כתובית שליוותה את שידור הסרט "אידה" עוררה מחלוקת בפולין

הסרט זוכה האוסקר "אידה" הוקרן בטלוויזיה הפולנית עם כיתוב המסביר כי פולנים רבים הצילו יהודים בשואה. בשמאל טוענים כי הממשלה שוב ממעיטה בחלקם של פולנים ברצח

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

רשות השידור הממלכתית של פולין הקרינה בשבוע שעבר את סרט הקולנוע הפולני זוכה האוסקר "אידה" בתוספת כיתוב שנוי במחלוקת, המסביר כי בניגוד למה שמוצג בסרט, בפולין היו אלפי חסידי אומות עולם שהצילו יהודים. המהלך עורר ביקורת בקרב חוגי השמאל בפולין, שרואים בכך סימן נוסף להתערבות ממשלת הימין השמרנית והלאומנית בחופש הביטוי בארצם, ומתייחסים לכך כנסיגה לאחור מההתמודדות של פולין בשנים האחרונות עם חלקם של פולנים בשואה.

"אידה", סרטו של הבמאי הבריטי־פולני פאבל פאבליקובסקי, מציג את סיפורה של נזירה פולניה, שמגלה יום אחד כי שמה האמיתי הוא אידה לבנשטרן וכי משפחתה נרצחה בשואה בידי כפריים פולנים. בשנה שעברה זכה הסרט באוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר. העיסוק בחלקם של פולנים בשואת יהודי אירופה, שהגיע לשיאו ב"אידה", מסעיר את פולין בעשורים האחרונים מאז פרסום הספר "שכנים" של ההיסטוריון הפולני־אמריקאי יאן טומאש גרוס. ב–2001 חשף גרוס את הטבח שביצעו כפריים פולנים בשכניהם היהודים בזמן השואה. ב-2012 יצא לאקרנים בפולין הסרט "זעזוע" של הבמאי הפולני ולאדיסלאב פאסיקובסקי, המבוסס על האירועים שתוארו בספר.

אידה
"אידה". תערבות ממשלת הימין השמרנית והלאומנית בחופש הביטוי?צילום: סרטי לב

ממשלת הימין החדשה בפולין, שנבחרה בשנה שעברה, מותחת ביקורת חריפה על העיסוק המחקרי ועל הייצוגים התרבותיים של העבר האפל של חלק מהפולנים בתקופת השואה. בממשלה מאשימים את ההיסטוריונים, הבמאים והעיתונאים שעוסקים בכך בעיוות ההיסטוריה, בהכפשת שמה של פולין בעולם ובפגיעה בכבוד הלאומי.

בעקבות בחירתה של הממשלה החדשה הוחלפה ההנהלה של רשות השידור הפולנית, TVP, ובהתאם לכך, הקרנתו של "אידה" לוותה ביום חמישי בכיתוב שבו נאמר: "בפולין, הכבושה על ידי גרמניה, הגרמנים הטילו עונש מוות על מסתירי יהודים. למרות זאת, פולנים רבים החביאו יהודים ושילמו על כך בחייהם... מספר הפולנים שקיבלו תואר 'חסיד אומות עולם' מ'יד ושם' גבוה יותר מכל אומה אחרת".

אף שמבחינה היסטורית הכיתוב מדויק, הרי שגם הוא לא מציג את התמונה המלאה, המורכבת יותר ממה שבחרו בטלוויזיה הפולנית להציג לצופים. להשלמת התמונה, ראוי היה להציג גם את גרסתו של ההיסטוריון פרופ' יאן טומאס גרוס, שמתעקש כי חסידי אומות העולם הפולנים היו השוליים שפעלו נגד הזרם ואינם מייצגים את החברה הפולנית ככלל. בראיון ל"הארץ" אמר גרוס בשבוע שעבר, כי הפולנים שהצילו יהודים בשואה "נודו על ידי הקהילות שלהם, נרצחו, נשדדו או שביתם הועלה באש בידי שכניהם הפולנים". גרוס הוסיף, כי "רובם ככולם התחננו בפני היהודים, אחרי המלחמה, כי לא יספרו לאיש שהם הצילו אותם, מחשש ש'יגמרו אותנו בקהילות שלנו'".

נציג מטעם ארגון ה"ליגה נגד השמצה" בפולין, אשר היה הראשון למתוח ביקורת על "אידה" כשיצא לאקרנים, אמר בשידור האולפן שנלווה להקרנת הסרט, ביום חמישי, כי "צריך לדבר על העבר של פולין, אבל לא באופן שפוגע באומה". הוא הוסיף: "אין בסרט אפילו מלה אחת על כך שפולין היתה תחת כיבוש גרמני, ולכן הצופה מבחוץ, שלא מכיר את ההיסטוריה הפולנית, יכול לחשוב שמי שעשה את השואה הם פולנים".

מנהל ערוץ הטלוויזיה "TVP היסטוריה", פיוטר גורטשן, הוסיף בשידור, כי הקולנוע הפולני עושה דמוניזציה לכפריים הפולנים, והוסיף כי הדבר "מאוד לא הוגן". לדבריו, "פולנים מרגישים שהם מואשמים על פשעים שלא ביצעו או על רצח שמוצג בצורה לא פרופורציונלית למציאות".

הסערה הנוכחית שפרצה בפולין בעקבות הקרנת הסרט מצטרפת למהלכים אחרים שנויים במחלוקת שבהם נוקטת לאחרונה ממשלת פולין. בין היתר, דווח כי נבדקת האפשרות לשלול מפרופ' גרוס את עיטור הכבוד שקיבל לפני 20 שנה מפולין ועל כוונה להטיל עונשים על מי שישתמש בכינוי "מחנה השמדה פולני", במקום "מחנה השמדה נאצי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ