סרטי השבוע בטלוויזיה

19.8-26.8

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "נערי בייקר המופלאים"
אורי קליין
אורי קליין

מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר

הוט גולד, ו', 22:00; שבת, 13:55; יס 2, ו', 22:00; שבת, 15:46, 138 דקות

הסרט השביעי בסדרת סרטי "מלחמת הכוכבים", שפותח את הטרילוגיה החדשה של הסדרה, מצליח להשכיח את הביזיון של הטרילוגיה השנייה שביים ג'ורג' לוקאס, ממציא המיתולוגיה המניעה את הסדרה, אך הוא חסר את התחכום שאפיין את הטרילוגיה הראשונה ואת הדחיסות המיתית שאפיינה אותה. בסרט, בבימויו של ג'יי ג'יי אברמס, יש כמה המצאות חדשות חביבות, וכמובן סדרה של גיבורים חדשים — אם כי אחת מהאטרקציות שלו היא שמופיעים בה גם השחקנים שכיכבו בסרטים הראשונים, הריסון פורד, קארי פישר (ללא התסרוקת המגוחכת שעיטרה את ראשה באותם סרטים) ומארק המיל – אבל העלילה לוקה בדלות מסוימת, אולי בגלל שתפקידה העיקרי הוא להניח את היסודות לסרטים הבאים.

הצפייה בסרט מהנה למדי, אך היא לא מותירה את הזיכרון שהצפייה בטרילוגיה הראשונה חרתה בתודעה הקולקטיבית בעוצמה חסרת תקדים בתולדות הקולנוע והתרבות הפופולרית בכלל. כמובן שלחסידים הפנאטיים של הסדרה מגבלותיו של הסרט לא שינו דבר, והוא היה ללהיט ענק. עם דייזי רידלי (והיו שהתייחסו לעובדה שהפעם אשה צעירה היא גיבורת הטרילוגיה כנושאת מסר פמיניסטי פרוגרסיבי) ג'ון בויגה, אוסקר אייזק, אדם דרייבר, פיטר מייהו, סיימון פג, לופיטה ניונו, אנדי סרקיס, מקס פון סידוב (חלק מהשחקנים נשמעים בקולותיהם בלבד).

דבר אחד אמיתי

הוט דרמה, שבת, 12:25; ד', 16:25, 127 דקות

סרטו של הבמאי קרל פרנקלין מ–1998 הוא אחד מאותם סרטים בהם משבר משפחתי חושף סודות ושקרים, אך הבימוי המאופק, התסריט המיומן והופעתם של שלושת כוכבי הסרט מעלים אותו רובד מסוים מעל לשגרה המאפיינת מלודרמות מסוג זה. הסרט מציג את סיפורה של כתבת מגזין (רנה זלווגר באחד מתפקידיה הטובים ביותר) שמעריצה את אביה (וויליאם הארט) פרופסור מהולל לספרות, למרות שהוא לא העניק לה אהבה רבה ולא ממש מעריך אותה, ומזלזלת באמה (מריל סטריפ) המכורה לעבודות הבית. כל זה משתנה בהדרגה כאשר האם לוקה בסרטן והבת נדרשת על ידי אביה לטפל בה. עם לורן גרהם.

מיקי ומוד

הוט פריים, שבת, 12:30; ב', 22:30, 118 דקות

קומדיית מצבים מוצלחת של בלייק אדוארדס ("ארוחת בוקר בטיפאני", "ויקטור ויקטוריה") מ–1964, שמציגה את סיפורו של כתב טלוויזיה (דאדלי מור), שנשוי לעורכת דין (אן ריינקינג) שאינה רוצה ילדים, והוא פוגש בנגנית צ'לו (איימי אירווינג) שכן רוצה ילדים. כאשר שתי הנשים נכנסות להריון במקביל, הוא מתחתן גם עם נגנית הצ'לו, והופך לביגמיסט במצוקה. לא רק שאדוארדס מצליח לביים את קטעי הפארסה בסרט ביעילות קומית סוחפת, אלא שכוחו העיקרי של הסרט נובע מהעובדה שגיבורו אינו דמות גברית נכלולית, אלא גבר שבאמת ובתמים מאוהב בשתי הנשים להן הוא נשוי. עם ריצ'רד מאליגן, וולאס שון וג'ורג' גיינס, מצחיקים כולם.

נאדין

הוט פריים, שבת, 21:05; ג', 19:00; ה', 00:10, 83 דקות

ניסיון מ–1987 ליצור קומדיית מתח פרועה, שהיא מהנה למדי, אך אינה מצליחה להמריא, משום שסגנונו של הבמאי שלה, רוברט בנטון ("קריימר נגד קריימר", "הכתם האנושי") מאופק מדי. מה שמציל את הסרט הוא צמד כוכביו, קים בייסינגר וג'ף ברידג'ס, שהכימיה ביניהם פועלת, והחן שלהם מתעלה מעל לסרט. הם מגלמים זוג פרוד בטקסס, שמנסה להשיג בחזרה צילומי פורנו של בייסינגר, שצלם מושחת מנסה להפיץ, ובדרך נתקלים בשלל דמויות מפוקפקות, נקלעים למגוון סכנות ונעשים מעורבים ברצח. זה חביב למדי, אך לא יותר מזה. עם ריפ טורן, גוון ורדון, ג'רי סטילר, גלן הדלי.

גשר המרגלים

יס 4, שבת, 22:00; א', 10:38, 142 דקות

סרטו של סטיבן ספילברג מ–2015, שמתרחש בין השנים 1957 ל–1962 ומתמקד בכמה מהאירועים הדרמטיים ביותר שהתרחשו באותה תקופה בעיצומה של המלחמה הקרה, הוא יצירה מיינסטרימית סולידית, שמפגינה ממלכתיות כל־אמריקאית דרך דמותו של הגיבור שלה — ג'יימס דונובן (טום הנקס) עורך דין ששימש כתובע במשפטי נירנברג. בחלקו הראשון של הסרט הוא מגן על מרגל סובייטי שנלכד בארצות הברית (מארק ריילנס, אוסקר משנה) ובחלקו השני הוא נשלח למזרח ברלין כדי לשאת ולתת על החלפתו של אותו מרגל בטייס גרי פאוארס (אוסטין סטוול) שמטוסו יורט על ידי הסובייטים ובסטודנט אמריקאי לכלכלה (וויל רוג'רס) שנחשד בריגול.

הסרט נמנע במופגן מלהיות סרט ריגול מסעיר, ומהווה יצירה מתונה ומכובדת, שמתמקדת בדמותו של דונובן ומשרטטת אותה כזו של האמריקאי הטוב והיפה. התוצאה, לפיכך, אינה מלהיבה מבחינה קולנועית, אך היא מבוימת במיומנות ומניבה חוויה מספקת, לא מעט בזכות הופעתם של הנקס, מטובי שחקני הקולנוע היום, וריילנס, שמעצב את הדמות המעניינת והמאתגרת ביותר בסרט. עם איימי ראיין ואלן אולדה.

להיות שם

יס 1, א', 08:32; ד', 06:43, 130 דקות

בעיצומה של מערכת הבחירות לנשיאות בארצות הברית, שלא היתה כמותה, כדאי לצפות שוב בסרטו של האל אשבי ("הפרט האחרון", "השיבה הביתה") מ–1979, שמבוסס על ספרו של יז'י קושינסקי. הסרט מציג את סיפורו של גנן לוקה בשכלו, שאחרי מות בעליו, שבביתו הוא חי כל חייו, ושם נהג לצפות שעות ארוכות בטלוויזיה, מבלי לדעת שיש חיים מלבד הנשקף בה, יוצא אל המציאות של העיר וושינגטון, ושם הופך לגיבור תרבות וליועצו של תעשיין אמיד (מלווין דאגלס, אוסקר משנה שני) שמקרוב לנשיא.

פיטר סלרס, כגיבור הסרט, בתפקידו הלפני אחרון (הוא מת ב–1980, בן 54) עשה בסרט את תפקיד חייו כמי שדמותו חלולה, ואישיותו, אם בכלל, מעוצבת מהעולם הצר של גננות וטלוויזיה שבו הוא חי עד עתה. זהו סרט שנון, חכם, שהרלוונטיות שלו התעצמה לאחרונה באופן מפתיע ומאיים. עם שירלי מקליין, ג'ק וורדן, ריצ'רד בייסהארט, ריצ'רד דייסארט, דייוויד קלנון.

נערי בייקר המופלאים

יס 1, ב', 22:00; ג', 12:12, 114 דקות

מי שצפו ב–1989 במישל פייפר בשמלה אדומה, מזדחלת על הפסנתר ושרה את "Makin' Whoopie", לא ישכח סצנה זאת מתוך סרטו העדין והיפה של סטיב קלובס, שמתרחש בשולי עולם עסקי השעשועים, ומתעד שוליים אלה בדיוק ובאמפתיה. האחים ג'ף ברידג'ס ובו ברידג'ס מגלמים צמד פסנתרנים שמופיעים בבארים ובמוטלים בהם הלקוחות כמעט ואינם מקשיבים להם. פרנסתם בסכנה עד שהם מחליטים להוסיף למופע שלהם זמרת, ולחייהם נכנסת פייפר, זונה לשעבר וחסרת כל ניסיון כזמרת — אבל היא נראית נפלא. כניסתה של האשה לחייהם של שני האחים, שהיחסים ביניהם היו טעוני מתח עוד קודם, יוצרת משברים צפויים אמנם, אך קלובס כתב וביים את הסרט כך שהצפוי הופך לאמין והסרט מצטבר לספק מלודרמה ספק קומדיה רומנטית, שדמויותיה מעוצבות היטב והיא יצירה אינטליגנטית ואף נוגעת ללב. הסרט אמנם שייך לפייפר, אך גם האחים ברידג'ס עושים בו עבודה משובחת.

יומנה של מתבגרת

יס 3, ג', 22:00; הוט דרמה, ה', 22:00, 102 דקות

סרטה הראשון של מאריאל הלר מ–2015, שלא הופץ בישראל, משרטט את דיוקן התבגרותה המינית והאישיותית של מיני, נערה בת 15 בסן פרנסיסקו ב–1976 (השחקנית הבריטית המצוינת בל פאולי) ועושה זאת בייחודיות ובתעוזה שהן נדירות בסרטים מהסוג הזה. אחרי שהיא חווה יחסי מין לראשונה, מיני, שאמה (קריסטין ויג המצוינת אף היא) היא בליינית חסרת אחריות, מתחילה לכתוב ולהקליט יומן, שמעוטר בציורים, שנראים בסרט. ביוזמתה, לא פחות מאשר ביוזמתו, מתפתח רומן בינה לבין מי שהיה בן הזוג של אמה (אלכסנדר סקארסגארד) שכמובן מבוגר ממנה בשנים רבות, והיא עוברת שלל חוויות מיניות נוספות. הסרט מצליח לתעד היטב את הבלבול המאפיין את תהליך התבגרותה של מיני, ונמנע מלפתור את לבטיה באופן הנוסחתי הצפוי. התוצאה, לפיכך, מעוררת עניין והערכה. עם כריסטופר מלוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ