זעם בקהילת הלהט"ב בעקבות שיר פוגעני ב"הכוכב הבא לאירוויזיון"

במסגרת תוכנית הכשרונות ביצע מאור גמליאל שיר מלא סטריאוטיפים על הומואים וזכה להתלהבות מהשופטים ומהקהל, וחברי קהילת הלהט"ב מחו בפוסטים נזעמים. הפקת התוכנית: "השיר נכתב בהומור וקריצה"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משמאל: אסי עזר ומאור גמליאל ב"הכוכב הבא לאירוויזיון"
משמאל: אסי עזר ומאור גמליאל ב"הכוכב הבא לאירוויזיון"צילום: צילום מסך ערוץ 2

זעם בקהילת הלהט"ב בעקבות אודישן ששודר בשישי האחרון במסגרת התוכנית "הכוכב הבא לאירוויזיון" של "קשת". במהלך האודישן עלה לשיר מאור גמליאל כשהוא אוחז בגיטרה ומפזם את המלים הבאות: "מושיקו, בקטע של בנים, מושיקו, חולה על ישבנים, מושיקו, תמיד במלתחות, מתעלם מהבנות, מוריד את התחתון, מפיל את הסבון, צריך להיות בתיאטרון, נו תצא מהארון, מושיקו".

בהמשך השתמש גמליאל בשלל סטריאוטיפים נוספים וקיבל מחיאות כפיים סוערות מן הקהל. גם צוות השופטים בתוכנית, שכולל את קרן פלס, מוקי, הראל סקעת ואסף אטדגי, התלהב מאוד מהביצוע של גמליאל והעביר אותו פה אחד לשלב הבא. בתום הביצוע החמיא סקעת לגמליאל על מילות השיר והוסיף שהיה צריך להיות קופירייטר, בעוד שאסי עזר העדיף לצחוק על הסיטואציה ולשאול את גמליאל את מי היה מעדיף לו היה גיי - אותו או את סקעת.

עם זאת, הרוח ההומוריסטית שנבעה מהאודישן כפי שחוו אותו שופטי ומנחי התוכנית, לא התקבלה בהבנה בקרב חברי הקהילה, שראו בביצוע של גמליאל זלזול והומופוביה.

חן אריאלי ואימרי קלמן, יו"רים שותפים של האגודה למען הלהט"ב, מסרו: "כל עוד הומו היא עדיין הקללה הנפוצה ביותר ונושאי נטייה מינית הם עדיין הגורם מספר אחת לאובדנות בקרב בני נוער, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לצחוק על זה. תכנית מרכזית בפריים טיים לא יכולה להרשות לעצמה להתעלם מההשפעה הגדולה שלה על הנורמות בחברה״. עוד הוסיפו השניים כי ״העובדה ששניים מבכירי התכנית הם חברי קהילה מוצהרים לא יכולה לשמש עלה תאנה לתכנים פוגעניים, זה לא עניין של טעם אלא עניין של אחריות".

"אסי עזר והראל סקעת הם זוג אפסים", כתב עופר נוימן, חבר בקהילה ודובר המחנה הציוני, בעמוד הפייסבוק שלו. "בפריים טיים הכי חזק בטלוויזיה הישראלית הם אישרו עכשיו את כל הקללות שילדים חוטפים בגללן מכות, את כל הפחדים שנער חווה שנייה לפני שהוא מתגייס ולא יודע איך להתמודד עם שלוש השנים הבאות".

גם נתנאל אזולאי, פעיל בולט בקהילה וכותב במאקו גאווה, הוסיף כי "מדהים כמה בני אדם נעשים יצירתיים כשזה נוגע לשנאה ופחד מהאחר. הביטויים האלה הם לא רק נחלת העבר של כל מי ששהה בארון מהפחד שיעלבו בו, הם גם חלק ממילות השיר שקיבל במה מכובדת בתכנית 'הכוכב הבא' ששודרה אתמול בערוץ 2. אין לי די מילים כדי לפנות למאור גמליאל, מבצע השיר (שאגב, ביצע אותו בחוסר כישרון בולט) אבל יש לי הרבה מה לומר לשני הפרצופים המייצגים לכאורה של הקהילה הגאה: אסי עזר והראל סקעת. שתי רכיכות עלובות שאת ההון הסימבולי שלהם עושים על חשבון גב הקהילה, וכשמזדמן להם לדבר על הזהות המינית שלהם הם משתדלים כמה שפחות להחצין אותה, מחשש שמא יתפסו אותם כחריגים".

ניב סוניס, פעיל בתא הגאה של מפלגת העבודה, כתב "רק לפני כמה ימים הראל סקעת חזר בו מהאמירה הלהט"בופובית שלו, על אסי עזר אני כבר לא מתפלא כי הוא מרשה לעצמו להפיץ שנאה על חשבוננו כל הזמן. אנשי בידור (זולים, פופוליסטים, פשוטים) צריכים להבין שלמעשים שלהם יש השלכות. אולי הם מבינים, אבל ההשלכות השליליות לא פוגעות בהם כי הם כבר סלבס, אבל הן כן משליכות עלינו ועל הנוער. תתביישו".

מהפקת "הכוכב הבא לאירוויזיון" 2016 נמסר: "הפקת התכנית נוהגת לקדם מדי עונה ערכים של סובלנות וקבלת האחר. השיר 'מושיקו' נכתב בהומור וקריצה לחבר טוב של המבצע, שיצא מהארון לאחרונה. אנו מתנצלים אם יש מי שנפגע מהדברים״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ