"חדשות 2" נקנסה ב-1.8 מיליון שקל על קידום תוכניות של הערוץ

לפי דו"ח סיכום שנת 2015 של הרשות השנייה, הפיקה "קשת" 229 שעות של טלוויזיה איכותית, בעוד "רשת" הסתפקה ב-182 שעות בלבד. שתי הזכיינות הפרו גם את תקנות התוכן השיווקי

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מושיק עפיה ב"אח הגדול"
איתי שטרן
איתי שטרן

חברות החדשות של ערוץ 2 הפרה את תקנות הרשות השנייה — כך עולה מדו"ח סיכום שנת 2015 שפירסמה היום (שני) הרשות. בגלל ההפרות, שכללו קידום תוכניות של הערוץ, נקנסה חדשות 2 בסכום של 1.8 מיליון שקלים. הדו"ח מציין בין השאר כתבה שפורסמה בשולי המהדורה וקידמה את התוכנית "מאסטר שף". במקרה אחר, שודרה כתבה על אודות עונת האח"מים של "האח הגדול". עוד תוכניות שקודמו על ידי חברת החדשות, "בית ספר למוזיקה", "דה וויס", "המרוץ למיליון" ועוד. 

גם שתי זכייניות ערוץ 2 עברו על התקנות. "קשת" ביצעה 99 הפרות תוכן שיווקי במהלך השנה, לעומת 32 הפרות מצד "רשת". בסך הכל רשמה "קשת" 149 הפרות, עליהן תקנס בסכום של שני מיליון שקלים. "רשת" הפרה את תקנות הרשות 86 פעמים, שיעלו לה בקנסות בסך 1.6 מיליון שקלים. מדובר בסכומי קנסות נמוכים למדי, הנופלים מההכנסות שרשמו הזכייניות ממכירות התוכן שיווקי בתוכניות הריאליטי השונות.

הדו"ח עקב גם אחר הפרות שביצעו זכייניות ערוץ 2 בנושאים שונים, למשל סוגה עלית. "רשת" הפיקה ב–2015 תוכן מסוגה עלית — כגון סדרות מתוסרטות ותוכן תיעודי — בעלות של 67.1 מליון שקלים, ולא הצליחה להגיע לסכום שבו היא מחויבת לפי חוק, 68.7 מיליון שקלים. הדבר עולה בקנה אחד עם כמויות עצומות של ריאליטי ששודרו השנה ב"רשת": "המירוץ למיליון", "הישרדות" ו"משחקי השף". בזכיינית המתחרה "קשת" דווקא הצליחו לעמוד בדרישות הרשות, והפיקו סוגה עלית בסכום של 108 מליון שקלים — אף שהיו מחויבים ב–81.5 מליון שקלים.

בערוץ 10, המשדר שבעה ימים בשבוע, עברו השנה משידורים בזיכיון לשידורים ברישיון. בתקופה שבין ינואר ליוני 2015, אז פעל הערוץ במתכונת הישנה, הוציא 24.5 מיליון שקלים לשידורי תוכניות מסוגה עלית, בעוד הוא חויב להוצאות בסך 30.7 מליון שקלים. עם זאת, בתקופה שבין יולי עד דצמבר, הוציא הערוץ כ–43.5 מיליון שקלים, למרות שהיה מחויב להוצאות בסך 31 מליון שקלים בלבד.

בסך הכל השקיעו זכייניות ערוץ 2 175.4 מליון שקלים בהפקות סוגה עלית, כאשר "קשת" הפיקה במצטבר 229 שעות של טלוויזיה "איכותית", לעומת "רשת" שהסתפקה ב–182 שעות בלבד. גם בתחום ההשקעה בקולנוע עוקפת "קשת" את "רשת"; במהלך 2015 היא הוציאה סכום של 5.46 מיליון שקלים בסרטי קולנוע, תוך שהיא עומדת במחויבותה לענף, בעוד ש"רשת" נותרה בחוב של 950 אלף שקלים, לאחר שהשקיעה 3.4 מליון שקלים בלבד.

יו"ר הרשות השנייה, אוה מדז'יבוז' מסרה כי "הרשות השנייה רואה חשיבות רבה למגוון השידורים על המסך, למתן ביטוי למרקם התרבותי המגוון בחברה הישראלית ולשילוב בין ז'אנרים שונים בדגש על סוגה עילית, תוכניות תחקיר, סרטי תעודה, לצד שידורי חדשות ותכניות אקטואליה ולצד שעשועונים ותכניות בידור... תפקידנו הוא להגן על האינטרס הציבורי בכל הנוגע לשידורי הטלוויזיה המסחרית, להקפיד על רב תרבותיות ופלורליזם בתמהיל השידורים, לוודא עמידה בתנאי החוק ובתנאי הזיכיון/רישיון ולעודד יצירה טלוויזיונית רחבה, עשירה ומגוונת כדי שבסופו של דבר כולנו נהנה מטלוויזיה טובה ומעניינת".

מ"רשת" נמסר בתגובה: "מדובר בדו"ח ישן של שנת 2015. החוב הושלם בכללותו בשנת 2016. 'רשת' עומדת בכמות הפקת התוכן מסוגה עלית וזה המקום להזכיר כי רק בימים אלה ממש מצטלמות שש דרמות חדשות".

חברות החדשות של ערוץ 2 ביקשו שלא להגיב. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ