הרבנות הראשית נגד "ארץ נהדרת": צילום בית הכנסת הוא חציית קו אדום

ברבנות טוענים כי תמונת הפרומו לעונה ה-13 של התוכנית שצולמה בבית כנסת, היא ביזוי המקום הקדוש. אין זו הפעם הראשונה שהציבור הדתי נפגע מהתכנים של תוכנית הסאטירה

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונת הפרומו לעונה ה-13 של "ארץ נהדרת"
איתי שטרן

תמונת הפרומו לעונה ה-13 של התוכנית "ארץ נהדרת" הצליחה להרגיז גורמים ברבנות הראשית ואת השר לשירותי דת, דוד אזולאי ממפלגת ש"ס, בשל מה שהוגדר על ידם כביזויו של בית הכנסת שבו צולמה התמונה. בדברים שפורסמו היום על ידי הרבנות נכתב כי "הרבנות הראשית לישראל, הרבנים הראשיים והשר לשירותי דת מגנים בתוקף את השימוש בספרי תורה ובבית כנסת לצורכי בידור בתוכנית סאטירה".

בהמשך ההודעה נכתב כי "בית כנסת הוא בית תפילה וספרי התורה הם בעלי הקדושה הגבוהה ביותר ביהדות. יהודים, במשך כל הדורות, מסרו נפשם כדי שלא לפגוע בקדושתם. אזרחי ישראל הפוקדים את בית הכנסת לתפילה או ללימוד, חשים, מעבר לקדושה ההלכתית, יראת כבוד וחשיבות ייחודית למקום ושימוש זול מהסוג הזה הוא בגדר חציית קו אדום ומעורר זעזוע ושאט נפש בלבו של כל יהודי באשר הוא. אנו מצפים מאחרים שגם אם אינם מתפללים יכבדו את הציבור ורגשותיו״.

נציגי התקשורת החרדית זעמו גם הם על הנראה בתמונה. "הבושה והזעקה צריכה להיות כלפי גבאי אותו בית הכנסת שאיפשרו את הזלזול וחילול הקודש. מאנשי ארץ נהדרת כבר אין יותר מדי ציפיות", צייץ איציק סודרי, דובר תנועת ש"ס לשעבר ועיתונאי ב"ככר השבת", והוסיף לאחר מכן כי ישמח לפעול בנידון מול גבאי בית הכנסת שאיפשרו את הצילומים בו. שלהבת חסדיאל, עיתונאית ושדרנית חרדית שהקימה את אתר הלייף סטייל החרדי "פיין", צייצה: "לא מצחיק: לצלם תוכנית סאטירה בבית כנסת מול ספר תורה פתוח, זו 'בדיחה תפלה'". שמעון ריקלין (ערוץ 20, גלי ישראל ועוד) הוסיף וכתב "כתובת על קיר מחוץ למסגד? תג מחיר! ביזוי מקום קדוש. חמור מאוד. ארץ נהדרת עושה מערכון עם ארון קודש פתוח? קטעים. קורע מצחוק".

אין זו הפעם הראשונה שב"ארץ נהדרת" השתמשו בבית כנסת כאתר צילומים. כבר בשנת 2008 צולם בבית כנסת מערכון בכיכובה של הדמות פילוס (אסי כהן) ובה נראתה משפחתו, כשהיא באה לחגוג בר מצוה לבנם. זו גם לא הפעם הראשונה שבה הציבור הדתי נפגע עמוקות מתוכני "ארץ נהדרת". בעבר נמתחה ביקורת כנגד המערכונים של "רחל ויוקנת" שביקשה לייצג את דמותה הפיקטיבית של דוברת מועצת יש"ע. לטענת בכירים בציונות הדתית, דמותה של רחל (אותה גילם טל פרידמן) היתה פוגענית ומבזה. בשיאו של אחד מגלי הביקורת על "ארץ נהדרת" הופצה תמונה של עורך התוכנית, מולי שגב, כשהוא לבוש במדי אס.אס.

מהפקת ארץ נהדרת נמסר: ״התמונה צולמה לרגל תחילת העונה ה-13 ו'חגיגות הבר-מצווה' של התוכנית. לכן, באופן טבעי נבחר המקום שבו כלל עם ישראל מציין את האירוע. מי שמחפש פרשנות אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ