המטה למאבק בגזענות קורא להטיל סנקציות על זכייניות טלוויזיה המשדרות תוכן פוגעני

דבריו של מנהל המטה למאבק בגזענות מגיעים לאחר פרסום דו"ח הרשות השנייה, ממנו עולה כי מספר התלונות על גזענות ואפליה תרבותית זינק ב–2014

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן

מנהל המטה למאבק בגזענות, עו"ד נדאל עותמאן, קרא לאנשי הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו להפעיל סנקציות כנגד זכייניות הטלוויזיה המשדרות תוכן פוגעני וגזעני. במכתב ששלח עותמאן ליו"ר הרשות השנייה, אווה מדז'יבוז' ולמנכ"ל הרשות, ניר שוויקי כתב כי "יש מקום לזהות תוכניות שבהן ההתבטאויות הפוגעניות חוזרות על עצמן ולא היו אירוע חולף ולשקול הפעלת סנקציות כנגד הפקת התוכנית. אמנם ישנן תוכניות ריאליטי המשודרות בשידור חי, אך כאשר מתבצעת עריכה של ההקלטות, בהחלט יש מקום להבהיר כי אין ולא תינתן במה להתבטאויות האלו על מסך הטלוויזיה".

דבריו של עותמאן מגיעים לאחר פרסום דו"ח הרשות השנייה השבוע, ממנו עולה כי מספר התלונות הנוגע לאפליה תרבותית וגזענות זינק מ–238 תלונות ב–2013 ל–1,606 תלונות ב–2014. התוכנית שהצליחה להרגיז את הציבור באופן מיוחד היא "אמא מחליפה" במסגרתה הוטחו מלים בוטות כנגד אימהות חד הוריות ממוצא רוסי. גם "האח הגדול" הצליחה להוציא את הציבור משלוותו עם תכנים שנחוו כגזעניים.

"המטה למאבק בגזענות, בראשו אני עומד, עורך מידי שנה דו"ח אשר בודק את אירועי האלימות בישראל, כפי שהם באים לידי ביטוי בתקשורת, וכן אלו המדווחים לארגונים החברים במטה", כתב עותמאן. "אנחנו עדים מידי שנה לעלייה בכמות האירועים, כאשר הדו"ח האחרון שלנו לתקופה שבין מרץ 2014 למרץ 2015 הצביע על שנת שיא, בין השאר בשל מבצע "צוק איתן" ומערכת הבחירות האחרונה. הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו כגוף המפקח נדרשת שלא לעמוד מהצד לנוכח המציאות הזאת. מכיוון שאין כוונתנו לפגוע בחופש הביטוי ובטח שלא לסתום פיות, יש לרשות המחויבות להשקיע משאבים בקמפיין נגד שיח גזעני ואף להביא לשידורו במהלך הפסקות הפרסומות של תוכניות שהוכחו כמועדות לפורענות. אני קורא לכם לקחת אחריות ולעודד שיח חיובי בתוכניות שבהן אנו עדים לצערי הרב לשיח שלילי, גזעני ופוגעני".

בדו"ח הרשות מצוין כי התלונות שנשלחו אליה נבדקו ורבות מהן נמצאו מוצדקות. וכך, כמעט כל תלונה שלישית שהוגשה ב–2014 לנציבות נמצאה מוצדקת, זאת לעומת כל תלונה רביעית שנמצאה מוצדקת ב–2013 . 1,856 מהתלונות שהוגשו לנציבות ב–2014 נמצאו מוצדקות, לעומת 721 תלונות ב–2013. מדובר בזינוק של פי 3 בתלונות המוצדקות. על פי כותבי הדו"ח, הסיבה לזינוק בכמות התלונות המוצדקות נובע מתכנים עתירי רייטינג שגררו תלונות רבות.

מעיון בדו"ח עולה כי דווקא פניות הקשורות בהומופוביה לא נתפשו מוצדקות על ידי הרשות. למשל, כאשר אמילי עמרוסי, מנחת התוכנית "שישי בבוקר" של ערוץ 10 אמרה לטל קלאי, דראגיסט והומו מוצהר כי "היא מבועתת מהעובדה שהמרואיין מופיע כדראג קווין בהצגת ילדים וכי היא לא תיקח את ילדיה למופע זה, כדי לא להסביר לילדים בני חמש סוגיות בזהות מינית" הבהירו אנשי הרשות כי זכותה המלאה של עמרוסי להביע את דעתה בשידור. עם זאת, אנשי הרשות ביקשו מעמרוסי להתנצל על השימוש במילה "מבועתת" וכך אכן קרה. עמרוסי התנצלה בפני קלאי מעל דף הפייסבוק שלה וביקשה את סליחתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ