אבישי בן חיים מרגיז את העיתונאים החרדים

בסדרת כתבות חדשה הציג הפרשן לענייני חרדים בערוץ 10 עלייה במספר היוצאים בשאלה. אתר "בחדרי חרדים": הצהרה תלושה מהמציאות

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבישי בן חיים
איתי שטרן
איתי שטרן

אבישי בן חיים, הפרשן לענייני חרדים של ערוץ 10, ידוע כמי שמדווח על החברה החרדית מתוך קרבה ואהדה גדולה. למרות זאת, סדרת הכתבות שלו שעלתה השבוע, "חרדים: ההתפרקות", ובה נדרש לסוגיית היוצאים בשאלה, הרגיזה עיתונאים רבים במגזר החרדי.

כך למשל, אריה ארליך, סגן עורך במגזין "משפחה" כתב אמש בטוויטר כי "בקריירה העיתונאית של אבישי בן חיים רשומים רגעי שיא נהדרים: חשיפות פוליטיות מהדהדות בשנות ה–90, ראיונות בלעדיים עם דרעי בתקופת הנידוי ועוד. האילוץ של עיתונאי כמוהו לחזר אחר טיפוסים בנחלאות ולבסס עליהם 'תחקיר' על 'התפרקות החברה החרדית' הוא סימן עצוב למצבו של המקצוע".

באתר "בחדרי חרדים" פירסם העיתונאי יצחק הלוי את המאמר "מה קרה לך אבישי בן חיים?" ובו טען כי הנתונים שעליהם הסתמך, ולפיהם 1 מתוך 10 חרדים יוצא בשאלה, מוטעים. בסיום דבריו עקץ את בן חיים וכתב לו "ובכן אבישי, למד את המספרים שלך, למד את הקהל אותו אתה מסקר, תבין עד כמה ההצהרה בה פתחת את הסדרה שלך, תלושה מהמציאות עד לגיחוך. מותר להתנצל ולהודות שטעית, יש שם לעניין הזה: חזרה בתשובה". דברים אלו מצטרפים לטרוניות נוספות שהשמיע בין השאר אבי מימרן, מגיש המהדורה המרכזית ברדיו קול חי.

בן חיים הופתע, לדבריו, מהתגובות הרבות לסדרת הכתבות. "אני לא זוכר תגובה בעוצמות האלה", הוא אומר. "ציינתי בסדרה דבר פשוט יחסית: העולם החרדי נשען על שלושה דברים: על לימוד התורה, על הרבנים הגדולים (המרנים) ועל חומות הגטו, שהחברה החרדית בנתה לעצמה מרצון כדי להתבדל. מה שקורה הוא שכיום כל אלה קורסים. הרי פעם אם מרן היה אומר לחבר בקהילה החרדית על ימין שהוא שמאל, הוא היה צריך לציית. היום, עם מותם של הרב עובדיה יוסף והרב אלישיב, אבדו הסמכויות האלה כפי שהכרנו אותן. כל אחד עושה מה שהוא רוצה. גם בהקשר של הגטו: ברגע שיש לאנשים סמארטפונים חומות הגטו נפרצו, בניגוד להוראות הרבנים".

מה לדעתך הרגיז את העיתונות החרדית באופן מיוחד בסדרת הכתבות הזאת?

"זה לא פשוט לראות איך מערערים בצורה כזאת על הזהות החרדית אבל יותר מהכל מה שהרגיז אותם היא העובדה שהצגתי את הצעירים שבאו בשאלה עם הרבה כבוד כלפיהם. הראיתי איך בעצם כיף להם לחיות את החיים. זו חבורה של צעירים שקצת נהפכה לסמל, לא מעט בעקבות השימוש שהיא עושה בפייסבוק. פתאום רואים סרטונים של קבלת שבת מעורבת, בנים ובנות, והם עוד מעשנים ושותים. העובדה הזאת, שהיה פה ייצוג מלטף ונעים ליהדות אינטלקטואלית, עיצבנה הרבה חרדים".

מה לדעתך גורם לאנשים בכל זאת לצאת ממעגלי החיים שלהם?

"מעניין להסתכל על הסוגיה הזאת דווקא בקרב הדור השני של החוזרים בתשובה שלאט לאט עוזבים יותר ויותר את הדת, בעיקר בקרב יהודים מזרחים. החברה החרדית הזמינה אותם פנימה אבל לא קיבלה אותם באמת כשווים. כך קרה שהדור השני של החוזרים בתשובה חש עצמו נטוש".

מה תגיד לאלה שטענו שהשתמשת באופן שגוי בנתונים הסטטיסטיים וכי מגמת היציאה בשאלה מצומצמת בהרבה ממה שנטען?

"הנתונים האלה נכונים והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מאשרת אותם, אבל אפשר להתווכח על הפרשנות שלהם. בכתבה אנחנו מראים איך גם גדולי הרבנים והמחזירים בתשובה, דוגמת הרב אורי זוהר או הרב יוסי מזרחי, מצהירים על כך שהתהליך הזה מתרחש בפועל. נכון שאי אפשר לדעת בדיוק את הנתונים אבל אם אתה מסתובב בחברה החרדית כבר שנים אתה לא יכול להתעלם מהתופעה. גם אם זה לא אחד מעשר אלא אחד מ–15 זה עדיין המון. כולם יודעים שיש שם אחוזי נשירה מטורפים וזה נתון שקשה לחברה הזאת לעכל".

מה שומר על החברה החרדית מהמשך התהליך?

"בהמשך הסדרה אנחנו מראים איך דווקא הממסד הציוני והחילוני, שתמיד נתפש כמתנגד הראשי לחרדיות, הוא זה שמציל אותה. יש הרבה בחורים צעירים שנושרים מהישיבות. המדינה מגייסת אותם למסגרות חרדיות, מחזירה אותם לתלם וכך למעשה מחזירה אותם בתשובה. במובן מסוים הם נכשלו בטיפול בנוער שלהם וצה"ל הוא זה שמציל אותם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ