איתי שטרן
איתי שטרן

תגובות רבות הנגועות בשמנופוביה וסקסיזם הופנו בימים האחרונים אל קרין גורן בעקבות השתתפותה כשופטת בתוכנית "בייק אוף". הרשתות החברתיות התמלאו בסטטוסים שקטלו את גורן ואת מידותיה. רבים לעגו לה וקשרו בין חיבתה לעולם האפייה והמתוקים למידות גופה וקטלו את שמלתה. בתגובה הגיבה היום גורן בעמוד הפייסבוק שלה: "הגעתי כנראה למדרגה הגבוהה ביותר שאליה דמות נשית בטלוויזיה יכולה להגיע — ההיקפים שלי הפכו נושא לדיון לאומי". בהמשך ציינה כי לצד התגובות המטרידות והמגעילות שקיבלה היו גם תגובות חיוביות שחיזקו אותה.

"יש לי חדשות: לא כולנו חייבות (וחייבים) להיות דוגמניות של ויקטוריה סיקרט", כתבה. "בתור מי שכמעט תמיד היתה שמנמנה ותמיד הרגישה בנוח בעור שלה, אני בטח לא מתכוונת להתנצל. להיפך, התגובות האלה גורמות לי להרגיש גאה על שאני מביאה משהו אחר לפריים טיים. ולא אני לא ארעיב את עצמי בשביל להתאים למודל המצומצם מאוד שהחברה דורשת. ולא, אני לא אלבש רק שחור כי זה מרזה... אני גאה לשאת את הדגל למודל נשי שאינו שדוף ועדיין אוהב את עצמו, ומקווה להוות דוגמה לנערות ונשים רבות שמתביישות בעצמן או מלאות שנאה עצמית רק בגלל שהן לא מצליחות להשתחל למידה 34... בניגוד לחששות שמשמיעים מדי פעם, כאילו אנשים מלאים 'יעודדו השמנה'. עוד לא פגשתי נערה אחת שהחליטה להעלות במשקל כי היא מעריצה את אדל. כן נתקלתי ביותר מדי נשים וילדות שלא אוהבות את הגוף הבריא שלהן, כי הבינו שהוא לא נראה כמו זה של הדוגמניות המרוטשות במגזינים. איך אפשר לדרוש מילדים בבית ספר שיתנהלו בדרך ארץ, ולא ייקחו חלק בחרמות או בריונות, כשהמבוגרים מסביבם מתבטאים כך? איך אפשר להתפלא כשהפרעות האכילה מופיעות בגילאים יותר ויותר נמוכים?".

לסיום הסבירה כי כתבה את הדברים מתוך רצון להגן על נערות ונערים שסובלים מהצקות בשל המראה החיצוני שלהם. "מספיק אנשים שכל עקיצה כזו, גם אם היא לא מכוונות ישירות אליהם, דוקרת אותם עמוק. אז הגב שלי (וכן, גם הישבן) רחבים מספיק כדי להרשות לעצמי לדבר גם עבורם".

מפיק התוכנית, עמי גלאם, שהפיק בעבר את "מאסטר שף", יצא להגנתה. הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "את נחשפת למתקפה איומה ומכוערת שאין בה שום רלוונטיות והקשר לתפקידך בתוכנית. אנשים החליטו שאישה מדהימה שכמוך אינה מתאימה להיות על המסך שלהם כי היא חורגת במראה ובלבוש מתבנית מסוימת. גברים ונשים, כן הרבה מאוד נשים החליטו לחלק ציונים וכינויים ואמירות על המראה והלבוש ולא על היכולות שלך".

רן תלם, שעזב את "קשת", אך היה שותף בהפקת "בייק אוף" כתב בעמוד פייסבוק שלו: "אני שמח שפגשתי שם בקרין גורן, שהיא גם אשה חכמה, וגם אשה שמחה, וגם אשה יפה והכי חשוב מקצוענית עצומה בתחום שלה. ובזכות זה זכתה ובצדק בתפקיד השופטת בתוכנית הזו, שאותו היא עשתה בצורה מצוינת. אבל אז קמו כל צקצקני הבית, דובוני הכורסא, שמנמני הספה, רפוסוני הסלון, ובכוח המקלדת שלהם כתבו בדיחות מצחיקות על איך שקרין נראית. זה מעניין, אבל לאורך השנים שאני בטלוויזיה, בכל פעם שהצגנו תוכנית חדשה בפני כל חבורת אנשים שהיא, מקצוענית עד חובבנית תמיד בסופו של דבר הדיון הסוער התנהל לא על התוכן, החשיבות הסוציולוגית, האמירה התרבותית, אלא על מה לובשת המנחה. פתאום כל אדם הוא ז׳אן פול גוטייה, וכל אשה היא סטלה מקרתני".

מודל חיובי

היעדרן של נשים מלאות ושמנות ממסך הטלוויזיה הוא לא נושא חדש. ד"ר סיגל ברק ברנדס מהחוג לתקשורת באוניברסיטת תל אביב, מציינת כי בעבר כבר נעשה מחקר שהוכיח את היעדר הייצוגים של מי שאינו עומד בתו התקן של הגוף הממושטר ומוסיפה כי "קרין גורן, בגלל ההצלחה הכבירה שלה והאהבה הגדולה שהיא מקבלת מהציבור, הפכה לדמות שמייצגת משהו מאיים. הנה, מגיעה מישהי שבוחרת לפעול מחוץ לסד החברתי, המגביל, ואומרת בקול שהיא משוחררת מכל התגיות האלו. היא יוצאת פה בעצם נגד מודל יופי שמופעל עלינו מגיל אפס. בעיניי היא יכולה להוות מודל חיובי מאד, כמו שקרה עם הסיפור של אלמה דישי. בהתחלה כולם צעקו על כך שליהקו מישהי כמוה ובסוף היא זכתה להוביל קמפיין להלבשה תחתונה".

כאשר ברק ברנדס נשאלת מה הביא נשים רבות לצחוק על גורן ולקטול אותה, היא מסבירה כי "לא נעים להגיד אבל נשים הן לפעמים הסוכנות הכי גדולות של הפטריארכיה. אתה יכול לראות המון דוגמאות לכך בקרב אמהות שדורשות מהבנות שלהן לרזות. או נשים אחרות שמעירות אחת לשנייה לגבי ההרזייה או ההשמנה שלהן". בהקשר אחר מציינת ברנדס כי החברה שלנו שופטת נשים קודם כל לפי המראה שלהן, והן ישלמו על כך מחיר, לא חשוב איך ייראו. "כמו שאירוע במקרה של מאי פאטל. שם הסיפור היה של בחורה מושכת מאוד שעברה את מה שעברה והאשימו אותה בכך שנראתה טובה. זהו כפל מוסרי שקיים במובהק לגבי מראה: גברים שמנים לעולם לא יקבלו ביקורת על מידת גופם, בעוד שבקרב נשים זה יהיה הנושא הראשון שיעלה לדיון. קל לבחון את זה גם לגבי השפים שמשתתפים בתוכניות האוכל השונות. אף אחד מהם לא חטף כמו שחטפה גורן".

ד"ר רוני הלפרן, מהחוג למגדר באוניברסיטת תל אביב, מבהירה כי "הגוף הוא רק סימפטום לבעיה עמוקה בהרבה. אנחנו חיים בחברה שהיא שמנופובית בצורה מובהקת. בעולם הטלוויזיה יש צנזורה מתמשכת לגבי נשים מעל מידה מסוימת. היחידה שאיכשהו שוברת את המוסכמה הזו היא נגה ניר נאמן בערוץ 10 אך אין עוד דוגמאות כאלו. יש משהו בעוצמות ובגודש של הגוף הנשי שנחשב לא ראוי ולא ניתן לייצוג". היא מוסיפה כי "לחברה שלנו מאד קשה לעכל נשים מזרחיות עם פה גדול וזה נכון לגבי קרין גורן כמו לגבי מירי רגב".

מעבר לכך אומרת הלפרין, האש שחטפה גורן קשורה קשר ישיר להיותה שופטת בתוכנית. ״כשגורן הנחתה תוכנית אפייה, עוד אפשר היה לקבל את עובדת היותה מלאה. זה היה כמו סימון אזהרה, כפי שעושים על חפיסת סיגריות. פה 'קשת' כבר קידמו אותה לתפקיד השופטת ובעקבות המעמד הרם, נוצר הקונפליקט. לצופים לא הסתדר שאשה יכולה לקבל תפקיד בכיר ולא להיות רזה כמצופה. אנחנו התרגלנו לכך שסמכות מגיעה בטלוויזיה בעיקר מדמויות גבריות ואם כבר נקבל שופטת בתוכנית ריאליטי, היא תצטרך לעמוד בקריטריונים של מודל היופי. הסמכות בקרב נשים תמיד מזוהה עם הדחקת הגוף. אצל גורן, הגוף פורץ כל סכר, רואים עליה את התיאבון ובתרבות שלנו, רגילים להיבהל מנשים בעלות תיאבון".

ד"ר איתי חרל"פ מהחוג לקולנוע וטלוויזיה במכללה האקדמית ספיר ובאוניברסיטת תל אביב מוסיף כי לא רק נשים מלאות ושמנות נעדרות ממסך הטלוויזיה, כי אם גם נשים מבוגרות, לא מעט בשל המראה שלהן. "גברים נשפטים על פי הידע שהם מביאים איתם בעוד שנשים נשפטות על ידי המראה. קח לדוגמה את לונדון וקירשנבאום: אין ולא היתה להם מקבילה נשית על המסך הישראלי. זה ידוע שהמגדור בטלוויזיה מאד חזק. לא רוצים לראות שם נשים שמנות. בהיפוך מוחלט, אתה יכול לראות מה קורה עם ההערצה לירון ברלד. זה נכון שהוא יורד לא מעט על השומן שלו, אבל אם אשה היתה מנסה לעשות את אותו הדבר היא לא הייתה זוכה לתגובות דומות. הרבה פעמים נותנים את הדוגמה של מרילין מונרו: היא הרי לא היתה הופכת היום למודל יופי כי היתה נתפסת כמלאה או שמנה. בימינו, השומן הוצא אל מחוץ לגבולות הלגיטימי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ