צמיחה בייצוג קהילת הלהט"ב בטלוויזיה האמריקאית

למרות הגדילה בנראות הקהילה הגאה בטלוויזיה, עדיין מרבית הדמויות על המסך הקטן מגולמות על ידי שחקנים לבנים

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המנחה הלסבית אלן דג'נרס מארחת בתוכניתה את המועמד לראשות המפלגה הדמוקרטית ברני סנדרס
איתי שטרן

המחקר השנתי של איגוד GLAAD (הליגה נגד השמצה של קהילת הלהט"ב בארצות הברית) על נראות להט"בית בטלוויזיה האמריקאית מגלה כי אחוז הדמויות מהקהילה הגאה שיראו על המסך בשנה הבאה (החל מיוני 2015 ועד סוף מאי 2016, על סמך תסריטים והפקות שבדרך) הולך וגדל. כך למשל, מתוך 881 דמויות, יכילו הסדרות השונות ברשתות הטלוויזיה האמריקאיות 34 דמויות של הומואים, לסביות וביסקסואלים, שמהווים בפועל 4% מכלל הדמויות שיעלו על המסך. מספרים אלו מהווים עליה ביחס לשנה שעברה, אז נצפו על המסך 32 דמויות בלבד.

בערוצי הכבלים האמריקאיים, שם חווים התסריטאים ויוצרי הסדרות חופש אמנותי רחב יותר, קיימת נציגות גבוהה אף יותר לנציגי הקהילה. בשנה הקרובה צפויים להופיע במסגרת הסדרות השונות לא פחות מ–84 דמויות להט"ביות, המהוות 20 דמויות יותר ביחס לשנה שעברה. החברות שסיפקו את אחוז הנראות הלהט"בי הגבוה ביותר הן ABC Family ו–"שואוטיים", שהציגו 18 דמויות להטביות, כל אחת. הערוצים הללו גם היו היחידים שסיפקו דמויות חדשות מהקהילה הטרנסג'נדרית, הישג שלא נרשם על ידי אף אחת מרשתות הברודקסט.

תמונה מתוך "שקרניות קטנות" של ABC Family. שי מיטשל (משמאל) מגלמת את אמילי פילדס הלסבית – אחת מהדמויות הראשיות בסדרה צילום: אי־פי

על אף הצמיחה בייצוג של דמויות להט"ביות בתוכניות השונות, ניכר שמרבית הדמויות הללו היו ונותרו לבנות. למשל, 71% מתוך כלל הדמויות שנבחנו בערוצי הכבלים יוצגו על ידי דמויות בהירות עור בעוד שבערוצי הסטרימינג המספרים עמדו על 73%. בכל הקשור לייצוג נשים, דווקא חל שיפור בייצוג הקהילה הלהט"בית — 43% מכלל הדמויות שהופיעו הן נשים, עלייה של 3% אחוז ביחס לנתוני אשתקד. בשקלול הנתונים, ובלי קשר לדמויות להט"ביות, עולה כי 16% מכלל הדמויות הטלוויזיניות בתקופה שנבדקה היו שחורות, המספר הגבוה ביותר שנמדד מזה 11 שנה, אז החלו ב–GLAAD לבחון את סטטיסטיקות הנתונים הללו.

"כל אחד מאיתנו חי במפגש זהויות מתמיד, מה שהופך את הייצוג של דמויות להט"ביות בטלוויזיה מכל הקשת, לחשוב ומשמעותי כל כך" אמרה שרה קייט אליס, מנכ"לית GLAAD. "לא מספיק להכניס לטלוויזיה דמויות להט"ביות אלא גם לשרטט אותן בתבונה ואכפתיות, בכדי לייצג נאמנה את הקהילה הזו שמהווה קבוצת מיעוט". בהמשך דבריה ציינה אליס כי "ההצלחות של סדרות דוגמת 'אמפייר, 'טרנספרנט' ו'כתום זה השחור החדש' מהוות הוכחה למפיקים שקהל הצופים מחפש ומצפה לסיפורים שטרם נראו על המסך. להטב"ים שאינם לבנים נמצאים כבר שנים בייצוג חסר בטלוויזיה, כך גם לגבי גברים טרנסג'נדרים שנעדרים לחלוטין מן המרקע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ