תגובות קשות מצד אנשי ציבור ואמנים על תחקיר "המקור" שחשף חשד למקרי שוחד ברשות השידור

בתחקיר נטען בין השאר כי יעקב מנדל, יו"ר אמ"י, קיבל תמורה כספית על עבודה שלא ביצע. ירדנה ארזי, חברה ותיקה באמ"י וממייסדיו: "התחקיר העציב אותי מאוד. לשידור הציבורי מגיע יותר מזה"

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב מנדל, יו"ר אמ"י
איתי שטרן

תחקיר "המקור" ששודר אמש (שלישי) בערוץ 10 וחשף חשד למקרי שוחד חמורים באגף התוכניות של רשות השידור, גרר תגובות קשות מצד אנשי ציבור ואמנים. בתחקיר, שערכו רביב דרוקר, ענת גורן וישראל רוזנר, נחשף כי יעקב מנדל, המכהן כיו"ר איגוד אמני ישראל (אמ"י), נהפך ליועץ תוכן מיוחד תחת חסותו של מנכ"ל רשות השידור לשעבר, יוני בן מנחם ובן חסותו, זליג רבינוביץ'. על פי התחקיר, כחלק משירותיו כיועץ שילשל מנדל לכיסו מאות אלפי שקלים, אף שלא היה לו חלק פעיל באותן הפקות.

בין השאר העיד בתחקיר השף חיים כהן כי הובהר לו שכדי להעלות מחדש את תוכניתו "שום פלפל ושמן זית" בערוץ 1 הוא מחויב להעביר את ההפקה דרך שירותיו של מנדל. במקרים אחרים, נטען בתחקיר, הוציאו מנדל ואנשיו חשבוניות על תשלום לאמנים כחלק מערב הוקרה למפיק המוזיקלי יעקב למאי, בעוד שהזמרים שהופיעו באותו הערב, בהם אייל גולן ושרית חדד, כלל לא קיבלו תשלום. לפי התחקיר, יואב גינאי, ראש מחלקת התוכניות ברשות השידור, העביר את הפקת התוכנית ממפיקה שדרשה על עבודתה 40 אלף שקלים להפקת חברת אליס תקשורת, בבעלותו של קובי סיט שנמצא בקשרים עסקיים קבועים עם מנדל. עלות ההפקה על ידי חברה זו זינקה ל-409 אלף שקל.

גינאי מסר בתגובה ל"הארץ": "ההמלצה על מפיקים ללמאי היתה לצורך בקשתו לתיעוד האירוע שלו. אף מפיק מאלה שהומלצו לו לא הגיש הצעה לרשות השידור.  מכיוון שמעולם לא הוגשה לרשות השידור הצעה נגדית לזו של חברת יד הפקות, לא נוהל בשל כך כל מו"מ בנושא. הטענה על העדפת הפקה זו על אחרת היא מופרכת לחלוטין. צר לי שמר רביב לא ביקש ממני תגובה בנושא זה".

עניין נוסף שהועלה בתחקיר מקשר בין יועצו של נתניהו, גיל שפר, להפקת משדר ערב יום העצמאות שבו דרש שפר לנסח את השאלות שיישאל ראש הממשלה.

דרוקר כתב אמש בעמוד הפייסבוק של התוכנית כי "המשטרה אוהבת לקבל תיקים מבושלים, כשיש כבר סימני קריאה ולא סימני שאלה. אם אני צודק, אז התחקיר ב'מקור' אמור לתת למשטרה כמה סימני קריאה כאלו. מספר אנשים אמיצים פשוט באו וסיפרו למצלמה על עבירות פליליות שהם היו עדים להם".

מארגון אמ"י נמסר היום בתגובה ל"הארץ" כי "אין קשר בין תפקידו של מנדל בהתנדבות כיו"ר אמ"י לבין עיסוקו כמגיש טלוויזיה ושחקן. מנדל מכחיש בתוקף את כל הנאמר בתחקיר ואין בכוונתו להפסיק את התנדבותו למען אמני ישראל". חנן יובל, חבר בוועד המנהל של הארגון, סירב להגיב.

הזמרת ירדנה ארזי, חברה ותיקה באמ"י וממייסדיו, העלתה סטטוס לעמוד הפייסבוק שלה, אותו הספיקה למחוק. "צפיתי אתמול בתחקיר 'המקור' של רביב דרוקר, על התנהלות רשות השידור, מעורבות גורמים מסוימים מאמ"י ושימוש בכספי ציבור", כתבה ארזי, "התחקיר העציב אותי מאוד. לשידור הציבורי מגיע יותר מזה. גם לאיגוד אמני ישראל שבו אני חברה מיום הקמתו. בנסיבות אלה, הגיע הזמן לבדק בית רציני גם באיגוד אמ"י ולהסקת מסקנות".

ועד העיתונאים של עיתונאי קול ישראל בתל אביב מסר כי הוא "מביע שאט נפש ותדהמה מהממצאים שפורסמו בתוכנית. זוהי עוד הוכחה למחיר שמשלמים עיתונאי רשות השידור על הנהלה מושחתת שמונתה על ידי השלטון, אותו שלטון ששולח כעת 1,600 עובדים ללשכת התעסוקה החל מ–1 באוקטובר 2016. למשטרת ישראל אין מנוס מלפתוח בחקירה מיידית על מנת להביא לחקר האמת למען יידע הציבור מה באמת קרה ברשות השידור בשנים האחרונות, ומי האחראים לכל".ח"כ קסניה סבטלובה, יו"ר השדולה לחופש הביטוי והעיתונות, מסרה ל"הארץ": "התמונה הנחשפת קשה מאוד. מעורבות ישירה של ראש הממשלה בתכנים, בשידורים ובעצם בכל מה שזז ברשות השידור לא מתאימה למדינה דמוקרטית. התערבות כזאת מחטיאה את מטרתה של התקשורת: להיות רשות רביעית, כלב השמירה של הדמוקרטיה".

חבר הכנסת מיקי רוזנטל צייץ אמש מחשבון הטוויטר שלו כי הוא "מקווה שחוקרי 443 בדרך לביתם של יעקב מנדל, יואב גינאי וזליג רבינוביץ'". העיתונאית יעל דן כתבה כבר בעת שידור התוכנית "40 דקות מתחילת התוכנית. יעקב מנדל עוד לא התפטר?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ