איתי שטרן
איתי שטרן

מבוכה ליוצרי "הומלנד": הסדרה, שעונתה החמישית משודרת החל מהשבוע בארצות הברית ובישראל, שכרה אמני גרפיטי שיעטרו תפאורות שאמורות היו לדמות מחנה פליטים סורי, שצולם בברלין. האמנים אכן ציירו כתובות גרפיטי, אלא שהמסרים שנכתבו על הקירות לא תאמו את ציפיות ההפקה וכללו ביטויים כמו "הומלנד גזענית", "הומלנד היא בדיחה אבל אנחנו לא צוחקים ממנה" וכן ריססו את ההאשטאג Blacklivesmatter#.

"בהתחשב במוניטין המוכר של התוכנית, לא השתכנענו בקלות לקחת בה חלק", כתבו האמנים הבא אמין וקאראם קאפ. "עם זאת, חשבנו שהתערבות בתכנים תוכל לעזור לנו לגשר על המתחים הפוליטיים שנבעו מהתוכנית עד כה. החלטנו לנצל את הרגע הזה בזמן כדי להעביר את המסר שיש לנו בנוגע לתכנים שעולים מן התוכנית".

הכיתוב "הומלנד היא לא סדרה"צילום: www.hebaamin.com

בפגישה שהתקיימה עמם, התבקשו אמני הגרפיטי לרסס כתובות שייראו ככאלו שנוצרו על ידי תומכי אסד, אך המסרים שרוססו על הקירות היו שונים בתכלית. אמירות נוספות שרוססו קבעו כי "הומלנד היא לא סדרת טלוויזיה" ו"התוכנית שאתם רואים אינה מייצגת את דעתם של האמנים".

לדבריהם של אמין וקאפ, מפיקי התוכנית היו זחוחים מכדי לבדוק את התוכן שנכתב על הקירות, וכך המסר שהוטמע עליהם נותר על כנו ושודר. "מבחינת המפיקים, טיפוגרפיה ערבית היא לא יותר מקישוט שמותאם היטב לאווירת הטרור והאימה של המזרח התיכון, דימוי כוללני של אזור בו אנשים הולכים בבורקות שחורות או לחלופין, בעונה הנוכחית, של פליטים מסכנים".

"הומלנד בזויה" (הומלנד בטיח)צילום: www.hebaamin.com

אמין אמר ל"גרדיאן" הבריטי כי "אנחנו חושבים שהתוכנית מנציחה סטריאוטיפים מסוכנים בכך שהיא מצמצמת אזור שלם (המזרח התיכון) לכדי פארסה שמסתדרת היטב עם התעמולה הפוליטית שהיא מבקשת לייצר. די ברור שהם לא מבינים דבר ביחס לאזור שאותו הם מבקשים לייצג. הרדידות הזו מייצרת השלכות כבדות על הדרך שבה העולם תופש אותנו".

יוצר הסדרה אלכס גאנזה, הגיב באתר "דדליין" ואמר שהיה שמח לו היו מגלים את הטעות המביכה בטרם הדברים הגיעו לשידור והוסיף כי "הומלנד תמיד ביקשה להיות סדרה חתרנית ומעוררת שיח. אנחנו לא יכולים אלא להעריך את החתרנות של האמנים הללו". הסדרה, שקיבלה ביקורות רבות בעבר על הדימויים הפשטניים והמוקצנים שהיא מציגה של העולם הערבי והמוסלמי, נסמכה בעונותיה הראשונות על המאבק העיקש בין ארגוני טרור אסלאמיים וארגון ה–CIA. עם זאת, נשיא רשת "שואוטיים" שמשדרת את התוכנית, ציין כי קו עלילתי זה עשוי להשתנות בעונות הבאות וכי הסדרה לא תמשיך בהכרח לחזור על התימות הללו בעתיד.

"הומלנד גזענית #מרגל"צילום: www.hebaamin.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ