דרישה לפטר את כוכב "האנטומיה של גריי" בעקבות דבריו על אלימות משטרתית נגד שחורים

ג'סי ויליאמס האשים בטקס פרסי ה-BET את השוטרים האמריקאים בגזענות ויד קלה על ההדק. בעקבות הנאום, אלפי צופים חתמו על עצומה שטוענת שוויליאמס ביטא גזענות נגד לבנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ייסון אייברי בטקס פרסי ה-BET

ג'סי ויליאמס, המגלם בסדרה "האנטומיה של גריי" את דוקטור ג'ייסון אייברי, ניצב בלב סערה ציבורית בעקבות דבריו הנוקבים על היחס לשחורים בארצות הברית בטקס פרסי ה-BET. בטקס השנתי של ערוץ הבידור השחור, שנערך בסוף יוני, זכה ויליאמס בפרס על פעילותו למען זכויות האזרח, והקדיש את נאומו לכל "האקטיביסטים, המפגינים, עורכי הדין והארגונים שמקריבים כל כך הרבה כדי להישמע וכדי לזכות בזכות שווה לצדק". בנאום, שזכה לתשואות מהקהל ועורר הדים ברשת, התייחס ויליאמס לאלימות המשטרתית נגד שחורים ולדיכוי הקהילה השחורה על ידי לבנים. "אנחנו יודעים שהמשטרה מצליחה לעצור ולנטרל אנשים לבנים בכל יום, ועושה זאת בלי להרוג אותם", אמר. "מה שיקרה הוא שאנחנו נקבל זכויות שוות במדינה שלנו, או שנצא לעשות ארגון מחדש"'.

בין דבריו, ויליאמס הזכיר שיממה לפני הטקס, היה אמור להיחגג יום הולדתו ה-14 של תמיר רייס, ילד אפרו־אמריקאי שנורה למוות בידי שוטר בקליבלנד שבאוהיו לפני שנתיים, כשאחז באקדח דמה בגן שעשועים. "אל תגידו לי כמה התקדמנו כשמשרתי ציבור יכולים לירות בילד בן 12 שמשחק לבדו באור יום, הורגים אותו לעיני מצלמות ואז הולכים הביתה להכין סנדביץ'", אמר.

השחקן הזכיר גם את שמה של רקיה בויד, בחורה בת 22 שנורתה למוות לפני שנתיים, על ידי שוטר שהגיע לפארק בשיקגו ומחה על הרעש שעושים לטענתו ארבעה צעירים. לאחר שהחלו לעזוב את המקום, השוטר ירה בהם ממכוניתו, פצע את אחד הבחורים בידו והרג את בויד באמצעות קליע שחדר לראשה מאחור. השוטר, שטען כי טעה בזיהוי טלפון סלולרי כאקדח, לא נמצא אשם. "תגידו לרקיה בויד כמה החיים שלנו היו יותר טובים ב-2012 מאשר ב-1612 או ב-1712", אמר ויליאמס. "תגידו את זה לאריק גארנר, תגידו את זה לסנדרה בלנד, תגידו לדוריאן האנט", הוסיף את שמותיהם של אפרו־אמריקאים לא חמושים, שמותם משקף מדיניות שיטור אלימה וגזענית. "אין מלחמה שלא היינו הראשונים למות בה, אין עבודה שלא לקחנו על עצמנו, ואין מיסים שלא שילמנו - אבל החופש שלנו תמיד מותנה כאן", אמר.

ויליאמס טען גם נגד ניכוס התרבות והרעיונות של הקהילה השחורה על ידי לבנים. "סיימנו לחכות בזמן שההמצאה שמכונה 'לבנים' משתמשת בנו ומנצלת אותנו, קוברת אנשים שחורים מחות לשדה הראייה והמחשבה, בזמן שהיא מנכסת את התרבות שלנו, משתמשת בכספנו, בבידור שלנו.. .הם מבזים את היצירות שלנו, מכניסים אותן לגטאות, עושים ג'נטריפיקציה לגאונות שלנו, ומודדים אותנו כמו תחפושות המושלכות לאחר מכן כקליפת פרי".

בעקבות הנאום, אלפי צופים חתמו על עצומה שטוענת שוויליאמס ביטא גזענות נגד לבנים ושנאומו מתסיס ומסית נגד המשטרה, וקוראת לפטרו מ"האנטומיה של גריי". על העצומה, שזכתה לחשיפה הולכת וגדלה בימים האחרונים, חתמו עד כה כמעט 10,000 גולשים. "אם אדם לבן היה אומר דברים דומים על אפרו־אמריקאים, היו מפטרים אותו מיד ומנדים אותו באופן בינלאומי, וזה נכון לעשות זאת. אבל למעשיו של ויליאמס אין שום השלכות", נכתב. "אף חברה לא נקטה עמדה נגד התבטאויותיו הגזעניות ולא ננקטה אף פעולה שמגנה את גישתו המסיתה. מדוע השחקן שגילם את דוקטור בורק, איזאיה וושינגטון, פוטר מ'האנטומיה' בעקבות הערותיו ההומופוביות אך דבר לא נעשה לוויליאמס? מדוע ההתנהלות היא חד סטרית? מדוע תומכים באדם שונא? מדוע קיימת צביעות? כל החיים חשובים, כל בני האדם מדממים באותו הצבע".

בעקבות הדברים נפתחה באתר עצומה נגדית שמונה עד כה מעל 22,000 חתימות וקוראת ש"לא לתת לגזענים לנצח!" ופונה גם ליוצרת "האנטומיה של גריי", שונדה ריימס, שלא לפטר את ויליאמס.

ריימס מיהרה להפגין את תמיכתה בשחקן ובדברים שאמר בנאומו. המפיקה והיוצרת המשפיעה, החתומה גם על הסדרות "סקנדל" ו"המדריך לרוצח", צייצה אמש בתגובה ציטוט מנאומו של ויליאמס ובו אמר "זה שאנחנו קסם, לא אומר שאנחנו לא אמיתיים" והוסיפה את המלה "כן" כדי לתמוך בו ללא התבלטות או סייג. לאחר מכן העלתה ריימס לחשבון הטוויטר שלה ציוץ של ויליאמס ובו הוא קורא לאנשים לא לתת יד ולשתף פעולה עם העצומה, שכל מהותה היא יצירת באזז מיותר. לבסוף ציינה שהיא אינה זקוקה לעצומה, והבטיחה כי ויליאמס יישאר ב"האנטומיה של גריי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ