ביקורת בוועדת החינוך של הכנסת על הסדרה "המתבגרים" בערוץ הילדים: "התכנים מזעזעים"

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד הודיע בדיון בוועדה כי יפעל להורדת התוכנית, העוסקת במיניות, אם לא תשודר מאוחר יותר. מועצת הכבלים והלוויין טוענת לעומתו כי זו סדרה מוצלחת שנעשתה בליווי משרד החינוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"המתבגרים". אין אפשרות רגולטורית להעלות את גיל הצפייה

ביקורת חריפה על שידור התוכנית "המתבגרים" בערוץ הילדים נשמעה היום (שני) בוועדת החינוך, התרבות והספורט בכנסת. את הדיון יזם ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), שלדבריו הזדעזע מהתכנים בתוכנית, הכוללים התייחסויות לפורנוגרפיה ולמיניות בקרב ילדים ובני נוער. בסיומו של הדיון, שבו נשמעו בעיקר תלונות כנגד ערוץ הילדים ומועצת הכבלים והלוויין, שאישרו את העלאת התוכנית בשמונה וחצי בערב — עם הגבלת גיל לבני שמונה ומעלה — אמר זוהר כי למועצת הכבלים והלוויין יש אפשרות להזיז את השידור לשעה מאוחרת יותר או להורידה מהמסך. הוא הזהיר כי אם הדברים לא יתנהלו כפי שהוא מצפה, יפעיל את כוחו כמחוקק כדי להפסיק את שידור התוכנית.

בפתח הדיון אמר זוהר כי הוא פועל בימים אלו לקידום חוק שימנע זרימת תכנים פורנוגרפיים אל אתרי האינטרנט, אלא אם יאושרו במיוחד על ידי לקוחות הקצה. בעניין "המתבגרים" אמר: "אין לי שום התנגדות לחינוך מיני אבל לא בגיל חמש או שש או 10 — וזה הגיל הממוצע של הצופים בערוץ. אני מצפה שהורים יאפשרו לילדם היכרות עם חינוך מיני — אבל בגיל הרלוונטי, כשאתה מתחיל להכיר את עצמך. הטלוויזיה מלאה בתכנים שלא מתאימים לילדים אבל לא יכול להיות שבערוץ הילדים, שכשמו מופנה לילדים, ישדרו תכנים כאלו".

פרומו לתוכנית "המתבגרים"קרדיט: kidstv

לימור בר און, שהקימה את ארגון "שומרים על הילדים" בעקבות כתבה שקראה על התוכנית ב"הארץ", אמרה בדיון כי כבר הצטרפו אליה 125 הורים שזעמו על שידור התוכנית בערוץ הפונה גם לבני חמש עד שמונה. "התוכנית מדברת על הפער שבין סקס בחיים האמיתיים לסקס כפי שאנחנו מכירים מהסרטים הפורנוגרפיים. יש לה אזהרת צפייה מגיל 8 ומעלה, אבל כל ילד מגיל 7 יכול להוריד את התוכנית הזו. יושבים שם מול המצלמה בני נוער גילאי 13–15, והם לא סתם בני נוער אלא כאלה שהערוץ כבר גידל כסלבס בתוכנית 'הבנים והבנות'. והם מדברים על האורך הנכון של האיבר הגברי ושלל סוגיות באותה רמה. הם ממש מתארים את עלילות הפורנו".

ד"ר רות רוזן צבי, פסיכולוגית קלינית של ילדים המתמחה בהדרכת הורים, הצטרפה בדיון לדבריה של בר און ואמרה: "ברור שמיניוּת היא חלק מהאדם אבל זו לא אותה מיניות בגיל הילדות והבגרות. חינוך מיני צריך להתקיים לאורך כל החיים, אבל השאלה היא איך מעבירים אותו. כשילד נחשף לתכנים כמו אלה שהוצגו בתוכנית, אזהרת הגיל היא קצת מוזרה. אני מסכימה", סיכמה רוזן צבי, "שצריכים להתקיים דיונים בנוגע לפורנוגרפיה — אבל הדיון הזה צריך להיערך באמצעות אנשי מקצוע והורים ולא באמצעות אנשי התקשורת, כי אז נגרם יותר נזק מתועלת".

עו"ד היבה ריזק, שייצגה את מועצת הכבלים והלוויין המפקחת למעשה על ערוץ הילדים, ציינה במהלך הדיון כי יו"ר המועצה, יפעת בן חי שגב, עומדת לחלוטין מאחורי התוכנית והיא עצמה בירכה על הפקתה: "אנחנו מכירים את הסדרה טוב מאוד. היו"ר שלנו אמרה שהדבר הכי חשוב לה הוא תחום הילדים. כידוע אנחנו לא גרים בסביבה סטרילית: לכל ילד יש היום סמארטפון. אנחנו חושבים שלימוד זו מילת המפתח והערוץ ביקש לעשות סדרה שמתווכת בין הורים לילדים, בבית ספר או באינטרנט".

ח"כ מיקי זוהר. בעד חינוך מיני, אבל לא בגיל 6 או 10 צילום: אמיל סלמן
יפעת בן חי שגב. מגבים לגמרי את התוכניתצילום: תומר רוטנברג

הילי חורב קסוטו, מנהלת ערוץ הילדים וערוץ לוגי, הבהירה בתחילת הדיון כי "אנחנו מאוד קשובים לקהל שלנו ויצרנו את התוכנית בליווי של משרד החינוך. זוהי סדרה המסוּוגת לגילאי שמונה ומעלה ולפניה יש שקופית שקובעת זאת. כמו כן, התכנית משודרת בשמונה וחצי בערב. אין בסדרה שום תוכן פורנוגרפי. אין בה שום מראה או אקט. בסדרה הזו יש תכנים חשובים על פגיעה מינית ודימויי גוף וזה הגיל שבו מתעצבת התודעה.

"ביקשנו להעלות את גיל הצפייה לעשר", הוסיפה חורב קסוטו, "אבל כרגע אין הגדרת צפייה כזו מבחינת הרגולטור. לא אנחנו קבענו את תקנות גילאי הצפייה".

בתגובה רשמית של מועצת הכבלים והלוויין בנושא, נמסר: "בעידן הנוכחי ילדים חשופים כבר מגיל צעיר מאוד לתכנים בעייתיים בשל השינויים הטכנולוגיים, ובראשם כניסת הטלפונים החכמים (ע”פ סקר 'גלובס', ל–75% מבני ה-8 בישראל יש טלפון חכם). הדרך הנכונה להתמודד עם הסכנות שאורבות לילדינו ברשת היא לא בניסיון לייצר 'סביבה סטרילית' שתגן עליהם, שהרי זו נדונה לכישלון, אלא בחינוך נכון שיצייד אותם בכלים לזהות את הסכנות ולסנן את השפעתן.

"הסדרה 'המתבגרים' עושה זאת בהצלחה רבה מאוד", נטען עוד בתגובת מועצת הכבלים והלוויין. "הסדרה לוותה על ידי פסיכולוגית ילדים ומציעה לבני הנוער הקשר אקטואלי, התייחסות משל עצמם והיחשפות מבוקרת לתכנים הסובבים אותם, בנושאים המטרידים כל מתבגר ומתבגרת, כולל כמובן מיניות ודימוי גוף. ערוץ הילדים היה ויישאר 'נמל מבטחים' עבור הילדים. תכנים שאינם הולמים אותם ומיועדים לבני נוער ישודרו רק בשעות הערב, שבהן ההורים בבית ויכולים לפקח על התכנים. עיקר חשוב בהתאמת כלי החינוך לעולם הטכנולוגי החדש הוא ההבנה כי להורים יש תפקיד מתווך פעיל בין המדיה ובין ילדיהם, המועצה תמשיך לפעול להסדרת התנאים לכך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ