יוצרת הסדרה "בלתי הפיך" נגד "רשת": הזכיינית דחתה שידור פרק כדי לשדר יותר פרסומות

"רשת" החליטה לדחות את שידורו של פרק מהסדרה "בלתי הפיך" לאחר חג הפסח. היוצרת סיגל אבין: "לבטל ברגע האחרון שידור של תוכנית בשביל ריאליטי ופרסומות זה כבר ממש מחדל"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"בלתי הפיך"
איתי שטרן
איתי שטרן

יוצרת ובמאית הסדרה הקומית "בלתי הפיך", סיגל אבין, יוצאת נגד האכסניה בה משודרת תוכניתה — הזכיינית "רשת". בפוסט שכתבה אבין אמש (ראשון) בפייסבוק היא ציינה כי רגע לפני שידור פרק של התוכנית אתמול, קיבלה טלפון מאנשי "רשת" שדיווחו לה כי הפרק לא ישודר, לפחות עד אחרי החגים, זאת לנוכח כמות פרסומות גדולה שמאפיינת את התקופה של לפני חג הפסח. אבין הביעה את מחאתה על כך שמהלך זה של הזכיינית מביא לכך שתוכניות ריאליטי דוחקות לקרן זווית סדרות מקור שמוצאות את מקומן מחוץ לשעת צפיית השיא.

"אז זהו. כבר הרבה זמן שאני מרגישה שאני והיצירה שלי ושל כל שותפיי נדחקת הצידה, נבלעת על ידי מפלצת שקוראים לה ריאליטי", כתבה אבין בדף הפייסבוק שלה, "לקומדיות ולדרמות כבר אין באמת מקום בלוח השידורים. משדרים אותן בשעה מאוד מאוחרת בלילה, בשעה שכבר נחשבת לייט נייט או שהסדרות האלו בכלל נשמרות על המדף שנים — מחכות לחלון הזדמנויות שאין שם איזו מפלצת. אבל הערב כבר לא רק נדחקנו אל סוף הלילה, אלא פשוט אין בשבילנו מקום. במציאות שבה פרסומות של לפני החג וריאליטי שולטות, אין מקום לסדרה כמו 'בלתי הפיך'".

בשיחה עמה, הבהירה אבין כי שינויים מסוג זה מייצרים חוסר קביעות בקרב הרגלי הצפייה של הקהל בבית, שלא יודע מתי תשודר התוכנית בפעם הבאה. "זה לא סביר שתוכנית כזו תשודר בסביבות אחת עשרה כשהיא אמורה להיות במשבצת ראשונה או שנייה של פריים טיים", אומרת אבין. "השעות המאוחרות בה משדרים את הסדרה הן שעות שבה מאבדים כבר המון קהל. אבל זה עוד מילא — לבטל ברגע האחרון שידור של תוכנית בשביל ריאליטי ופרסומות זה כבר ממש מחדל".

תוכניות הריאליטי המשודרות בערוץ 2 ממלאות כיום את מרבית שעות הפריים טיים בטלוויזיה. הן משודרות על פני שעה וחצי ולעיתים אף יותר (כולל מקבצי הפרסומות), דבר שמייצר השתלטות בפועל על לוח השידורים של שעות צפיית השיא. רק בשבוע שעבר פתחה הרשות השנייה הליך נגד "רשת", לבדיקה האם הזכיינית הפרה את תנאי הזיכיון שלה בשל העובדה ששידרה שלושה פרקים של "משחקי השף" בשבוע אחד, זאת בניגוד להוראה שקובעת כי זכיינית לא תשדר יותר משני פרקים של תוכנית ריאליטי אחת בשבוע.

סדרות הדרמה והקומדיה המקוריות, שעלויות הפקתן גבוהות, נדחקות לא פעם לקצה לוח השידורים מכיוון שאינן מניבות רייטינג גבוה כמו מתחרותיהן מז'אנר הריאליטי. זאת בניגוד להוראות הרשות השנייה. לשם השוואה, "כפולים" של "קשת" שנחשבת לאחת מסדרות הדרמה המצליחות של השנים האחרונות, הניבה רייטינג ממוצע של 25%. לעומתה, "מאסטר שף" ששודרה בספטמבר האחרון הניבה ממוצע עונתי של כ–30%.

מ"רשת" נמסר בתגובה כי "אנו אוהבים וגאים ב'בלתי הפיך', זו הסיבה, לשיקולי לוח השידורים של 'רשת' שנעשו ולפיהם הוחלט באופן חד פעמי לדחות את שידורי הפרק אתמול לאחרי החג. בכל אופן, אנו לא נוהגים להתייחס לסטטוסים על גבי דפי העיתון".

מהרשות השנייה נמסר בתגובה כי "הרשות בודקת מדי שבוע את עמידת הגורמים המשדרים באיזון הנדרש בין תוכניות הריאליטי והסוגה העילית בפריים טיים של שידורי הטלוויזיה המסחרית, ונוקטת בצעדים נגד כל מקרה של חריגה מהמכסות המותרות. הרשות השנייה רואה חשיבות רבה בשמירה על גבולות הפריים טיים ועל הקפדה על עמידה ביעדי הסוגה העילית והדרמה שהם שמורות הטבע של התרבות והיצירה הישראלית. עקרונות אלו היו מרכזיים בהחלטת הרשות השנייה שלא לאפשר את הארכת המהדורות החדשות ובכך להגדיל את מגוון התוכניות ולמנוע את דחיקת תוכניות הדרמה לשעות המאוחרות של הערב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ