מולי שגב בכנס שדרות: יש פוליטיקאים שמתסיסים ותורמים למיתוג השמאל כ"אויב המדינה"

בדיון על גבולות הסאטירה, שהתקיים במכללת ספיר, טען התסריטאי רן שריג כי יוצרים "מרגישים צורך לנטות ימינה מהפחד שנותקף"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן
איתי שטרן

גבולות הסאטירה בטלוויזיה הישראלית נבחנים מדי זמן בתוכניות בידור דוגמת "ארץ נהדרת" ו"גב האומה". רק לאחרונה פורסמה התכתשות פומבית בין מגיש תוכנית "גב האומה" ליאור שליין וחבר הכנסת ינון מגל, שטען כי עורכי התוכנית התנכלו לו בשל דעותיו הימניות. גם עורכי "ארץ נהדרת" זכו לא פעם לביקורת ציבורית מימין, בטענה כי נציגיהם הפוליטיים והחברתיים מוגחכים בה תדיר. כפי שקרה למשל כששידרו מערכון על דמותה הבידיונית של רחל — דוברת "מעשהאל", האחזות בידיונית גם כן, מערכון שגרר גל של תלונות מקרב צעירי הציבור הדתי־לאומי ב–2011, שטענו כי המערכון מבזה ציבור שלם.

במסגרת כנס שדרות לחברה במכללת ספיר שנערך היום (שלישי), במושב שעסק בסאטירה טלוויזיונית בישראל, נדרש עורך "ארץ נהדרת" מולי שגב לשאלה מדוע התוכנית נוהגת לעסוק רבות בימין ולא נדרשת לעסוק בעליית הגורמים הקיצוניים באסלאם. "זה לא התפקיד שלנו. אנחנו עושים סאטירה על ערביי ישראל", הסביר שגב, "אנחנו משקפים מציאות, מתפקידנו לעסוק במציאות הישראלית היומיומית ולא באסלאם". כשנשאל האם הוא רואה לנכון לשים גבולות לקווי היצירה הסאטירים ציין שגב כי "אין לנו קווים אדומים מראש, כי המציאות כל הזמן מתפתחת. למשל היום, ח"כ צחק על חברת כנסת אחרת על נכותה (ח"כ אורן חזן על הח"כ קארין אלהרר, א"ש). אם היינו כותבים את זה, פעם היו מאשימים אותנו במופרכות. חשוב לזכור שיש פוליטיקאים שמלבים שיח מתסיס, שממתג את מי שמזוהה עם השמאל כ'אויב המדינה'. הם נהנים לראות את זה קורה. הם מרוויחים מזה. סאטירה מבחינתנו זה קודם כל פורקן, כשאנשים נדקרים ברחובות, אז לנו יש מזל לעבוד במה שיהודים יודעים לעשות הכי טוב, לצחוק לפחד בפנים. סאטירה לא אמורה רק להצחיק אלא גם להכאיב ולזעוק את זעקת הציבור. אנחנו עושים תכנית דעתנית. מאחורי הפאות והשפמים יש דברים מאוד חדים".

רן שריג (מימין) ומולי שגב היום, בכנס שדרותצילום: ערן ליפשטיין

רן שריג, תסריטאי הסדרה ״רמזור״ הרגיש לא פעם על בשרו איך תסריטים שכתב עבור הסדרה הפכו למושא לביקורת אישית כלפיו. "אנחנו לא יכולים לכתוב באופן חופשי כי ברגע שמגיעים למיקרופון אנחנו מרגישים צורך לנטות ימינה מהפחד שנותקף. אני לא בטוח כמה הימין עושה חשבון נפש עם עצמו״.

יו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו אוה מדז'יבוז', שנכחה גם היא במושב, רגילה לקבל ולהקשיב לתלונות שנשלחות מציבור הצופים. בתוך כך היא צריכה להכריע בין פתיחות השיח וחופש הביטוי לבין פגיעה אפשרית ברגשותיהם של קהלים שונים. כשנדרשה בפאנל לקבוע מה הערך החשוב יותר מבחינתה, השיבה כי "התפקיד שלנו לדאוג לשיח הציבורי וריבוי דעות. סאטירה לא באה רק בשביל להצחיק, היא באה לעורר שיח. אחת הנקודות שעולות הרבה מתוך סך התלונות, היא שסאטירה ברובה שמאלנית. חופש הביטוי הוא מעל הכל וחשוב לזכור שיש המון צביעות, אנשים רוצים שהסאטירה תשפיע. אני אישית מאמינה שאין גבולות לסאטירה. סאטירה תמיד תפגע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ