רשות השידור עצרה את הפקתן של חמש הפקות מקור

גורמים במשרד האוצר מסתייגים מהזרמת הכספים לרשות השידור, עד להקמת תאגיד השידור הציבורי החדש. במקביל אישר האוצר את הפקתם של 30 סרטי תעודה חדשים

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי שטרן
איתי שטרן

רשות השידור עצרה את הפקתן של חמש סדרות דרמה, שקיבלו זה מכבר אור ירוק מהנהלת הרשות. בשל התנגדות משרד האוצר, לא הועברו התקציבים עבור סדרות המקור ויוצריהם קיבלו הודעה על כך. גורמים במשרד האוצר מסתייגים מהזרמת תקציבים לרשות השידור הקיימת, בזמן שמתקיים משא ומתן עם העובדים והנהלת הרשות על הקמת תאגיד השידור הציבורי החדש. עם זאת, החלה הפקתם של 30 סרטי תעודה שקיבלו את אישור האוצר לכך.

יונה ויזנטלצילום: אייל טואג

סדרות המקור שהיו אמורות להיות בשלבי הכתיבה וההפקה כוללות את הפרויקטים הבאים: "מונא" של מירה עווד בבימויו של רני בלייר, אודות צלמת ערביה המתגוררת בתל אביב עם בן זוגה היהודי; "קרתגו" דרמה תקופתית של רשף וינץ לוי, על ימי המנדט הבריטי והמחתרות; קומדיה מוזיקלית מאת יהונתן אינדורסקי ואורי אלון בשם "המקהלה"; והדרמה המשפטית "פמת"א" (פרקליטות מחוז תל אביב) שכתבו נעה בן ארצי ואסתי נמדר. לארבע הסדרות הללו היה אמור להצטרף עיבוד טלוויזיוני למחזה הקומי־סאטירי "מייקל".

את האישור להפקת הסדרות העניק לפני מספר חודשים, עורך רשות השידור הזמני יונה ויזנטל. עם זאת, לפני כחודשיים הודיע ויזנטל כי יפרוש מהנהלת הרשות, זאת לאחר שאלדד קובלנץ, המנכ"ל הזמני של הרשות נגס לדידו בסמכויותיו באופן משמעותי. עם עזיבתו של ויזנטל את תפקידו הגיעה ההודעה ליוצרים, בה הובהר להם שהסדרות לא ייצאו בשלב זה אל הפועל.

ההודעה הנוכחית על עוצר ההפקות מגיעה לאחר סינון ממושך במיוחד של הפרויקטים. בתחילה, הוגשו לאנשי הרשות כ–500 הצעות לסדרות, מהן שרדו את הניפוי 18 ומאז הלכו והצטמצמו לכדי עשר הצעות גמר. אל קו הסיום הגיעו כאמור רק חמש. יש לציין כי עד כה, מלבד ההפקות התיעודיות שיצאו לפועל, לא ברור מה יכיל לוח השידורים של תאגיד השידור הציבורי החדש.

אלדד קובלנץצילום: אייל טואג

"אף אחד לא מדבר איתנו. איש לא עונה לנו לטלפונים. דממה", מתאר רני בלייר את המצב איתו הוא וחבריו התסריטאים והבמאים מתמודדים בימים אלו. "ידוע לנו שהם שיחררו כסף להפקות התיעודיות אבל אותנו זנחו. מדובר בהוצאה של 30 מליון שקל שהם מחויבים להשקיע בציבור. זה כסף שאמור היה לפרנס תעשייה שלמה של כותבים, במאים, מלחינים, שחקנים, אנשי פוסט. זה תקציב שהיה אמור להציל את התעשיה לעונה שלמה".

רבים בתעשיית הטלוויזיה רואים בפרישתו של ויזנטל את ההזדמנות שלקחו אנשי האוצר בכדי לקצץ בסדרות המקור, אותן קידם במרץ רב. ממידע שהגיע ל"הארץ" עולה כי אנשי איגוד התסריטאים נפגשו לאחרונה עם אלדד קובלנץ במטרה להסדיר את אישור הפקת הסדרות, אך עד כה לא ברור מהן תוצאות המפגש.

ממשרדו של כונס הנכסים ומפרק רשות השידור פרופ' דוד האן נמסר בתגובה: "רכישת הפקות חדשות על ידי רשות השידור תלויה בהזרמת מימון ומשרד האוצר. יצוין כי לפי התיקון לחוק השידור הציבורי, כל הפקה בשיעור של 250 אלף שקל ומעלה טעונה אישור של המנכ"ל הזמני של התאגיד החדש".

ממשרד האוצר טרם נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ