות פנייתה של יו"ר הרשות השנייה, בחנו שוב את האפשרויות העומדות בפנינו — את החלופות התכניות והכלכליות. בתום הבחינה החלטנו להיעתר לבקשת הרשות, להחליף בין מועדי השיבוץ כך שאחרי החגים ישודר 'בית ספר למוזיקה' ו'האמזונס' יזרום בשנת 2016״.   

 מ"רשת" נמסר בתגובה: "אנו מעריכים את האחריות הציבורית ואת היוזמה של יו"ר מועצת הרשות השנייה אווה מדז'יבוז', אשר מיוזמתה פנתה ל'רשת' ו'קשת' בבקשה למנוע שידור של 'הישרדות' במקביל לשיגור של תוכנית מז'אנר דומה ב'קשת'. 'רשת' תעלה כמתוכנן עם 'הישרדות' במהלך השבועות הקרובים. אנו נרגשים מהשקת 'הישרדות' ב'רשת' ובטוחים שהתוכנית תסב הנאה רבה לצופים שממתינים לה כבר 3 שנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ