תאגיד השידור הישראלי יעלה באוקטובר, אך בלי חדשות בשלב הראשון

בדיון בכנסת הגיבו מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ והיו"ר גיל עומר לעצומת בכירי רשות השידור, וטענו כי אין בושה בראיון קבלה, כי השכר אכן נמוך מבעבר אך לכל העובדים אותו סולם שכר וכי רוב המגויסים כרגע הם מהרשות

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר מועצת התאגיד, גיל עומר (במרכז), ולשמאלו מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ בישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת, היום
איתי שטרן

שידורי חדשות טלוויזיוניים לא ייכללו בשלב ראשון בתאגיד השידור הציבורי, שמחליף את רשות השידור כולל הערוץ הראשון ויחל לפעול באחד באוקטובר על פי חוק — כך עלה מדיון שנערך היום (שלישי) בוועדת הכלכלה בכנסת. הדיון התכנס בבוקר בצל המחאה של עובדי רשות השידור, שטענו כי הם מקבלים יחס מזלזל במבחני הקבלה לתאגיד, ובהצעות לשכר זעום לעומת זה שקיבלו ברשות השידור.

הבוקר פורסם מכתב פומבי בחתימת בכירי העיתונאים ברשת ב', דוגמת אריה גולן וקרן נויבך, ובו נכתב כי הליכי הגיוס שמנהלים אנשי התאגיד "מבזים את העיתונאים ברשת ב׳. בתאגיד עושים הכל כדי לגרום לנו להרגיש שאנחנו לא רצויים, ושבעצם הם היו מעדיפים להביא עיתונאים אחרים מבחוץ. אנו מוחים על הליכי מיון מעליבים, שבהם מעמידים עיתונאי עם ותק של 25 שנה למבחן כאילו היה זה ראיון הקבלה הראשון עבורו. הצעות השכר שקיבלנו בלתי הולמות, ובחלק מן המקרים הפחיתו את שכרנו הנוכחי (שאינו נחשב גבוה ברשות השידור!), בכ–30 אחוזים ואף יותר. לא ייתכן שיתייחסו אלינו כאל סוג ז׳, בעוד אתם ממהרים לקלוט ׳טאלנטים׳ צעירים מבחוץ בשכר של 25 אלף ש"ח ואף יותר. לחלק מהעיתונאים אתם אפילו לא טורחים להחזיר תשובה — שלילית או חיובית".

יו"ר מועצת התאגיד, גיל עומר, המפקח על הליכי גיוס העובדים בתאגיד, ציין במהלך הדיון בכנסת כי תהליך הגיוס אכן לא סימפטי, בשל העובדה ש"לא כל עובדי המפעל הקודם נקלטים במפעל החדש". עוד אמר כי "אכן רמות השכר בתאגיד הן אחרות מאלה שהיו נהוגות ברשות. הן נמוכות יותר. אנחנו מצפים מאנשים שמצטרפים לתאגיד להיות חלק מהמרקם שנבנה בו. אנחנו פונים להרבה מאוד אנשים, ותהליך הגיוס מלווה על ידי השופט אני קמה. אני חושב שלעמוד בפני ועדת איתור זו לא השפלה. אני מבין את כאבם של האנשים שעבדו הרבה שנים וצריכים להתייצב בפני ועדה — אבל ראיונות זה לא דבר משפיל. בא אלי עובד ואומר לי 'אני כוכב, למה אני מקבל פחות מקרן נויבך'? אין מה לעשות. השכר של חלק מאנשים שעבדו ברשות השידור יירד".

אלדד קובלנץ, מנכ"ל התאגיד החדש, נשאל על ידי יו"ר הוועדה, איתן כבל, האם ייתכן מצב שבו עובדי הרשות מנוצלים בשל מעמדם התעסוקתי הנחות, שכן הם עומדים לאבד את מקום עבודתם ברשות ואין להם במה להיתלות. "אנחנו לא מנצלים את מעמדם הנחות של העובדים", השיב קובלנץ, "בחקיקה המקורית נקבע כי 25 אחוז מעובדי התאגיד יגיעו מרשות השידור. במהלך משותף של פילבר וניסנקורן ועל דעתי הוחלט להעלות את אחוז העובדים מהרשות ל–51. ישבנו מאות שעות עם הממונה על השכר באוצר ובנינו סולמות שכר והם אושרו על ידי הממונה. סיימנו את התהליך ופנינו מספר פעמים לעובדי רשות השידור והתחלנו תהליך של מיון. יום ההתחלה שלנו הוא בראשון באוקטובר. השידורים ייפתחו באופן חלקי. אני עדיין לא יודע מה בדיוק יעלה".

הדיון בוועדת הכלכלה בכנסת, היום. עומר: "השכר של חלק מאנשים שעבדו ברשות השידור יירד"צילום: אמיל סלמן

בהמשך דבריו ציין קובלנץ כי "גם כשאני נבחרתי להיות מועמד למנכ"ל הזמני של התאגיד, עמדתי בפני ועדת איתור ששאלה אותי מה עשיתי בחיי קודם לכן. אין בזה שום דבר מבייש".

בעניין הטענות על רמות שכר שונות והעדפה לעובדים מהחוץ אמר קובלנץ: "יש אותו סולם שכר לכל העובדים. עד עכשיו גויסו לתפקיד 162 עובדים, מתוכם 63 עובדים מרשות השידור. בנוסף, נשלחו חוזים לעוד 75 עובדים של רשות השידור. כל המשרות שציינתי הן משרות מלאות כך שכרגע יש לנו יותר גיוסים של אנשי רשות מכאלה שאינם מגיעים ממנה".

השופט קמא: הליך תקין

התאגיד פירסם היום חוות־דעת מהשבוע של השופט בדימוס עזרא קמא, המפקח על הליך הגיוס לתאגיד, ולפיה ההליך נעשה בצורה מניחה את הדעת ואף יותר מכך. "לגבי מועמדים שבאו מקרב עובדי הרשות בעיקר, השאלות נגעו למעמדם העתידי ולגורלם בהמשך הליכי המיון והבחירה, וכן בשאלת התנאים אם וכאשר יתקבלו להמשך עבודה בתאגיד. הוסבר למועמדים כי ועדות המיון אינן יכולות, מטבע הדברים, למסור — גם מחוסר אפשרות לדעת בשלב הזה — את תנאי ההעסקה העתידיים" כתב קמא.

בישיבה בוועדת הכלכלה בכנסת נשמעו עוד טענות כנגד קובלנץ ועומר. כך למשל תהה חבר הכנסת עיסאווי פריג' (מרצ) מדוע במדינה שבה מיליון וחצי אזרחים הם ערבים מוסלמים, אין ולו ערבי אחד בשדרת הניהול של התאגיד החדש. חברת הכנסת יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) ביקשה להבין מה יעלה בגורלו של רדיו רק"ע. "אני רוצה להבין האם הרדיו ישדר 24 שעות ביממה כמובטח? ומדוע החל תהליך גיוס והופסק בפתאומיות? ואני רוצה להבין מדוע אתם משאירים אנשים שראיינתם ללא תשובות. זה הצעד הכי לא אנושי שיש".

טענות נוספות העלתה גלית והבה שאשו, ראש מינהל התרבות שייצגה בדיון את שרת התרבות מירי רגב, השוהה באתיופיה עם פמליית ראש הממשלה. "כמי שמובילים צדק תרבותי במשרד התרבות, אנחנו מצרים על כך שהתאגיד לוקה בחוסר שקיפות" אמרה והבה־שאשו בהתייחס לכך שלא קיימים פרוטוקולים של ועדות האיתור השונות. "אנחנו לא יודעים את התבחינים שלפיהם מתקבלים, ואנחנו לא יודעים איך נבחרים האנשים ואנחנו מוטרדים מהתימהול. במיוחד אנחנו מודאגים מהבחירה של האנשים ברדיו בדרגי הביניים. השרה מבקשת להמנע מקיבוע של מה שהיא נלחמה לגביו בסוגיית גלגלצ". בכך התייחסה שאשו לכך שלטענת השרה רגב אין די ייצוג לקהל המזרחי וכי כמה מבכירי התאגיד החדש הגיעו אליו מן התחנה הצבאית, שבה נאבקה ממושכות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ