צו מניעה לשידור פרק על פורנו בסדרה בערוץ הילדים

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי מחשש לפגיעה בילדים, הסדרה "המתבגרים", שהיתה אמורה להיות משודרת בערוץ הערב ב–20:30, יכולה להיות משודרת רק אחרי 22:00

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפים בתוכנית "המתבגרים" בערוץ הילדים
איתי שטרן

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב איריס לושי עבודי הוציאה הערב (חמישי) צו מניעה לערוץ הילדים נגד שידור פרק בתוכנית הנוער "המתבגרים" העוסק בפורנוגרפיה. הפרק נועד לשידור הערב ב–20:30. צו המניעה הוצא בשל העובדה ששידור הפרק בשעה היעודה יכול, לדברי השופטת, לפגוע בילדים שיצפו בה. עם זאת, לושי עבודי פסקה כי אם מנהלי הערוץ ירצו לשדר את התוכנית, הם יוכלו לעשות זאת ב–22:00, תוך הוספת הודעה כי הצפייה מומלצת לבני 14 ויותר. בערוץ הוחלט שלא לשדר את הפרק, ובמקביל נשלח מכתב לבית המשפט בבקשה שהדברים יידונו מחדש. 

הבקשה לצו המניעה הוגשה היום על ידי ארגון "שומרים על הילדים" ו"המכון לטובת הילד" בהמשך לדיון על הסדרה שהתקיים בוועדת החינוך בכנסת לפני כחודש. בדיון הועלו טענות רבות נגד התוכנית, שבה בני נוער משוחחים על נושאים שונים הקשורים בחינוך מיני. כמה מהמשתתפים טענו בדיון כי לא ייתכן שילדים ייחשפו לתכנים העוסקים בפורנוגרפיה וביחסי מין.

מתוך הפרק בסדרה "המתבגרים" נגדו הוצא צו המניעהקרדיט: kidstv

הפרק השנוי במחלוקת כולל שיחה של בני נוער על הפערים הקיימים בין יחסי מין בחיים האמיתיים ובין אלה המשתקפים בסרטים פורנוגרפיים. השופטת קבעה כי "הפרק (...) עוסק בתכנים מיניים ופורנוגרפיים בוטים למדי אשר אינם תואמים את שעת השידור וכן את אזהרת הצפייה שנקבעה לגיל שמונה ומעלה". 

עו"ד חוה קליין, שהגישה את הבקשה לצו המניעה, הסבירה הערב ל"הארץ" כי ניהלה מאבק ממושך נגד ערוץ הילדים. "היינו בדיון בכנסת ויו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי, דרש לדחות את שעת הצפייה ולהעלות את רף הגיל", אמרה קליין. "לצערנו הרב, בערוץ זילזלו גם בהחלטת הוועדה וגם בפניות של המכון. השופטת התגייסה כדי להגן על ילדינו ולמנוע מהם חשיפה מיותרת ומסוכנת לתכנים מיניים שאינם תואמים את גילם. אין לנו התנגדות לשידור התוכנית בשעה יותר מאוחרת ולגיל גבוה יותר. חינוך מיני הוא דבר חיובי בעיקרו, אבל לא בגיל שמונה".

בערוץ הילדים אמרו בתגובה להחלטת בית המשפט: "הניסיון של בעלי עניין זר להשתיק את קולנו לא יצלח, ואנו נעשה כל שיידרש כדי לתת לצופינו בגילאים הרלוונטים תוכן איכותי, נחוץ ומעצב תודעה". בערוץ ציינו כי "הסדרה עוסקת בנושאים חשובים, רגישים ובוערים, שמטרידים את בני הנוער והמתבגרים, ומתווכחת איתם באחריות ובאופן המותאם לצופי הערוץ. הפרויקט נעשה בהתאם לתוכנית הלימודית של משרד החינוך ואף קיבל את ברכתה של מועצת הכבלים והלוויין המפקחת על תוכני הערוץ".

פרק בסדרה "המתבגרים" העוסק באהבה וזוגיותקרדיט: kidstv

הילי חורב קסוטו, מנהלת ערוץ הילדים, הגיבה לטענות דומות שהועלו בדיון בכנסת לפני חודש ואמרה אז כי אנשי הערוץ קשובים לקהל שלהם: "יצרנו את התוכנית בליווי של משרד החינוך. אין בסדרה שום תוכן פורנוגרפי. אין בה שום מראה או אקט. בסדרה הזאת יש תכנים חשובים על פגיעה מינית ודימויי גוף".

במועצת הכבלים והלוויין אמרו לאחר אותו דיון בכנסת כי "בעידן הנוכחי ילדים חשופים כבר מגיל צעיר מאוד לתכנים בעייתיים בשל השינויים הטכנולוגיים, ובראשם כניסת הטלפונים החכמים. הדרך הנכונה להתמודד עם הסכנות שאורבות לילדינו ברשת היא לא בניסיון לייצר 'סביבה סטרילית' שתגן עליהם, שהרי זו נידונה לכישלון, אלא בחינוך נכון שיצייד אותם בכלים לזהות את הסכנות ולסנן את השפעתן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ