בג"ץ דחה עתירת רשות השידור בנוגע לשידור סדרה תיעודית על רצח רוז פיזם

בהחלטת בג"ץ נקבע כי הסדרה "רוז", שביים דרור מורה, תוכל להיות משודרת רק כאשר אחיותיה של פיזם יגיעו לגיל 18

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן

בג"ץ דחה היום (שלישי) את העתירה של רשות השידור בנוגע לשידור סדרה תיעודית על רצח רוז פיזם וקבע כי פרטיות המשפחה ואחיותיה גוברות על זכות הציבור לדעת וחופש הביטוי. בהחלטת בג"ץ נקבע כי הסדרה, "רוז", שביים דרור מורה, תוכל להיות משודרת רק כאשר אחיותיה של פיזם יגיעו לגיל 18, בעוד כשמונה עד תשע שנים. פסיקת בג"ץ מהווה פגיעה אנושה לא רק במורה וצוות ההפקה שלו אלא גם ברשות השידור שהשקיעה ביצירת הסדרה סכום של כחצי מיליון שקלים.

במהלך הדיון בבג"ץ טענו עורכי הדין של רשות השידור כי שידור הסדרה לא יפגע בבני משפחת פיזם מעבר לפגיעה שנעשתה זה מכבר, משום שרבים מחומרי החקירה פזורים זה מכבר ברחבי האינטרנט. השופט ניל הנדל לא קיבל טענה זו וציין כי עצם הימצאותו של חומר ברשת, אינו מצדיק חשיפה שלו בפלטפורמות נוספות והוסיף כי הסדרה מביאה תמונה רחבה ומעמיקה בהרבה מזו שאפשר למצוא היום ברשת. בהמשך דבריו קרא הנדל למדינה לטפל בחומרים המצויים ברשת ולגרום להסרתם.

רוני רון, סבה של רוז פיזם שהורשע ברצח שלה, בדיון בבית המשפט העליוןצילום: אוליבייה פיטוסי

אל דבריו של הנדל הצטרפו גם השופטים עוזי פוגלמן ויורם דנציגר. בסיום דבריו ציין פוגלמן כי הוא מקבל את פסיקתו של הנדל אך הבהיר כי אין בכך מניעה לשידור הסדרה במקרה שיוצריה יערכו אותה מחדש, בלי החלקים הבעייתיים הלקוחים מחדר החקירות. "אבהיר כי החלטתנו ממוקדת כאמור בשידור קלטות החקירה, ואין בה כדי להביע עמדה ביחס לשידור הסדרה התיעודית עצמה במתכונת עריכתית אחרת", ציין פוגלמן.

בעבר קבע בית הדין המחוזי בלוד כי הסדרה יכולה לעלות, אבל חזר בו מהחלטתו לאחר ששירותי הרווחה והפרקליטות נענו לדרישתה של מארי פיזם, המרצה כיום את עונשה על רצח בתה, בטענה כי שידור הסדרה יפגע בפרטיות המשפחה. גורמים בכירים ברשות השידור מסרו היום כי בהחלטתו פגע בית המשפט בחופש הביטוי.

במאי הסדרה, דרור מורהצילום: גלי איתן

הסדרה של דרור מורה (יוצר הסדרה והסרט "שומרי הסף") כוללת שישה פרקים ומגוללת את השתלשלות האירועים שקשורים ברצח הילדה. בין השאר יש בה ראיונות, קטעים מבתי המשפט ושחזור הרצח על ידי סבה של פיזם, רוני רון. מורה, שרק אתמול התבטא נגד קביעתו של הפרקליט הראשי למדינה שי ניצן, כשזה תקף את יוצרי הסדרה "צל של אמת" (שעוסקת ברצח תאיר ראדה), אמר היום ל"גלריה" כי "נראה שההחלטה הזו של בג"ץ ממשיכה את הקו שקובע כי יצירה דוקומנטרית היא סכנה לדמוקרטיה".

לדבריו, בניגוד לסדרות שביקשו לקטרג על בית המשפט והפרקליטות, הסדרה הנוכחית "באה ומראה עבודה מאוד יסודית של כל מערכת אכיפת החוק. היא לא חושפת מחדלים מהסוג הזה אלא מבקשת להראות איך אנשים נורמטיביים לכאורה מוציאים להורג ילדה בת חמש".

עוד אמר כי ייתכן שהסדרה תיערך מחדש כדי שיהיה אפשר לשדר אותה בקרוב. "מהרגע שהגיעו לידי כל חומרי החקירה מכל הגורמים שעסקו בפרשה, הבנתי שזה החומר הכי חזק שיש לנו. הסדרה בנויה ברובה על חומרי חקירה ועל ראיונות, כך שנצטרך לעבוד לא מעט כדי ליצור ממנה סדרה חדשה בלי החומרים האלה".

איתי לנדסברג, ראש המחלקה הדוקומנטרית של רשות השידור, אמר כי פסיקת בג"צ בעייתית בשל העובדה ש"מאז הרצח של רוז פיזם, נרצחו 30 ילדים על ידי הוריהם. אחד הטיעונים שהעלינו בבית המשפט היה שסדרה כזו תוכל לעורר מודעות למקרים דומים. הרי שירותי הרווחה לא שמו לב להיעלמות של ילדה שנעדרה במשך חודש. איפה היו העובדות הסוציאליות, השכנים, האחות בקופת חלב? בית המשפט קבע שנצטרך לחכות עד שאחיותיה של רוז יתבגרו ויגיעו לגיל 18. מהלך כזה ידרוש השהיה של 8–9 שנים שבהם אפשר יהיה למנוע מקרים דומים. הרבה ילדים עלולים להירצח בזמן הזה".

ברשות השידור מסרו כי יכבדו את פסיקת בג"ץ, אך לנדסברג הוסיף ואמר כי בערוץ הראשון ישקלו להפוך את הקטעים המצולמים מן החקירה, שנפסלו לשידור על ידי בית המשפט, ולביים אותם עם שחקנים. הם מקווים כי מהלך זה יאפשר את שידור הסדרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ