סרטי השבוע המומלצים של השבוע

12.5-18.5

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנתוני זימר
יס 3, ו', 22:00; שבת, 12:48, 90 דקות
אורי קליין
אורי קליין

נער מקהלה
יס 1, ו', 21:30; שבת, 12:31, 119 דקות
הנוסחתיות שולטת בסרטו של הבמאי הקנדי־צרפתי פרנסואה ז'יראר ("32 סרטים קצרים על גלן גולד", "הכינור האדום") מ-2014, המציג את סיפורו של נער טקסני מבית הרוס (גארט ויירינג), שמנהלת בית הספר שלו מזהה את כישרון השירה שלו, ובעזרת אביו, שעד עתה התנכר לו, מצליחה לארגן את קבלתו לבית ספר יוקרתי למקהלות, שמנצחו הקשוח מגולם על ידי דסטין הופמן. מובן שהנער הכועס והמרדן מתקשה להסתגל למוסד, מובן שקם לו יריב שמוצאו ממעמד נעלה משלו, אבל אל דאגה. הקטעים המוזיקליים יפים, ומחפים במידה מסוימת על רדידותו של הסרט, וכך גם צוות שחקניו, הכולל את קייטי בייטס, אדי איזארד, דברה וינגר המצוינת (בהופעה נדירה) וג'וש לוקאס.

אנתוני זימר
יס 3, ו', 22:00; שבת, 12:48, 90 דקות
מותחנו האלגנטי של הבמאי הצרפתי ז'רום סאל מ-2005, שהוא סרטו העלילתי הארוך הראשון, מציג את סיפורו של פושע מיומן, מומחה להלבנת הון, הנרדף על ידי המשטרה והמאפיה הרוסית כאחת ולכן עבר ניתוחים פלסטיים לשינוי חזותו. הסרט צולם באתרים אלגנטיים, והנימה השולטת בו היא של מתח משועשע מעצמו. עם איבן אטאל, סמי פריי, סופי מארסו, ז'יל ללוש. ב-2010 הופקה לסרט גרסה כושלת בשם "התייר", בבימוי פלוריאן הנקל פון דונרסמארק ("חיים של אחרים") ובכיכובם של ג'וני דפ ואנג'לינה ג'ולי.

פריצה ברשת
הוט אקשן, שבת, 13:05; ה', 20:15, 105 דקות
מותחן סביר מ-2006, שרזי הטכנולוגיה משחקים בו תפקיד מרכזי. בסרט, שביים ריצ'רד לונקריין, מגלם הריסון פורד קצין ביטחון ברשת בנקים, שארכי־נבל ממוצא בריטי (פול בטאני) חוטף את אשתו (וירג'יניה מאדסן) ואת שני ילדיו כדי ללחוץ עליו לאפשר לו כניסה למחשבי הבנק. כמעט הכל בסרט צפוי, כולל אופיה המופרך של העלילה, אבל ניתן לצפות בו במתח ובהנאה מסוימים. עם רוברט פורסטר, רוברט פטריק ואלן ארקין.

שם הוורד
הוט פריים, שבת, 18:40, 130 דקות
גרסתו של הבמאי הצרפתי ז'אן־ז'אק אנו מ-1986 לרב המכר של אומברטו אקו אפופה אווירה קודרת ומאיימת, ועולמו של מנזר בימי הביניים מעוצב בה באופן מרשים. אך עלילת המתח שלה, שבמרכזה נזיר (שון קונרי) החוקר סדרת רציחות שהתרחשו במנזר, נופלת קורבן לאווירה ולסגנון האפל. הסרט שופע חשיבות עצמית, וזו מעקרת את תחושת ההשתעשעות האינטלקטואלית המסוימת שהיתה במקור הספרותי. עם זאת, זו יצירה שמותירה את רושמה. עם כריסטיאן סלייטר, מישל לונסדייל, רון פרלמן, פ' מורי אברהם ופיודור שליאפין ג'וניור, בנו הצעיר של זמר הבס הרוסי הגדול.

הקפות
יס ישראלי, א', 22:00, 100 דקות
תבונה בוגרת מאפיינת את סרטה העלילתי הארוך הראשון של לי גילת מ-2015, שלו נפח של סיפור קצר הכתוב בלשון עדינה ופשוטה. עלילת הסרט מתרחשת בשכונה בפאתי תל אביב, שתושביה מסורתיים גם אם אינם מקיימים באדיקות אורח חיים דתי. אך לא העלילה היא העיקר בסרטה של גילת אלא הקשר בין הדמויות, שמעוצב בדייקנות בעזרת שחקניו הטובים של הסרט. במרכז "הקפות" ניצבת דמותו של נער (אדם אוזלבו), המתקרב לבר המצווה שלו וייתכן שבשמחת תורה תינתן לו הזכות להקיף את בית הכנסת עם ספר תורה בידו, מנהג שאמור לפתוח שערי שמים. בין הוריו (ליאור אשכנזי ואסי לוי) שוררים יחסים מעורערים ונדמה שהחיים הביסו אותם; האב, במיוחד, שואף לילד נוסף, אך האם, שעברה סדרה של הפלות טבעיות, מסרבת. בסרט מופיעות גם דמויות משנה, שלכאורה סיפורן לא קשור לסיפור המרכזי, אך גילת משלבת אותן בו באופן יפה. הצילום של שי גולדמן והמוזיקה של דניאל סלומון תורמים לסרט, שבו מופיעים גם אורי גבריאל, נועה אסטנג'לוב, יעקב כהן ואלברט אילוז. מכיוון שהסרט לא זכה להצלחה שהיה ראוי לה, זו ההזדמנות להתוודע אליו.

קוריולאנוס
יס 3, ב', 18:03, 123 דקות
מחזהו זה של וויליאם שייקספיר, שאינו מוצג לעתים קרובות (הוא מוצג כעת בישראל), זוכה בגרסתו של הבמאי רייף פיינס מ-2011 לפרשנות אינטליגנטית, המעתיקה אותו להווה בלי לזנוח את מקורותיו ההיסטוריים ומתמקדת בתיאור גיבורו כמנהיג צבאי שהפעולה ולא האדם היא שמניעה ומשחיתה אותו. פיינס, שאף מככב בסרט, מרשים בתפקיד הראשי: הוא מצליח להבליט את כוחה ופגמיה של הדמות, ואלה באים לידי ביטוי בסצינות הטובות ביותר בסרט, שהן לאו דווקא סצינות הקרב המרשימות, אלא אלו האינטימיות בינו לבין אמו הרודנית (ונסה רדגרייב, מרהיבה). פיינס גם משלב בהצלחה בין הטקסט השייקספירי לסצינות הפעולה, כך ששניהם ניזונים זה מזה. עם ג'רארד בטלר, ג'סיקה צ'סטיין, בריאן קוקס ועשרף ברחום.

הנזירות בלוז
הוט פריים, ב', 22:30; ה', 13:50, 100 דקות
סרט זה מ-1992 בכיכובה של וופי גולדברג היה יכול להיות קשקוש קומי דביק, אילולא מצב הרוח הטוב השורה עליו והופעתה רבת האנרגיה והחן של גולדברג כזמרת שהיתה עדה לרצח של המאפיה, והמשטרה מוצאת לה מקלט במנזר. מגי סמית מגלמת את אם המנזר, שאינה יודעת מה לעשות עם הפליטה שצצה בו ומסרבת להסתגל לאורחות חייו, והופעתה אף היא מופת של מיומנות קומית. הודות לכך, זהו מסוג הסרטים שגם אם מהלכי העלילה שלהם צפויים, ממש לא אכפת. אמיל ארדולינו ("ריקוד מושחת") ביים בהנאה מופגנת. עם קתי זאג'ימי, הארווי קייטל, הקומיקאית הוותיקה הנפלאה מרי ויקס וביל נאן. הצלחתו של הסרט הניבה סרט המשך ב-1993, בבימויו של ביל דיוק.

רוקו ואחיו
יס 3, ג', 10:11, 177 דקות
הזדמנות נוספת לצפות במלודרמה הגדולה של הבמאי האיטלקי לוקינו ויסקונטי ("הברדלס", "מוות בוונציה") מ-1960, שמציגה את קורותיה של משפחה ובה שישה בנים, המהגרת מדרום איטליה למילנו. ניסיונות ההישרדות של המשפחה, במציאות החברתית והתרבותית של צפון איטליה, מספקים לוויסקונטי את ההזדמנות ליצור מלודרמה שיסודותיה האידיאולוגיים משתלבים בנפחה האופראי כמעט ואופיה הטראגי עוטף אותנו בעוצמה לירית וקשוחה כאחת. עם אלן דלון כרוקו (זה אחד הסרטים שקבעו את מעמדו ככוכב), רנאטו סלבטורי, אנני ז'יראדו (בגדול תפקידיה), קטינה פאקסינו – השחקנית היוונייה הגדולה – כאם המשפחה, פאולו סטופה וקלאודיה קרדינלה. לגדולתו של הסרט תורמים הצילום של ג'יוזפה רוטונו והמוזיקה של נינו רוטה.

המלחמה שלאחר המלחמה
יס ישראלי, ד', 18:33, 83 דקות
סרטו התיעודי של מיכה שגריר מ-1969 מתאר את ההוויה הלאומית השברירית שבין אופוריה לחשש מהבאות, שהתהוותה בעקבות מלחמת ששת הימים. הסרט נע בין מלחמת ההתשה, המרדפים בבקעת הירדן והמתח בגבול עם סוריה לבין תיאור החיים הטובים שנמשכו במה שעדיין לא כונה אז "מדינת תל אביב". אילולא השתמש בתחבולות של תעמולה לאומנית דידקטית מרתיעה, הוא היה יכול להיות מסמך קולנועי בעל חשיבות היסטורית, אבל הוא לא. רון לונדון, רבקה מיכאלי, דניאל פאר ואלימלך רם מקריינים בסרט, והשירים "מרדף", בביצוע חוה אלברשטיין, ו"מה אברך", בביצוע רבקה זוהר, מושמעים בו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ