"כתום זה השחור החדש" התגלתה כהכי לבנה שאפשר

תמונה מחדר התסריטאים של "כתום זה השחור החדש" עוררה סערה בטוויטר: כיצד סדרה שחצי מהדמויות בה שחורות והיספניות נכתבת על ידי צוות תסריטאים לבן לגמרי?

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן

תמונה מחדר הכותבים של דרמת הכלא "כתום זה השחור החדש" עוררה דיון ציבורי בנוגע לייצוג מיעוטים מבעד לעדשה ומאחוריה. בציוץ שעלה בחשבון הרשמי של צוות הכותבים, נראים שלל נשים וגברים הלבושים בכתום כחלק מיום המודעות לאלימות מנשק, שחל בחודש שעבר. מנגד, צבע אחר בלט בהיעדרו: בין הכותבים אין גברים או נשים שחורים/שחורות. עובדה זאת צורמת במיוחד לנוכח העובדה שצוות השחקנים של הסדרה מורכב מנשים שחורות והיספניות רבות, אשר את המלים שבפהן כתבו רק לבנים. הציוץ צבר תאוצה לאחר שבמאי ומפיק הטלוויזיה מתיו אי. שרי פרסם מחדש את התמונה, וזכה ל–1,500 ציוצים חוזרים וכ–1,400 לייקים.

"יש פה המון כתום, אבל אין בכלל...", צייץ אדריאן דיוקס, עורך דין ופעיל חברתי שחור בעקבות פרסום התמונה. אחר צייץ: "זה מסביר הרבה. לו הם רק היו נותנים לקאסט לכתוב את הסדרה, המצב היה טוב בהרבה". "אני מניח שהם באמת מתכוונים לזה שכתום הוא השחור החדש", הגיב גולש נוסף. הפרשה אף זכתה לתגובות בטאמבלר תחת התגית "כתום זה השחור החדש — גזענית", ובו שלל הסברים מדוע הסדרה חוטאת למעשה בייצוג שלילי של אוכלוסיות המיעוטים בארה"ב.

מכאן והלאה, ספוילרים בוטים למי שלא צפה בעונה הרביעית של הסדרה: אל הקלחת הזו של ייצוג גזעי חסר ומוטה, הצטרפה הריגתה של פוסי וושינגטון (בגילומה של סמירה ווילי), אחת הדמויות האהובות בכלא ליצ'פילד, שמתה בפרק הלפני אחרון של העונה על ידי סוהר לא מיומן, שבטעות חנק אותה למוות. בקו העלילה הזה ביקשו התסריטאים ליצור תהודה ותזכורת למקרהו של אריק גרנר, בחור שחור שנחנק למוות לפני כשנתיים על ידי שוטר — אשר זוכה מכל אשמה. בעקבות מותו של גרנר ומקרים דומים נוספים, הוקמה התנועה החברתית "חיי שחורים חשובים" (Black Lives Matters) להעלאת המודעות כלפי אלימות משטרתית נגד שחורים.

"יכול להיות שיש אנשים שרואים טלוויזיה ואין להם היכרות אישית עם התנועה הזו, אבל הם מכירים את הדמות של פוסי ועכשיו הם יוכלו להבין טוב יותר במה מדובר", אמרה ווילי בראיון ל"הוליווד ריפורטר". "ממה שקראתי ברשת, יש המון עצב אמיתי על מותה של פוסי, משהו שאי אפשר להתעלם ממנו ולהמשיך הלאה. זו גם בדיוק היתה המטרה של ג'נג'י כהן (יוצרת הסדרה — א"ש), שרצתה שהצופים לא יוכלו לנער את התחושה הזו מעליהם".

ראוי לציין כי תסריטאית הפרק המדובר היא לורן מורלי, בת זוגה לחיים של ווילי. כשהאחרונה נשאלה אם דמותה על המרקע היתה מסוגלת לסלוח לסוהר שהרג אותה בשוגג, השיבה: "פוסי כל כך ראויה להערכה שלפעמים אני ממש מנסה לחקות אותה. אני חושבת שחלק מהאיכות שלה קשורה לכך שהיא תמיד יכולה לראות את שני הצדדים. נראה לי שאילו היא היתה נותרת בחיים היא היתה מוחלת בלבה על המעשה שלו. היא היתה מצליחה לראות את המורכבות של הסיטואציה. זו גם הגדולה של ג'נג'י וצוות הכותבים; הרי הכי קל היה ליצור מצב כזה של שחור ולבן, שבו הסוהר הוא הבחור המושחת והרע שעושה את הנורא מכל".

"בסיפור הרקע של פוסי", ממשיכה ווילי, "אפשר לראות כיצד הסוהר ביילי והיא גדלו יחד באותה שכונה. שניהם גדלו בסביבה מושחתת, וחייהם הצטלבו בסופו של דבר. מי יכול היה לדעת שבעתיד אחד מהם יהרוג את השנייה. אני חושבת שהסיפור הזה מסובך ומורכב, והדמות של פוסי היתה מסוגלת להכיל את זה".

לאחר מכן נדרשה ווילי לשאלה שמעסיקה לא מעט את הקהילה הגאה: מדוע לא מעט דמויות לסביות מוצאות את מותן ב"כתום" — ובאופן ניכר מאלו שאינן להט"ביות? "אני חושבת שזה לא מה שקורה אצלנו. הסיפורים שאנחנו מספרים מתמקדים בחיים של אנשים מודרים — שמתים. המוות של אותם אנשים לא זוכה לשום תהודה ואת זה בדיוק אנחנו באים לשנות", השיבה, "דיברתי עם מישהו שסיפר לי שהמוות של פוסי גרם לו כאבי בטן כל כך עזים שהוא רצה להקיא. ההזדהות הזו חשובה. יש לא מעט דמויות של לסביות שחורות ב'כתום' ואני מקווה שאנשים יבינו שהמוות של פוסי הוא לגמרי לא חלק מהתנועה הזו של הריגת דמויות להט"ביות לחינם. כאישה לסבית שחורה, אני עצמי רואה את ההבדל בין 'כתום' לבין סדרות אחרות ומקווה שהמסר שניסינו להעביר לא ייפגע". גם התופעה הזאת גררה תנועת מחאה ברשת — "Bury Your Gays", המבקשת להפסיק להרוג דמויות גאות בשכיחות כה גבוהה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ