ליהוק מעורר מחלוקת לפרסומת של יס: "שלא ייראו שחומים מדי"

בדרישות לפרסומת חדשה של יס נכתב בין השאר כי השחקנים צריכים להיות "אשכנזים, לא קרים מדי, שנראים טוב". יס דרשו להעביר את המלהקת מתפקידה: "רואים זאת בחומרה רבה"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן
איתי שטרן

בחברת יס החלו לאחרונה ללהק שחקנים לפרסומת חדשה. בדרישות שהפיצה מלהקת הפרסומת, מאירה בן עטר, נאמר כי ההורים צריכים להיות "שחקנים בני 30–35, אשכנזים, לא קרים מדי, שנראים טוב". על הדמויות שיגלמו ילדים נכתב כי עליהם להיראות "ילדים של ההורים שלהם" וכי "זה לא אומר שכולם צריכים להיות בעלי עיניים כחולות ושיער בלונדיני אלא שלא ייראו שחומים מדי". לאחר פרסום המקרה ביקשו בחברת יס להעביר את המלהקת בן עטר מתפקידה. את הפרסומת, שתעסוק בתכנים לא הולמים לילדים המשודרים בטלוויזיה, יביים שחר סגל. הידיעה פורסמה לראשונה היום (ראשון) ב"ישראל היום" על ידי ערן סויסה. 

המשורר שלומי חתוכה פירסם את המודעה בעמוד פייסבוק שלו. בעקבות זאת החלו רבים להגיב בעמוד הפייסבוק של יס. העיתונאית והסופרת פוריה גל כתבה: "גזענים. אני מתנתקת מכם עוד היום וכך גם משפחתי המורחבת. תתביישו לכם". אסתי דהן כתבה "ואם אנחנו לקוחות ממוצא מזרחי, בהירים יחסית (השתזפנו הקיץ, חייבת לציין), יש אפשרות לשקול אודישן עבורנו...? כי בדיוק בדקות אלו אנו שוקלים אם שווה להמשיך להיות מנויים של חברה שמעסיקה הפקה שחושבת עבורכם ופועלת עבורכם בגזענות מעוררת בחילה".

חתוכה, שמנהל מעקב אחר מאפיינים גזעניים נגד מזרחים בפרסומות, אמר ל"הארץ" כי "פעם המצב של גזענות בפרסומות היה הרבה יותר גרוע מבחינת ייצוג של מזרחים אבל מאז שהתחלנו את המאבק הזה, לפני שלוש שנים בערך, ואנשים הבינו שהם יספגו שיימינג במקרה של גזענות כזו, הדברים הלכו והשתפרו. משרדי פרסום התחילו להפנים את העניין. מסתבר שעבור חלקם נדרשה בעיקר קריאת השכמה. היתה להם בעיית מודעות שנפתרה. מצד שני, רבים נותרו בגזענותם. היו כאלו שהבינו כי הופעה של מזרחים בפרסומות היא פגיעה בפריבילגיה האשכנזית. המצב הקיים ממשיך להדיר מזרחים מהמרחב הממשי ויש הלימה מוחלטת בין הייצוג של מזרחים בפרסומות לייצוג שלהם במציאות במוקדי הכוח כמו באוניברסיטה, בבתי המשפט ובמקומות עבודה".

ב"יס" ביקשו להבהיר כי "המסמך יצא מחברת ההפקה בניגוד להוראתנו לייצוג שוויוני ומלא, ואנו רואים זאת בחומרה רבה".

ממשרד הפרסום מקאן תל אביב נמסר: "הופץ בריף ליהוק כללי על ידי חברת ההפקה, והוא הועבר למלהקת שנתנה לו את פרשנותה במייל שהועבר לכל הסוכניות. פרשנותה נכתבה על דעת עצמה, ללא ידיעתה של חברת יס וללא אישור משרד הפרסם מקאן תל אביב. אנו מצרים על המקרה ודוחים את הדברים בשאט נפש. אנו מפסיקים את ההתקשרות מולה בפרויקט זה ונבחן את המשך התקשרותנו עימה בעתיד".

יו"ר מועצת הכבלים והלווין, יפעת בן חי שגב, המפקחת על שידורי הטלוויזיה של "יס", שלחה היום מכתב לרון אילון, מנכ"ל יס, ובו היא דורשת ממנו לבדוק את השתלשלות האירועים. במכתב שהגיע לידי "הארץ" כותבת בן חי שגב: "הבוקר ראו אור ידיעות בתקשורת, לפיהן, לכאורה, המלהקת מאירה בן עטר הפיצה קול קורא לסוכנויות שחקנים ודוגמנים שמטרתו גיוס משתתפים לפרסומת טלוויזיה חדשה של חברת 'יס'. לשון הפרסום ותוכנו נגועים בתפיסות גזעניות בוטות, אשר מקומן לא יכירן עוד בחברה הישראלית בכלל, ועל מסך הטלוויזיה בפרט.

"מיותר לציין את כוחה של המדיה, לרבות תחום הפרסום, כסוכנת מרכזית בעיצוב הזהות החברתית והתרבותית. עוד מיותר לציין, כי גוף הידע שנצבר בתחום זה מלמד כי מסך הטלוויזיה הישראלי, לרבות הפרסומות המשודרות בו, מאופיין בהדרה מובהקת של מיעוטים חברתיים כאלה ואחרים. המועצה הציבורית בראשה אני עומדת מחויבת לגיוון מסך הטלוויזיה, באופן שייתן במה לפסיפס הגוונים והקולות בחברה הישראלית. בטוחני, כי חברת 'יס' שתרמה לגיוונו של המסך בשנים האחרונות, בהפקות המקור שלה, לא תוכל להשלים עם התנהלות כגון זו. אבקש כי תערוך בדיקה יסודית ומקיפה של השתלשלות האירועים שבנידון לעיון המועצה, לרבות הפעולות שנקטה, עד לסוף חודש יולי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ